Ухвала суду № 40023032, 29.07.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.07.2014
Номер справи
826/5498/14
Номер документу
40023032
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/5498/14 Головуючий у 1-й інстанції: Клочкова Н.В. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

29 липня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м.Києва про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу та рішення,-

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 травня 2014 року позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві, третя особа: Управління Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м.Києва про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу та рішення задоволено, визнано протиправною та скасовано вимогу ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2014 року №Ф-2 V; визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11 березня 2014 року №0000181701.

Не погоджуючись з постановленим у справі судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що позивач звітність про суми нарахованого єдиного внеску за 2011 рік не подавав, єдиний внесок не нараховував та не сплачував у встановлений законодавством строк, тому вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2014 року №Ф-2 V та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11 березня 2014 року №0000181701 є правомірними.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав:

Судом першої інстанції встановлено, що у період з 16 жовтня 2013 року по 05 листопада 2013 року ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві проведено документальну планову виїзну перевірку ОСОБА_2 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01 жовтня 2010 року по 31 грудня 2012 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2012 року, за результатами якої складено акт від 12 листопада 2013 року №2275/26-58-17-01-17-2689406016, в якому встановлено порушення позивачем, зокрема, п.п.49.18.5 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України - несвоєчасне подання податкової декларації про доходи та майновий стан за 2011 рік; п.51.1 ст.51 Податкового кодексу України - неподання приватним підприємцем податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку; п.п.1 п.2 ст.6, п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - ненарахування та несплата до бюджету єдиного соціального внеску за 2011 рік в сумі 4580,40 грн.

На підставі акту перевірки від 12 листопада 2013 року №2275/26-58-17-01-17-2689406016 ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 17 грудня 2013 №0001331701, відповідно до якого за порушення пп.1 п.2 ст.6, п.11 ст.8, п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та в результаті донарахування 4580,40 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, позивачу нараховано штрафні санкції у розмірі 458,04 грн.

Не погоджуючись з вищевказаним рішенням, позивач подав скаргу до Міністерства доходів і зборів України, за результатами розгляду якої, рішенням Міністерства доходів і зборів України від 04 березня 2014 року №1343/С/99-99-10-01-07-15 рішення ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 17 грудня 2013 року №0001331701 скасовано, та доручено ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві сформувати та виставити позивачу вимогу і рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску згідно чинного законодавства.

На виконання рішення Міністерства доходів і зборів України від 04 березня 2014 року №1343/С/99-99-10-01-07-15 відповідачем виставлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2014 року №Ф-2 V у розмірі 4580,40 грн. та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11 березня 2014 року №0000181701 у розмірі 458,04 грн., з яких вбачається, що підставою для донарахування позивачеві 4580,40 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосування до позивача штрафних санкцій у сумі 458,04 грн. стало ненарахування позивачем та несплата до бюджету єдиного соціального внеску за 2011 рік в сумі 4580,40 грн., враховуючи, що чистий дохід позивача за 2011 рік становить 13200,00 грн.

Суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, виходив з того, вимога про сплату боргу (недоїмки) та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску є неправомірними та підлягають скасуванню.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне:

Згідно п.4 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Відповідно до пп.1 п.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Частиною 11 ст.8 вищенаведеного Закону визначено, що єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Згідно ч.3 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

У відповідності до ч.4 ст.25 вищезазначеного Закону орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску. Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

В силу п.3 ч.11 ст.25 вищезазначеного Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, серед іншого, за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому, пп.пп.4.5.1, 4.5.2 п.4.5 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-5 від 27 вересня 2010 року (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), встановлено, що обчислення сум єдиного внеску платниками, зазначеними у підпункті 2.1.3 (фізичними особами-підприємцями, крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування), здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій та отриманих від податкових органів відомостей про результати перевірок діяльності таких осіб, що призвели до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. Платники, визначені підпунктом 2.1.3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, за себе та членів своїх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, сплачують єдиний внесок протягом року до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада у вигляді авансових платежів в розмірі 25 відсотків річної суми єдиного внеску, обчисленої від суми, визначеної податковими органами для сплати авансових сум податку на доходи фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності. Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним до 1 квітня року, наступного за звітним роком, на підставі даних річної податкової декларації.

Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку з не нарахуванням позивачем та несплатою до бюджету єдиного соціального внеску за 2011 рік в сумі 4580,40 грн. ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві було виставлено позивачу вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2014 року №Ф-2 V у розмірі 4580,40 грн. та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11 березня 2014 року №0000181701 у розмірі 458,04 грн.

Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2014 року №Ф-2 V та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11 березня 2014 року №0000181701 є необґрунтованими, оскільки позивачем, який перебуває на загальній системі оподаткування, було перераховано у визначений законодавством строк єдиний внесок за 2011 рік повністю у розмірі 4580,40 грн., що підтверджується платіжним дорученням №91 від 30 березня 2012 року та випискою по банківському рахунку за 30 березня 2012 року.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновки відповідача щодо несплати фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 єдиного соціального внеску на суму чистого доходу, отриманого за 2011 рік, у розмірі 13200,00 грн., є неправомірними, оскільки дане твердження спростовується матеріалами справи, а саме відповідним платіжним дорученням та банківською випискою, що вказує на виконання позивачем вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №21-5 від 27 вересня 2010 року (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), тому прийняті ДПІ у Солом'янському районі ГУ Міндоходів у м.Києві вимога про сплату боргу (недоїмки) від 11 березня 2014 року №Ф-2 V на суму 4580,40 грн. та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 11 березня 2014 року №0000181701 на суму 458,04 грн. є протиправними та підлягають скасуванню.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 травня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 04 серпня 2014 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

.

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Лічевецький І.О.