КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 липня 2014 року м. Київ 810/3401/14
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пух Клаб»
до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Пух Клаб» з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про (з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог) скасування податкового повідомлення-рішення від 25.03.2014 № 0003362201.
Спірним податковим повідомленням-рішенням позивачу визначено податкове зобов'язання по сплаті орендної плати за користування земельними ділянками 4,0244 га, 1,7 га і 1,4059 га за 2011, які знаходяться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області у зв'язку із зміною нормативної грошової оцінки земель.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення є неправомірним і підлягає скасуванню, оскільки сума орендної плати за земельну ділянку визначалась на підставі відповідних договорів укладених між підприємством і сільською радою у 2005 і 2007. У свою чергу від сільської ради повідомлення про зміну розміру орендної плати позивачу не надходили, пропозиції про надання згоди на зміну орендної плати не надсилались підприємству. Крім того, як стверджує позивач чинним законодавством не встановлено обов'язку орендаря перераховувати орендну плату і сплачувати її в більшому розмірі у разі законодавчої зміни граничного розміру орендної плати. А отже, на думку позивача, підприємство зобов'язано буде сплачувати більший розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договорів оренди земельних ділянок.
Відповідач позову не визнав. Заперечуючи проти позову зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі Акта перевірки під час якої встановлено, що підприємством подано податкову декларацію з плати за землю на 2011, в якій визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю без врахування нової нормативної грошової оцінки землі і рішень Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618, внаслідок чого сума орендної плати збільшилась, але позивач сплачує кошти за оренду земельної ділянки відповідно до попередньої нормативної грошової оцінки.
У судове засідання 23.07.2014 уповноважені представники сторін не з'явились.
Від позивача до суду надійшла заява про долучення доказів від 16.07.2014, в якій позивач просить суд здійснювати розгляд справи без участі представників позивача.
Від відповідача до суду також надійшло клопотання від 15.07.2014, в якому відповідач просить суд здійснювати розгляд справи без участі представників податкового органу.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи приписи наведеної статті розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Як встановлено судом, між позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 02.02.2005 № 430, за умовами якого сільська рада зобов'язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 4,0244 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (угіддя - пасовище).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 275780,06 грн. (пункт 4 договору).
Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.
Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку 2757,80 грн. без врахування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Крім того, позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 02.02.2005 № 431, за умовами якого сільська рада зобов'язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1,7 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (угіддя - пасовище).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила - фруктовий сад площею 1,400 га - 12571,50 грн., сіножаті площею 0,30 га - 1331,10 га (пункт 4 договору).
Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.
Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку площею 1,400 га - 3,77 грн., за земельну ділянку площею 0.30 га - 1,33 грн. без врахування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту11 договору розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Також, між позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договір оренди землі від 29.05.2007 № 4070, за умовами якого сільська рада зобов'язалась надати в оренду, а позивач - прийняти у строкове, платне володіння і користування земельну ділянку загальною площею 1,4059 га, яка знаходиться на території Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області за рахунок земель запасу (пасовище та заболочене пасовище).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на час укладання договору становила 99703,34 грн. (пункт 4 договору).
Відповідно до пункту 7 договору термін дії цього договору 49 років.
Згідно з пунктом 8 договору орендар вносить плату за земельну ділянку 9970,33 грн. без врахування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 11 договору розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- внаслідок інфляції;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Дані договори посвідчені приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Київської області.
Рожнівською сільською радою Макарівського району Київської області прийнято рішення від 17.05.2010 № 1616 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 02.02.2005 № 430 укладеного з ТОВ «Пух Клаб», від 17.05.2010 № 1617 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 02.02.2005 № 431 укладеного з ТОВ «Пух Клаб» і від 17.10.2010 № 1618 «Про внесення змін до договору орендної земельної ділянки від 25.05.2007 № 4070 укладеного з ТОВ «Пух Клаб».
Відповідно до зазначених рішень Рожнівська сільська рада Броварського району Київської області, у зв'язку з введенням в дію з 30.11.2009 нової нормативної грошової оцінки земель села Рожни Броварського району Київської області, вирішила збільшити нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 4,0244 га, 1,700 га, 1,4059 га і встановила їх розмір 1030648,84 грн., 42082,61 грн. і 685657,43 грн. відповідно.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться в оренді від 29.09.2011 № 455 наданого Управлінням Держкомзему у Броварському районі Київської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, загальною площею 1,4059 га, яку орендує ТОВ «Пух Клаб» становить 685657,43 грн.
В подальшому до договору від 02.02.2005 № 430 внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 № 3711 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 1030646,84 грн. і орендної плати у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 103064,88 грн.
До договору від 02.02.2005 № 431 також внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 № 3714 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 42082,61 грн. і орендної плати у розмірі 10 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 9970,33 грн.
До договору від 29.05.2007 № 4070 внесено зміни на підставі договору про внесення змін від 14.11.2011 в частині нормативної грошової оцінки у сумі 685657,43 грн. і орендної плати у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 20569,72 грн.
Як встановлено судом, позивачем 04.03.2011 подано до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (орендної плати за землю) № 9000776165 з додатком 1 «Відомості про наявні земельні ділянки» на 2011, в якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати земельних ділянок у сумі 31302,75 грн.
Посадовою особою Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Пух Клаб» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2011 по 31.12.2012, за результатами якої складено Акт від 04.03.2014 № 159/22-01/32020190.
Як вбачається з Акта перевірки, податковим органом встановлено, що у поданій позивачем податковій декларації з плати за землю (орендної плати за землю) на 2011, у якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати без врахування нової нормативної грошової оцінки земель, затвердженої рішеннями Рожнівської сільської ради Броварського району Київської області від 17.05.2010 № 1616, від 17.05.2010 № 1617 і від 17.05.2010 № 1618.
У висновках Акта перевірки податковий орган зазначив, що перевіркою встановлено порушення позивачем підпункту 271.1.1 пункту 271. 1 статті 271, пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України - занижено суми податкового зобов'язання, відображеного у податковій декларації плати на землю (орендної плати за землю) на 2011 у сумі 96540,11 грн.
На підставі Акта перевірки, відповідач прийняв податкове повідомлення - рішення від 25.03.2014 № 0003362201, згідно з яким позивачу визначено суму зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб 120675,00 грн., з них 96540,00 грн. за основним платежем і 24135,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вважаючи спірне податкове повідомлення-рішення неправомірним, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Визначаючи правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень слід зазначити наступне.
Відповідно до положень пункту 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 14.1.136 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Отже, відповідно до вимог Податкового кодексу України підставою нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі статтею 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок
Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України від 06.10.1998 № 161-ХІV «Про оренду землі» є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.
Відповідно до статті 21 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Як було зазначено судом, позивачем і Рожнівською сільською радою Броварського району Київської області укладено договори оренди землі від 02.02.2005 № 430, від 02.02.2005 № 431 і від 29.05.2007 № 4070.
У пунктах 4 зазначених договорів сторонами визначено розміри нормативних грошових оцінок земельних ділянок у сумі 275780,06 грн., 1331,10 грн., 12571,50 грн. і 99703,34 грн. відповідно і становить разом 389386,00 грн.
Відповідно до пунктів 11 договорів розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
За приписами статті 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. При цьому статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту
Слід зазначити, що договір оренди землі є цивільно-правовим, відтак йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства.
Аналогічну правову позицію викладено у Постанові колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 11.06.2013 у справі за позовом Закритого акціонерного товариства «Кримвтормет» до державної податкової інспекції у Балаклавському районі м. Севастополя про скасування податкового повідомлення-рішення.
Таким чином, як встановлено судом, станом на 2011 рік між позивачем і Рожнівською сільською радою діяли договори оренди землі, а також договори про внесення змін до них, тому в силу положень статті 21 Закону України «Про оренду землі» і статі 629 Цивільного кодексу України у позивача існував обов'язок по сплаті орендної плати в розмірі, встановленому в договорах оренди та, водночас, були відсутні правові підстави для сплати орендної плати в іншому розмірі.
Згідно зі статтею 71 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім розгляду справ про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкту владних повноважень.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суб'єкт владних повноважень повинен надати суду всі наявні у нього документи і матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідач не надав суду належних і допустимих доказів, які б свідчили про правомірність прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що податкове повідомлення-рішення від 25.03.2014 № 0003362201.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 122, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 25.03.2014 № 0003362201.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальність «Пух Клаб» судовий збір у сумі 299 (двісті дев'яносто дев'ять) грн. 37 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови
Суддя Панова Г. В.