Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2014 р. Справа №818/1674/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - Плевако В.А.,
представника відповідача - Солов'я П.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1674/14 за позовом Комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня №5" до Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції про скасування вимоги,-
В С Т А Н О В И В:
Комунальна установа "Сумська міська клінічна лікарня №5" (далі по тексту - позивач, КУ "Сумська МКЛ №5") звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції (далі по тексту - відповідач, Сумська ОДФІ) про скасування пункту 9 листа-вимоги Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції №05-14/435 від 23.04.2012 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань".
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з вимогою в частині даного пункту не згоден, вважає, що вона підлягає скасуванню, оскільки КУ "Сумська МКЛ №5" є комунальною установою, яка заснована на комунальній власності територіальної громади м. Суми та має статус клінічного лікувально-профілактичного закладу. Засновником та власником майна є Сумська міська рада. Пунктом 9 листа-вимоги, не наводячи підстав, для Сумського державного університету у вищенаведених взаємовідносинах з КУ "Сумська МКЛ №5" визначено статус "орендаря", тоді як договір оренди не укладався. Згідно зі ст.2 Закону "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. В той же час, на підставі угоди №14 від 21.12.2010 виникли правовідносини, пов'язані зі спільною діяльністю з організації навчально-наукового та лікувально-діагностичного процесів, а не правовідносини з утримання університету та користування цим нерухомим майном і комунальними послугами. Таким чином, витрати КУ "Сумська МКЛ №5", пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази, забезпеченням господарським обслуговуванням приміщень є внеском у спільну діяльність відповідно до умов Угоди про співробітництво. Тому висновок ревізорів щодо покриття всупереч законодавству витрат сторонніх юридичних осіб за рахунок коштів КУ "Сумська МКЛ №5" позивач вважає не вірним, таким, що не відповідає дійсному стану речей, та за відсутності правової підстави, з посиланням на яку було прийнято рішення.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.65-68) та зазначив, що між позивачем та Сумським державним університетом були укладені угоди для проведення навчально-виховного процесу. Згідно п.п.3.2, 3.3 вищевказаних угод Лікарня №5 зобов'язується, згідно Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я нести за рахунок власних коштів витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази. Забезпечити господарське обслуговування приміщень, закріплених за кафедрою, а науково-педагогічний процес - інженерно-технічними комунікаціями.
При розрахунку потреби в коштах на оплату комунальних послуг, в кошторисах Лікарні №5 та фактично за даними бухгалтерського обліку до витрат, пов'язаних з утриманням матеріально-технічної бази лікувально-профілактичного закладу, були віднесені і витрати за комунальні послуги, котрими користується кафедри та курси медичного факультету Сумського державного університету, у наданих для користування приміщеннях. Зазначене є порушенням пп. 20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, п. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 № 2542-ИІ та ст. ст. 85, 116 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VІ, якими заборонено планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів, а також брати зобов'язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України.
Всього, за період з 01.12.2009 по 31.01.2012 за рахунок коштів загального та спеціального фонду Лікарні №5 проведено оплату за спожиті кафедрами та курсами медичного факультету Сумського державного університету комунальні послуги на загальну суму 99097,80 грн. Операцію з покриття видатків, пов'язаних з наданням послуг по теплопостачанню, водопостачанню і водовідведенню, електроенергії та інших комунальних послуг здійснено за рахунок коштів загального фонду та спеціального фонду, та зайвої сплати коштів за спожиті комунальні послуги кафедрами та курсами медичного факультету Сумського державного університету в бухгалтерському обліку відображено у меморіальних ордерах № 6 "Накопичувана відомість по розрахунках з іншими кредиторами" за жовтень - грудень 2009 рік, 2010 рік, 20011 рік та січень 2012 року за дебетом рахунку 802 "Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи", кредитом субрахунку 675 "Розрахунки з іншими кредиторами".
Станом на 31.01.2012 вищевказана дебіторська та кредиторська заборгованість за кафедрами та курсами медичного факультету Сумського державного університету в обліку установи відсутня.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що посадовими особами Сумської ОДФІ було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КУ "Сумська міська клінічна лікарня №5" за період з 01.12.2009 по 31.01.2012, за результатами якої видано акт від 13.04.2012р. №05-20-02/58 (а.с.61-64).
На підставі акту ревізії на адресу лікарні надійшла вимога №05-14/435 від 23.04.2012 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань" (а.с.24-26), в якій зобов'язано:
"п.9 Виявлено факти покриття, в порушення вимог п.3.2 Інструкції обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ (зі змінами) п.п.20, 22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2012р. №228, п.2 ст.85 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001р. №2542-111 та ст.ст.85, 116 Бюджетного кодексу України від 08.07.2012р. №2456-VІ, за рахунок бюджетних коштів витрати сторонніх юридичних осіб - орендарів всупереч законодавству за ними комунальні послуги на загальну суму 99097,80 грн. при не відображенні в установі по бухгалтерському обліку відповідної дебіторської заборгованості, в зв'язку з чим відобразити по обліку дебіторську заборгованість в сумі 99097,80 грн. за Сумським державним університетом, щодо якого здійснено безпідставні витрати, та провести претензійно-позовну роботу з ним щодо відшкодування вказаних коштів (99097,80 грн.)".
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 85 Бюджетного кодексу України, забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим Кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків протягом року на будь-яку дату.
Разом з тим, відповідно до п.п. 1.1, 1.5 Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.1997 № 174, клінічним є лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я, який не менше ніж на 50 відсотків використовується для розташування структурних наукових і навчальних підрозділів (кафедри, лабораторії та ін.) вищих медичних закладів освіти III, IV рівнів акредитації, закладів післядипломної освіти, науково-дослідних інститутів і спільної роботи по забезпеченню лікувально-діагностичного процесу, підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації медичних кадрів та проведення і впровадження в практику медичних наукових досліджень; витрати по забезпеченню навчально-виховного та науково-дослідного процесів здійснюються за рахунок коштів на утримання відповідного вищого медичного закладу освіти III, IV рівнів акредитації (закладу післядипломної освіти, науково-дослідного інституту), а витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази - за рахунок коштів лікувально-профілактичного закладу.
КУ СМКЛ №5 має статус клінічного лікувально-профілактичного закладу у відповідності до наказу МОЗ України від 28.10.2002р. №385 "Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я".
На виконання наказу МОЗ України №174 від 05.06.1997р., розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 13.11.2000р. №380, наказу управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації від 06.04.2001р. №325 «Про прийняття до виконання Положення про клінічний лікувально-профілактичний заклад охорони здоров'я», між лікувально-профілактичним закладом КУ «Сумська міська клінічна лікарня №5» і Сумським державним університетом було укладено угоду про співробітництво №14 від 21.12.2010.
Відповідно до цієї угоди з метою спільної організації, удосконалення і забезпечення медичною допомогою населення регіону, що обслуговується, ефективного використання матеріальних, кадрових, фінансових ресурсів і наукового потенціалу університету й закладу охорони здоров'я, які спрямовані на поліпшення здоров'я населення, на базі КУ СМКЛ №5 створено клініки хірургії, офтальмології та терапії.
Пунктом 3.2 статуту КУ «Сумська міська клінічна лікарня №5» передбачено, що серед інших, основними напрямками діяльності КУ СМКЛ №5 є наукова і методична діяльність, підготовка та перепідготовка медичних фахівців, організація та забезпечення підвищення кваліфікації медичних працівників; розробка та впровадження нових технологій, обладнання та методів профілактики, діагностики та лікування захворювань; надання бази для навчання студентів вищих та середніх навчальних закладів.
Отже, створення на базі КУ СМКЛ №5 вищенаведених клінік є основною та необхідною умовою, за наявності якої можливе присвоєння цій установі статусу клінічного лікувально-профілактичного закладу.
Таким чином, угода про співробітництво між КУ СМКЛ №5 і Сумським державним університетом укладена відповідно до вимог діючого законодавства України та статуту КУ «Сумська міська клінічна лікарня №5».
Крім того, варто зауважити, що пунктом 9 листа-вимоги Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції, для Сумського державного університету у вищенаведених взаємовідносинах з КУ СМКЛ №5 визначено статус «орендаря», натомість договір оренди не укладався.
Відповідно до вимог ст.2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Водночас, на підставі угоди №14 від 21.12.2010 виникли правовідносини, пов'язані зі спільною діяльністю з організації навчально-наукового та лікувально-діагностичного процесів, а не правовідносини з утримання університету та користування ним нерухомим майном і комунальними послугами.
Цією Угодою про співробітництво, відповідно до Положення №174 передбачено, що лікувальний заклад виділяє приміщення, оснащення та лікувально-діагностичну апаратуру, які спільно використовуються (п.1.3 Угоди), забезпечує господарське обслуговування приміщень, закріплених за кафедрою, забезпечує роботу медичної апаратури, механізмів, інженерно-технічних комунікацій і будівель для якісного проведення лікувально - діагностичного, навчального процесів та наукових досліджень (п.3.3 Угоди). Навчальний заклад забезпечує навчальну, лікувальну та наукову роботу.
Відповідно до такого розподілу відбувається розмежування витрат, оскільки п.1.5 Положення №174 передбачає, що витрати по забезпеченню навчально-виховного та науково - дослідного процесів здійснюються за рахунок коштів на утримання відповідного вищого медичного закладу освіти III, IV рівнів акредитації (закладу післядипломної освіти, науково - дослідного інституту), а витрати, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази - за рахунок коштів лікувально-профілактичного закладу (п.3.2 Угоди).
Таким чином, витрати КУ СМКЛ №5, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази, забезпеченням господарським обслуговуванням приміщень є внеском у спільну діяльність відповідно до умов Угоди про співробітництво.
Тому висновок ревізорів щодо покриття всупереч законодавству витрат сторонніх юридичних осіб за рахунок коштів КУ СМКЛ №5 є таким, що не відповідає дійсному стану речей, та за відсутності правової підстави, з посиланням на яку було прийнято рішення.
Окрему увагу варто звернути на наступне.
Позивачем, на виконання п.9 листа-вимоги Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції №05-14/435- від 23.04.2012 «Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань» було подано позов до Господарського суду Сумської області з вимогою про внесення змін до п. 3.2. угоди про співробітництво від 21.12.2010 року, укладеної між КУ СМКЛ №5 та Сумським державним університетом. Господарським судом сумської області було прийнято рішення від 28.05.2014 у справі №920/689/14 (а.с.9-11), яким відмовлено в задоволенні позову. Цим рішенням встановлено, що витрати КУ СМКЛ №5, пов'язані з утриманням матеріально-технічної бази, забезпеченням господарським обслуговуванням приміщень є внеском у спільну діяльність відповідно до умов Угоди про співробітництво, про яку йшлося вище. Відтак, суд дійшов висновку, що положення п. 3.2. угоди про співробітництво від 21.12.2010, укладеної між КУ СМКЛ №5 та Сумським державним університетом, якими і передбачено розподіл витрат між сторонами такої угоди, відповідають вимогам закону.
Відповідно до ч. 1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких обставин, суд вважає, що висновки відповідача про витрачання коштів на утримання сторонньої організації є безпідставними оскільки в даному випадку йдеться про спільну діяльність установ з метою, зокрема, підвищення рівня надання медичної допомоги з боку КУ СМКЛ №5.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що п. 9 листа-вимоги Сумської ОДФІ №05-14/435 від 23.04.2012 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань" не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, у зв'язку з чим він підлягає скасуванню.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачем при подачі позовної заяви було сплачено судовий збір згідно платіжного доручення №948 від 20.06.2014 в сумі 73,08 грн. (а.с.6).
З огляду на викладене вище, КУ "Сумська МКЛ №5" підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України сума судового збору в розмірі 73,08 грн.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня №5" до Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції про скасування вимоги - задовольнити.
Скасувати пункт 9 листа-вимоги Сумської об'єднаної державної фінансової інспекції №05-14/435 від 23.04.2012 "Про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань".
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунальної установи "Сумська міська клінічна лікарня №5" (код ЄДРПОУ 02000317) витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08 грн.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.М. Соколов
Повний текст постанови складено 21.07.2014 року.
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Соколов