ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" липня 2014 р. Справа № 809/2135/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
cудді Скільського І.І.,
за участю секретаря судового засідання Волочій Л.І.,
представника позивача - Устимчук О.І.,
представника відповідача - Василик А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: 1 Державної пожежно-рятувальної частини УДСНС України в Івано-Франківській області
до відповідача: Івано-Франківської міської виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення Івано-Франківської міської виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №48 від 22.05.2014 року про повернення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
1 Державна пожежно-рятувальна частина УДСНС України в Івано-Франківській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення №48 від 22.05.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Закону України «Про оплату праці» та Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1266 від 26.09.2001 року, за результатами проведеної з 14 по 16 травня 2014 року перевірки законності витрачання коштів Фонду соціального страхування безпідставно прийняте рішення за № 48 відповідно до якого не взято до зарахування витрати Фонду в сумі 2078,42 грн., та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 1039,71 грн. Позивач вважає, що приймаючи оскаржуване рішення відповідачем перевищено надані йому повноваження.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з мотивів, викладених у позовній заяві, надала аналогічні за змістом позовної заяви пояснення. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов (а.с. 41-44).
Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
Позивач по справі - 1 Державна пожежно-рятувальна частина УДСНС України в Івано-Франківській області 12.07.2012 року взяте на облік як страхувальник Івано-Франківською міською виконавчою дирекцією Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та перебуває на загальній системі оподаткування.
В період з 14 травня по 16 травня 2014 року головним спеціалістом фінансового відділу виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3, проведена планова перевірка 1 Державної пожежно-рятувальної частини УДСНС України в Івано-Франківській області по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 12.07.2012 року по 01 квітня 2014 року. За результатами перевірки складений акт №86 від 16.05.2014 року (а.с.11-14).
Перевіркою встановлено, що при перевірці виплати допомоги по вагітності і пологах виявлено переплату на суму 2079,42 грн., чим порушено: - ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року за №2240-III (далі Закон №2240-III) - видана допомога без листка непрацездатності на суму 2079, 42 грн., (а.с.11-14).
На підставі акту відповідачем прийнято рішення №48 від 22.05.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності (а.с.19-20). Вказаним рішенням вставлено, що за наслідками виявлених перевіркою порушень підлягає поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 2079,42 грн. неправомірних витрат. Крім того, на підставі ч.1 ст.21, ст.22, п.6 ч.1 ст.28, ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» застосовано фінансові санкції в розмірі: 1039,71 грн. - штраф 50 % за порушення порядку використання страхових коштів, а всього підлягають стягненню кошти на загальну суму 3119,13 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням позивачем подано до Виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності скаргу про перегляд рішення №48 від 22.05.2014 року (а.с.17-18).
Відповідачем розглянуто подану скаргу та прийнято рішення №627/001-1-10 від 06.06.2014 року згідно якого у задоволенні скарги відмовлено повністю (а.с.15-16).
Відповідно до статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, є застрахована особа, страхувальник та страховик. Страхувальником відповідно до цього Закону є роботодавець для осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Згідно статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням є страхувальники та застраховані особи.
Статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" визначено порядок і строки сплати страхових внесків.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону. Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.
Відповідно до п.3 ч.2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальник зобов`язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення та соціальних послуг відповідно до цього Закону.
За приписами пункту 3 частини 2 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" страховик (Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) зобов'язаний здійснювати контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів та здійснювати контроль за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей, визначених статтями 27 і 51 цього Закону.
Судом встановлено, що 02.06.2014 року згідно наказу №50 позивачем проведено службове розслідування щодо факту оплати тимчасової втрати працездатності ОСОБА_4 без листка непрацездатності (а.с.21) та подано запит №80/01-14 до Івано-Франківського міського клінічного пологового будинку щодо підтвердження факту видачі листка непрацездатності ОСОБА_4 (а.с.22).
За результатами службового розслідування встановлено, що нарахування та виплата позивачем допомоги по вагітності і пологах проводилась на підставі листка непрацездатності АВН №585291 від 10.01.2013 року, який було втрачено з вини фахівця (з фінансово-економічних питань) значно пізніше дати нарахування та виплати вказаної допомоги, а саме через неналежне зберігання та передачу документів бухгалтерської звітності від одного працівника до іншому.
Факт видачі листка непрацездатності АВН №585291 ОСОБА_4 підтверджується довідкою Міського клінічного пологового будинку від 04.06.2014 року №1359/01-22 (а.с.23).
Судом встановлено, що відповідно до листка непрацездатності серії АВИ № 496076 ОСОБА_4 з 21.09.2012 року по 24.01.2013 року перебувала у відпустці в зв`язку з вагітністю та пологами, в зв`язку з чим позивач призначив їй допомогу по вагітності та пологах за 126 робочих днів.
Відповідно до листка непрацездатності серії АВН № 585291 від 10.01.2013 року ОСОБА_4 з 25.01.2013 року по 07.02.2013 року перебувала у додатковій післяпологовій відпустці, в зв`язку з чим позивач призначив їй допомогу за 14 днів із розрахунку середньомісячної заробітної плати на загальну суму 2079,42 грн.
Факт наявності у позивача листка непрацездатності АВН №585291 виданого ОСОБА_4, як підстави для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах додатково підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_4 (а.с.27), Наказом Територіального управління МНС України в Івано-Франківській області «Про продовження соціальної відпустки» від 06.02.2013 року №51, підставою для видачі якого слугував листок непрацездатності АВН №585291 виданого ОСОБА_4 (а.с.26).
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
З огляду на вищевикладене, суд не погоджується з доводами представника відповідача щодо проведення нарахування та оплати позивачем допомоги по тимчасовій втраті працездатності ОСОБА_4, без наявності листка непрацездатності, так як факт наявності у позивача листка непрацездатності АВН №585291 виданого ОСОБА_4, як підстави для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах підтверджується доказами, які містяться в матеріалах адміністративної справи (а.с.21-28).
Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем документально підтверджено наявність листка непрацездатності АВН №585291 від 10.01.2013 року, на час нарахування та виплати допомоги по вагітності і пологах ОСОБА_4
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем не доведено суду достатніх підстав, які б свідчили про правомірність оспорюваного Рішення №48 від 22.05.2014 року, та як наслідок, приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Скасувати рішення Івано-Франківської міської виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №48 від 22.05.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Скільський І.І.
Постанова складена в повному обсязі 28.07.2014 року.