УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2014 р.Справа № 591/2209/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 04.06.2014р. по справі № 591/2209/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах третя особа Державна податкова інспекція в місті Сумах
про визнання дій протиправними, спонукання до вчинення дій,
ВСТАНОВИЛА:
03.04.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, у якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про відмову здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, що вказані у довідках ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів У Сумській області від 14.03.2014 року № 14243/б/05-020 та № 14244/б/05-020.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з 01.04.2014 року здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, що вказані у довідках ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів У Сумській області від 14.03.2014 року № 14243/б/05-020 та № 14244/б/05-020 у розмірі 83 %.
Зарічний районний суд м. Суми постановою від 04.06.2014 року задовольнив позовні вимоги. Визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язав Управління Пенсійного фонду в м. Сумах провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років в розмірі 40%, зазначених у довідках ДПІ в м. Сумах від 14.03.2014 року №14243/б/05-020 та №14244/б/05-020 у розмірі 83 відсотків починаючи з 01 квітня 2014 року.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, на думку відповідача, судом першої інстанції не взято до уваги положення ст.37-1 Закону України «Про державну службу», а також той факт, що помилковим є твердення позивача про те, що з вини відповідача при призначенні пенсії була врахована виплачена матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та винагорода за вислугу років.
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, позивач працював в Державній податковій інспекції в м. Сумах та звільнився на пенсію. З 10.03.2009 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах та отримує пенсію державного службовця, призначену згідно Закону України « Про державну службу ».
Стаж державної служби позивача становить 13 років 1 місяць та 16 днів, однак відповідно до протоколу від 31.01.2007 року визначення стажу роботи, який дає право на одержання винагороди за вислугу років, позивачу затверджено стаж роботи з 08/11/1977 року та визначено розмір винагороди 40%.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що фактично, відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі винагороди за вислугу років, а врахування лише «правильної», на його думку, надбавки за вислугу років є порушенням компетенції, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця та оцінювати обґрунтованість розміру виплачуваних винагород..
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 33 Закону України " Про державну службу " заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Положення ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачають, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України " Про державну службу " від 16 січня 2003 року зазначений закон доповнено ст. 37-1, яка передбачає порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям, а саме те, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин ) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України ( для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління ), після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV " Про внесення змін до Закону України " Про державну службу " заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України " Про державну службу ", визначається в такому порядку: 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Аналізуючи наведені вище положення правових норм, необхідно зазначити, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Як вбачається з матеріалів справи, для перерахунку пенсії 19.03.2014 року позивачем було подано відповідачу довідки про заробітну плату від 14.03.2014 де була врахована винагорода в розмірі 40% від посадового окладу та зазначені спірні допомоги, але у здійсненні перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено.
Слід зазначити, що відповідно до ч.2, ч.5, ч.6, ч.7 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 років - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40%. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
При цьому, згідно з п.1 та п.2 ч. 1 ст 41 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування » до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про відмову у здійсненні перерахунку та виплаті раніше призначеної пенсії на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років у розмірі 40 %, що вказані у довідках ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів У Сумській області від 14.03.2014 року № 14243/б/05-020 та № 14244/б/05-020, є неправомірними.
Таким чином, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах залишити без задоволення.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 04.06.2014р. по справі № 591/2209/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.