2.11.1
П О С Т А Н О В А
Іменем України
12 травня 2009 року, 11-00 годин, № 2а-1563/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
при секретарі Качанові Д.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ВАТ по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі
про визнання протиправним та про скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з вказаним позовом, зазначивши в заяві, що при проведенні перевірки і винесенні податкового повідомлення-рішення від 21.10.2008 № 0000440805/0 відповідачем були порушені норми чинного законодавства: станом на день винесення зазначеного податкового повідомлення-рішення про нарахування штрафу за несвоєчасну оплату узгодженого податкового зобов'язання по податковому повідомленню-рішенню, зобов'язання вже було погашено.
СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі самостійно і безпідставно змінила цільове призначення платіжних доручень № 3302 від 31.07.2008 та № 3625 від 28.08.2008, якими було сплачено податкове зобов'язання у сумі 1 505 255 гривень, де було зазначено: «податок на додану вартість за липень 2008 року по строку сплати 01.09.2008», та зарахувала цю суму в рахунок погашення податкового зобов'язання іншого призначення.
У зв'язку з цим позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.10.2008 № 0000440805/0 про застосування фінансових санкцій, розглянувши справу в порядку письмового провадження.
Відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що проведеною перевіркою в жовтні 2008 року встановлено, що позивачем несвоєчасно сплачені узгоджені (відповідно до ухвали Запорізького апеляційного господарського суду від 21.04.2006 по справі 23/361-АП та Постанови Запорізького апеляційного господарського суду від 05.06.2008 по справі 21/84) податкові зобов'язання у термін, встановлений законодавством.
В рахунок оплати податкового боргу зараховані суми, які надійшли від ВАТ «Запоріжгаз» в оплату податкових зобов'язань за інші періоди, що відповідає положенням п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі закон №2181), а тому податкове повідомлення-рішення винесено правомірно, на підставі чого відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши та дослідивши матеріли справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було проведено планову невиїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності ВАТ «Запоріжгаз» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.02.2007 по 13.10.2008.
За наслідками перевірки було складено акт № 203/08-05/03345716 від 13.10.2008, на підставі якого було прийняте податкове повідомлення-рішення від 21.10.2008 № 0000440805/0 про сплату ВАТ «Запоріжгаз» штрафу в розмірі 10% у сумі 150 467, 19 гривень за платежем 3014010100 ( податок на додану вартість ) за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по ПДВ.
Постановою господарського суду Запорізької області по справі № 23/361-АП від 12.12.2005 скасовано податкове повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі № 0000310302/0 від 07.07.2004 в частині донарахування 1 536 085, 35 гривень, а в частині визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість (основного платежу) у розмірі 2 273 873,42 гривень податкове повідомлення-рішення залишено без змін.
21 квітня 2006 року Запорізьким апеляційним господарським судом по справі № 23/361-АП винесено ухвалу, якою постанова господарського суду Запорізької області по справі № 23/361-АП залишена без змін.
У зв'язку з тим, що 20.04.2004 порушено провадження у справі № 21/84 про банкрутство ВАТ «Запоріжгаз» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі не застосовувала заходів щодо стягнення з ВАТ «Запоріжгаз» узгодженого податкового зобов'язання та не провадила нарахування штрафних санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання, - до винесення 07.04.2008 господарським судом Запорізької області по справі № 21/84 ухвали про залишення без розгляду заяви про порушення справи про банкрутство ВАТ «Запоріжгаз».
Відповідно до п.п. 5.2.4 Закону №2181, день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Таким чином, податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість в сумі 2 273 873, 42 гривень, яке визначено контролюючим органом за податковим повідомленням- рішенням № 0000310302/0 від 07.07.2004 вважається узгодженим 21 квітня 2006 року, тобто в день винесення ухвали Запорізьким апеляційним господарським судом по справі 23/361-АП про залишення постанови господарського суду Запорізької області по справі № 23/361-АП без змін.
Згідно до п.п.5.4.1. п. 5. ст. 5 Закону №2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Після винесення господарським судом Запорізької області 07.04.2008 по справі № 21/84 ухвали про залишення без розгляду заяви про порушення справи про банкрутство, СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі 26.06.2008 направила ВАТ «Запоріжгаз» першу податкову вимогу № 1/13 на суму 4 732 355, 48 гривень, з яких 2 273 873, 42 гривень - заборгованість по податку на додану вартість.
30.07.2008 року СДПІ по роботі з ВПП по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі було направлено другу податкову вимогу № 2/15 на суму 4 733 965, 72 гривень, з яких 2 273 873, 42 гривень - заборгованість по податку на додану вартість і 1 657, 99 гривень - пеня.
Узгоджене ВАТ «Запоріжгаз» податкове зобов'язання по ПДВ в сумі 2 273 873, 42 гривень своєчасно не було погашене.
Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст.17 Закону №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, нарахування штрафу здійснюється тільки після погашення податкового боргу (повністю або часткового).
Судом встановлено, що ВАТ «Запоріжгаз» за платіжними дорученнями № 3302 від 31 липня 2008 року та № 3625 від 28 серпня 2008 року було перераховано до державного бюджету 1 505 255 гривень податку на додану вартість за липень 2008 року по строку сплати до 01.09.2008.
Також судом встановлено, що СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі безпідставно змінила цільове призначення вказаних вище платіжних доручень, де було зазначено: «податок на додану вартість за липень 2008 року по строку 01.09.2008».
З 01 по 15 вересня 2008 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі було проведено документальну невиїзну перевірку з питань своєчасності сплати до бюджету податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів ВАТ «Запоріжгаз».
За результатами перевірки було складено акт № 203/08-05/03345716 від 13.10.2008, яким безпідставно встановлено порушення підпункту 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 Закону №2181, а саме несвоєчасна оплата узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість по строку сплати до 01.09.2008 у сумі 1 505 255 гривень з затримкою до 30 календарних днів.
Суд приходить до висновку, що на підставі акту перевірки відповідачем було протиправно винесене податкове повідомлення-рішення № 0000440805/0 від 21.10.2008, яким нараховано штраф в розмірі 10% в сумі 150 467, 19 гривень.
Посилання відповідача на те, що зарахування сум, отриманих від ВАТ «Запоріжгаз» на оплату податкового зобов'язання по ПДВ за липень 2008 року, в рахунок погашення податкового боргу здійснено обґрунтовано, на підставі п. 7.7 ст. 7 Закону №2181, не може бути прийняте судом до уваги, оскільки:
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 5.3.2. п. 5.3 ст. 5 Закону №2181, у випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти…. (п.7.1.1 п. 7.1 ст. 7 Закону №2181).
Відповідно до п. 7.7 ст. 7 Закону №2181, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Водночас Законом №2181 або будь-якими іншими законами з питань оподаткування не визначено коло осіб, яким надано право перерозподілу сплачених платником податку сум або право зарахування цих сум в рахунок сплати інших податків (податків за інші періоди). Такий обов'язок у першу чергу покладений на платника податку, при цьому законодавством не передбачені заходи, які можуть бути застосовані до платників податків, які не дотримуються вимог п. 7.7 ст. 7 Закону №2181.
Разом з тим, до визначеної законом компетенції податкового органу відноситься здійснення самостійних заходів з погашення податкового боргу платника податку шляхом вчинення дій, направлених на отримання податкового боргу - звернення стягнення на майно боржника, примусова реалізація активів боржника.
Крім того, відповідно до п.п. 4.4.1 п. 4 ст. 4 Закону №2181, у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таким чином, суд вважає, що у податкового органу відсутні повноваження змінювати призначення платежу, яке було самостійно визначене платником податків у платіжному дорученні та направляти такі суми при веденні оперативного обліку платежів на погашення податкового боргу за інший податковий період.
За таких обставин, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені ВАТ «Запоріжгаз» до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі вимоги про визнання протиправним та скасування податкового
повідомлення-рішення від 21.10.2008 № 0000440805/0 про застосування фінансових санкцій обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України; п.п. 5.2.4 п. 5.2; п.п 5.3.2 п. 5.3; п.п 5.4.1. п. 5.4.; ст. 5; п.п. 7.1.1 п.7.1; п. 7.7 ст. 7; п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд
п о с т а н о в и в :
позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі від 21.10.2008 № 0000440805/0 про сплату Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» штрафу в розмірі 10% у сумі 150 467,19 гривень за платежем: 3014010100 (податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг).
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього апеляційної скарги протягом двадцяти днів. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Копію постанови надіслати сторонам.
Суддя О.В. Матяш