КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/288/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
Іменем України
31 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Оліщук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова компанія «Народна» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у м. Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова компанія «Народна» про тимчасове зупинення (заборону) діяльності, -
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у м. Києві звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова компанія «Народна» та просила тимчасово заборонити відповідачу діяльність із експлуатації автозаправних станцій за адресами: м. Київ, вул. Волинська 66А.; м. Київ, вул. Озерна, 3-а; м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 3, до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, висновку екологічної експертизи, дозволу на розміщення відходів на 2013 рік, ліміту на утворення та розміщення відходів на 2013 рік.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2014 року позов було задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що отримання зазначених вище дозволів за минулий період є неможливим, товариство зможе отримати такі дозволи лише на наступні роки, а тому оскаржуване рішення фактично повністю зупиняє експлуатацію спірних об'єктів господарювання.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, Державною екологічною інспекцією у м. Києві проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства АЗС ТОВ «Нафтова компанія «Народна», що розташовані за адресами: м. Київ, вул. Озерна, 3а; м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, 3; м. Київ, вул. Волинська,66-а, за результатами якої складено Акт від 08.11.2013 №05/1682а.
В ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ «Нафтова компанія «Народна» здійснює діяльність з порушеннями вимог природоохоронного законодавства, а саме: відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; не здійснюються заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території; не розроблено план організації роботи у сфері з відходами, не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються; не отримано дозвіл на розміщення відходів; не отримано ліміти утворення та розміщення відходів; не визначені та не погоджені склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища; не подається статистична звітність щодо поводження з відходами.
На підставі Акта перевірки позивачем винесено припис №05/934п від 08.11.2013 про усунення порушень природоохоронного законодавства в термін до 25.11.2013.
За результатами перевірки, позивачем складено протокол про адміністративне правопорушення від 07.11.2013 №003674 відносно ТОВ «Нафтова компанія «Народна» та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 07.11.2013 №003674.
З метою здійснення перевірки виконання відповідачем припису №05/934п від 08.11.2013 позивачем проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Нафтова компанія «Народна», за результатами якої складено Акт від 27.12.2013 №05/2150а.
В ході проведення позапланової перевірки встановлено, що ТОВ «Нафтова компанія «Народна» не отримано документи дозвільного характеру, та не виконано п.п.1-7 припису №05/934п від 08.11.2013.
Відповідно до КВЕД 46.46.71. ТОВ «Нафтова компанія «Народна» займається оптовою торгівлею твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Перевіркою також встановлено про відсутність висновку державної екологічної експертизи, який є обов'язковим для здійснення вищезазначеного виду діяльності.
За результатами позапланової перевірки позивачем складено протокол про адміністративне правопорушення від 26.12.2013 №004012 відносно ТОВ «Нафтова компанія «Народна» та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 26.12.2013 №004012.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки господарська діяльність ТОВ «Нафтова компанія «Народна» на час проведення перевірки здійснювалась без дозвільних документів, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого:
Відповідно до п.4.2 ст. 4 Положення «Про Державну екологічну інспекцію у м. Києві», затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №136 від 12.12.2011, Інспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням, зокрема, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря щодо: виконання запланованих і затверджених, загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання; порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.
Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Крім того, відповідно до вимог Порядку ведення державного обліку в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2001 №1655, підприємство повинно проводити інвентаризацію видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, шляхом складання та подання звіту інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві до органів статистики, згідно форм, затверджених наказом Державного комітету статистики України №233 від 21.06.2010 «Про затвердження форм державних статистичних спостережень із лісового господарства й охорони навколишнього природного середовища».
Стаття 17 Закону України «Про відходи» визначає обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами, а саме: суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: а) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; в) визначати склад і властивості відходів, що утворюються, а також за погодженням із уповноваженими органами виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини; г) на основі матеріально-сировинних балансів виробництва виявляти і вести первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, і подавати щодо них статистичну звітність у встановленому порядку; ї) надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища інформацію про відходи та пов'язану з ними діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи; й) призначати відповідальних осіб у сфері поводження з відходами; к) забезпечувати розробку в установленому порядку та виконання планів організації роботи у сфері поводження з відходами; с) мати дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечним відходами.
З метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється: вести будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів. Ліміти на обсяги утворення і розміщення побутових відходів не встановлюються (п. «а» ст.32 Закону України «Про відходи»).
Усі небезпечні відходи за ступенем їх шкідливого впливу на навколишнє природне середовище та на життя і здоров'я людини відповідно до переліку небезпечних властивостей поділяються на класи і підлягають обліку. Відповідний клас відходів визначається виробником відходів відповідно до нормативно-правових актів, що затверджуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення ( абз.1, 2, ст.34 Закону України «Про відходи»).
Відповідно до ст.13 Закону України «Про екологічну експертизу» здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
Згідно п.9 Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затвердженого постановою КМ України від 27.07.1995р.№554, АЗС є об'єктами, що становлять підвищену екологічну небезпеку, для яких здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим.
Таким чином, виходячи з аналізу чинного законодавства, експлуатація позивачем спірних об'єктів господарювання можлива лише після отримання позивачем дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є утворювачем відходів, які відносяться до різних класів небезпеки.
Разом з тим, під час проведення перевірки у ТОВ «Нафтова компанія «Народна» були відсутні дозволи на розміщення відходів та ліміт на утворення та розміщення відходів.
Крім того, на порушення вимог вищенаведених норм законодавства позивачем не здійснювались заходи щодо запобігання забрудненню водних об'єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з території; не розроблено план організації роботи у сфері з відходами, не вівся первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються; не визначені та не погоджені склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища; не подавала статистичну звітність щодо поводження з відходами.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з ч.5 ст.4 вказаного Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Доказів виконання припису Державної екологічної інспекції у м. Києві відповідачем суду не надано.
В ході апеляційного провадження представник товариства пояснив, що порушення, допущені в 2013 році, усунути неможливо, виходячи із специфіки отримання відповідних дозволів. Разом з тим, апелянтом не було надано доказів на підтвердження повного усунення вищеозначених порушень і в 2014 році.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог та необхідністю їх задоволення.
В свою чергу, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, суд повно і правильно встановив фактичні обставини справи, правильно визначив правовідносини, що склалися між сторонами, і дав їм належну правову оцінку, - з огляду на що підстави до скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.160, 167, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтова компанія «Народна» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2014 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 31 липня 2014 року.
.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.