КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/4206/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кротюк О.В.
Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 липня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Бистрик Г.М., Карпушової О.В.,
при секретарі - Пономаренко О.В.,
за участю представника відповідача - Білопольської Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа - державне підприємство «Нігинський кар'єр» про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И Л А :
Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України про звернення стягнення податкового боргу ДП «Нігинський кар'єр» в сумі 12 495 504,33 грн. на кошти Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 квітня 2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ДП «Нігинський кар'єр» (код ЄДРПОУ 00373741, 281905, Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с. Сахкамінь) належить до об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, орган управління якого є Мінагрополітики України, згідно із Законом України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" від 7 липня 1999 року N 847-XIV.
Станом на 10.02.2014р. за ДП «Нігинський кар'єр» рахується податковий борг в сумі 12 495 504,33 грн., яка підтверджується довідкою про стан заборгованості від 10.02.2014 року, копіями податкових декларацій, податкових повідомлень-рішень, судових рішень та іншими документами, доданими до адміністративного позову.
У зв'язку з наявністю у ДП «Нігинський кар'єр» вказаного податкового боргу Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області звернулася до Міністерства аграрної політики та продовольства України з поданнями від 01.03.2011, 02.12.2011, 19.10.2012, 29.11.2013, у яких просила прийняти одне з рішень, передбачених пп.96.2.1 - 96.2.4 п.96.2 ст.96 Податкового кодексу України.
Міністерство аграрної політики та продовольства України на вищевказані подання надало відповіді листами:
- від 08.04.2011 стосовно того, що ним погоджено проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», яким передбачається виключення ДП «Нігинський кар'єр» з зазначеного переліку, а також після завершення ревізії та господарської діяльності вказаного підприємства буде прийнято рішення щодо шляхів його виведення з критичного стану;
- від 28.12.2011, стосовно того, що у Державному бюджеті на 2011 рік не передбачено видатки для здійснення заходів, визначених у п.2.1 та 2.2 ст.96 Податкового кодексу України, а також щодо ліквідації підприємства - Мінагрополітики України створено балансову комісію, яка за результатами вивчення та аналізу фінансово-господарської діяльності державних підприємств надає пропозиції для прийняття відповідних рішень;
- від 17.12.2013, стосовно того, що Державним бюджетом України на 2013 рік не передбачено виділення підприємствам, що входять до сфери управління Мінагрополітики України компенсації простроченої заборгованості перед державним бюджетом або здійснення їх досудової санації. Мінекономрозвитку України розроблено проект Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», яким передбачено виключення ДП «Нігинський кар'єр» із цього переліку. Мінагрополітики України листами від 21.02.2012, 28.04.2012, 18.01.2013 та 09.09.2013 погоджувало вказаний проект закону без зауважень в частині виключення з нього підприємств, що належать до сфери управління Мінагрополітики України, у т.ч. ДП «Нігинський кар'єр». У разі прийняття вказаного законопроекту, міністерство розгляне питання стосовно доцільності подальшої доцільності діяльності ДП «Нігинський кар'єр».
Крім того, позивач також зазначає, що ним здійснювалися заходи щодо продажу майна ДП «Нігинський кар'єр», що перебуває у податковій заставі, проте отримана сума коштів не покриває суму його податкового боргу, в зв'язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність у позивача підстав для звернення до суду з даною позовною заявою в порядку ст.96 ПКУ, в зв'язку з тим, що Мінагрополітики України надавало відповіді на подання позивача про прийняття одного з рішень, передбаченого п.96.2 ст.96 ПК України.
Проте, колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Статтею 95 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пп. 87.3.5 87.3 ст. 87 Кодексу не може бути використане як джерело погашення податкового боргу платника податків майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП „Нігинський кар'єр" перебуває в Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації згідно з Додатком 1 до Закону України „Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації-". У цьому ж додатку 1 до вказаного Закону зазначено, що органом управління є Мінагрополітики.
Так, статтею 96 Кодексу визначено порядок погашення податкового боргу державних підприємств, які не підлягають приватизації, та комунальних підприємств.
Пунктом 96.2 статті 96 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, контролюючий орган зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про:
96.2.1. надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків;
96.2.2. досудову санацію такого платника податків за рахунок коштів державного бюджету;
96.2.3. ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;
96.2.4. виключення платника податків із переліку об'єктів державної власності, які не підлягають приватизації відповідно до закону, з метою порушення справи про банкрутство, у порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до пункту 96.3 тієї ж статті ПК України, відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається контролюючому органу протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.
У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог контролюючий орган зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу чи органу місцевого самоврядування, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.
Як вбачається з матеріалів справи, Кам'янець-Подільською ОДПІ вживались заходи щодо погашення податкового боргу ДП „Нігинський кар'єр", а саме: у відповідності до п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" відповідачу була надіслана перша податкова вимога № 1/871 від 21.12.2004 року (отримана 21.12.2004 року) та друга податкова вимога № 2/38 від 21.01.2005 року (отримана 25.01.2005 року). Крім того, позивачем неодноразово подавались позови до суду про стягнення податкового боргу з боржника, які задовольнялись судом.
На підставі вказаних судових рішень Кам'янець-Подільською ОДПІ приймались рішення про погашення усієї суми податкового боргу ДП «Нігинський кар'єр», зокрема № 25 від 07.07.2012р., № 34 від 19.04.2013р., № 6 від 12.07.2013р.
Проте рішення суду виконати повністю було не можливо, у зв'язку з недостатністю коштів на рахунках боржника. В результаті вжитих заходів по ДП „Нігинський кар'єр" у 2012р. в рахунок погашення боргу надійшло 652,6тис.грн., в т.ч. з розрахункових рахунків списано лише 32 тис.грн., а у 2013 р. надійшло 428,7 тис.грн., в т.ч. з розрахункових рахунків списано 325,7 тис.грн.
Крім того, на підставі постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.06.2013р. у справі № 822/2713/13-а проводилась реалізація на біржових торгах каміння вапнякового в кількості 757,89 тонн на суму 72000грн., який перебував в податковій заставі і належить ДП «Нігинський кар'єр», однак реалізовано такого майна лише на суму 27,0 тис.грн., з яких 24,3 тис.грн. спрямовано в рахунок погашення боргу по ПДВ, решта коштів в сумі 2,7тис.грн. спрямовано на відшкодування витрат, пов'язаних з проведенням торгів.
Решту майна (камінь вапняковий) в кількості 473,68 тонн реалізувати було неможливому зв'язку з відсутністю заявок покупців на участь у біржових торгах.
Таким чином, враховуючи те, що у ДП „Нігинський кар'єр" було відсутнє майно, яке відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено з метою погашення податкового боргу, Кам'янець-Подільська ОДПІ, керуючись вимогами п. 96.2 ст. 96 Податкового кодексу України, неодноразово зверталась до відповідача з поданнями та листами від 01.03.2011р. за № 4217/10/24-024, від 25.05.2011р. № 10481/10/24-010, від 31.08.2011р. за №16765/10/24-024, від 01.09.2011р. № 16908/10/24-010, від 02.12.2011р. за №23627/10/24-010, 19.10.2012р. № 13070/8/29-010 та від 29.11.2013р. про прийняття рішень, передбачених п. 96.2 ст. 96 Кодексу.
Однак, відповідач не приймав відповідних рішень, а в своїх листах повідомляв про неможливість погашення податковогоборгу за різними причинами.
Так, відповідно до відповіді, наданої Міністерством аграрної політики та продовольства України листами від 08.04.2011р. вказано, що ним погоджено проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», яким передбачається виключення ДП «Нігинський кар'єр» з зазначеного переліку, а також після завершення ревізії та господарської діяльності вказаного підприємства буде прийнято рішення щодо шляхів його виведення з критичного стану.
Проте, станом на день розгляду даної справи в суді апеляційної інстанції, відповідачем не надано матеріалів такої ревізії та господарської діяльності ДП «Нігинський кар'єр», а також не надано доказів про погодження проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації», яким передбачається виключення ДП «Нігинський кар'єр» з зазначеного переліку.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповіді на подання Кам'янець-Подільської ОДШ відповідачем надавалися без документального підтвердження, і тому є формальними та фактично є відписками.
В зв'язку з вищевикладеним, враховуючи те, що фактично відповідачем не прийнято жодного рішення, передбаченого п. 96.2 ст.96 ПКУ, а надані відповіді фактично є відмовою у задоволенні вимог контролюючого органу - позивача, то колегія суддів приходить до висновку, що Кам'янець-Подільська ОДПІ правомірно звернулася до суду з адміністративним позовом в порядку статті 96 ПКУ про стягнення податкового боргу ДП „Нігинський кар'єр" в сумі 12 495 504,33грн. на кошти Міністерства аграрної політики та продовольства України.
В свою чергу, висновок суду першої інстанції про те, що Мінагрополітики України надавало відповіді на подання позивача про прийняття одного з рішень, передбаченого п. 96.2 ст. 96 ПК України, такі відповіді не містили відмови у прийнятті таких рішень, та про відсутність у позивача підстав для звернення до суду з даною позовною заявою є необгрунтованими та безпідставними.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку відмовивши у задоволенні позовних вимог позивача.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що вимоги адміністративного позову підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає нормам матеріального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у зазначеній постанові, у зв'язку з чим є підстави для її скасування з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 квітня 2014 року - скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області до Міністерства аграрної політики та продовольства України, третя особа - державне підприємство «Нігинський кар'єр» про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Звернути стягнення податкового боргу ДП «Нігинський кар'єр» в сумі 12 495 504,33 грн. на кошти Міністерства аграрної політики та продовольства України (вул. Хрещатик, Шевченківський район, м. Київ, 01001 код ЄДРПОУ 00011050).
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Оксененко
Судді:
Г.М. Бистрик
О.В. Карпушова
Поставу в повному тексті виготовлено 29.07.2014 року.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Бистрик Г.М.
Карпушова О.В.