ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" липня 2014 р. м. Київ К/9991/6814/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.,суддів: Веденяпіна О.А., Юрченко В.П., розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївсьному районі м. Києва
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.09.2010
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2011
у справі № 2а-12066/10/2670 Окружного адміністративного суду м. Києва
за позовом Державного підприємства (ДП) «Служба міжнародних автомобільних перевезень»
до Державної податкової інспекції (ДПІ) у Голосіївсьному районі м. Києва
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.09.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2011, позов задоволено: скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 14.12.2009 № 0010962304.
У касаційній скарзі ДПІ у Голосіївсьному районі м. Києва просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав неправильного застосування норм матеріального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Заперечуючи проти касаційної скарги, позивач просить залишити її без задоволення як безпідставну.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
У судовому процесі встановлено, що 02.09.2009 Єнакіївською ОДПІ у Донецькій області проведена виїзна позапланова перевірка ДП «Служба міжнародних автомобільних перевезень»
з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 08.02.2006 по 10.08.2009, результати якої оформлені актом перевірки від 02.09.2009 № 2318/23/33631089.
Згідно з висновками, викладеними в акті перевірки, підприємство порушило пункт 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (Закон № 265/95-ВР), що полягало у не проведенні через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій у період часу з грудня 2008 року по березень 2009 року на загальну суму 105495,26 грн. за послуги з оформлення дозволів на виїзд автомобілів за межі України, наданих структурними підрозділами підприємства - відділками «Успенка», «Просяне», «Танюшівка» та «Керч» з отриманням готівкових коштів за ці послуги, які оприбутковані прибутковими касовими ордерами.
На підставі акту перевірки ДПІ у Голосіївському районі м. Києва прийнято рішення від 14.12.2009 № 0010962304 про застосування до ДП «Служба міжнародних автомобільних перевезень»штрафних (фінансових) санкцій у сумі 527476,30 грн.
ДП «Служба міжнародних автомобільних перевезень» створено відповідно до наказу Міністерства транспорту та зв'язку України «Про реорганізацію Українського державного підприємства по обслуговуванню іноземних та вітчизняних автотранспортних засобів «Укрінтеравтосервіс» № 652 від 17.10.2005.
Пунктом 2.1 Статуту ДП «Служба міжнародних автомобільних перевезень», затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 65 від 08.02.2010, визначено, що підприємство створено з метою здійснення діяльності у сфері міжнародних автомобільних перевезень відповідно до чинного законодавства України, в тому числі, шляхом надання вітчизняним та іноземним юридичним особам і громадянам всіх видів послуг по оформленню дозвільних документів на міжнародні автомобільні перевезення пасажирів та вантажів згідно міжнародних угод та чинного законодавства України, а також з метою отримання прибутку шляхом здійснення інших видів діяльності.
Основними напрямками діяльності позивача є: організація і реалізація системи оформлення і видачі дозвільних документів на перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні; оформлення необхідних документів для здійснення перевезень великовагових, негабаритних та небезпечних вантажів автотранспортними засобами українських власників на території іноземних держав; забезпечення комплексу робіт по визначенню конкретного маршруту руху, необхідності організації супроводу, а також оформлення та видача дозвільних документів на виконання перевезень, справляння додаткової плати та визначення її розміру у випадку перевищення загальної маси, осьових навантажень та габаритних параметрів автотранспортних засобів українських та іноземних перевізників; забезпечення комплексу робіт по визначенню необхідності справляння плати за проїзд автомобільними дорогами України; участь у підготовці проектів міжурядових угод та міжнародних організацій з питань автомобільних перевезень, забезпечення організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні ( пункти 2.2.1 - 2.2.5 Статуту).
Приєднаним до справи витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 31.08.2010 основним видом діяльності позивача є «Допоміжна діяльність у сфері державного управління».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт України» дозвіл на здійснення міжнародних перевезень автомобільним транспортом - це документ, що видається уповноваженими органами Договірних Сторін міжнародним автомобільним перевізникам для в'їзду, транзитного проїзду через територію Договірних Сторін, а також здійснення інших видів перевезень, передбачених законодавством.
Згідно з частиною десятою ст. 6 цього Закону служба міжнародних автомобільних перевезень здійснює у пунктах пропуску через державний кордон України та у пунктах видачі дозволів автомобільним перевізникам України контроль за дотриманням ними законодавства України, що стосується виконання міжнародних автомобільних перевезень.
Функціями контролю за здійсненням міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом є: контроль за виконанням перевізниками вимог міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень; контроль технічного, санітарного та екологічного стану транспортних засобів, що впливає на безпеку руху, екологію та санітарні норми; перевірка вагових і габаритних параметрів транспортних засобів; контроль та оформлення дозвільних документів на міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; облік автомобільних транспортних засобів, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів і вантажів; перевірка транспортно-експедиторської документації та ліцензій на здійснення міжнародних перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (частина третя ст. 58 цього ж Закону).
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку (пункт 1 частини першої ст. 9 цього Закону).
Висновок судів першої та апеляційної інстанцій, що позивач, надаючи через свої структурні підрозділи послуги з оформлення дозволів на виїзд (в'їзд) автомобільного транспорту за межі державного кордону України, виконував функції уповноваженого органу стосовно видачі автомобільним перевізникам дозволів для в'їзду, транзитного проїзду через територію держав - учасниць міжнародних угод, а також для здійснення інших видів перевезень, передбачених законодавством, правомірно проводив розрахункові операції за ці послуги без застосування реєстраторів розрахункових операцій, відповідає встановленим обставинам у справі та правильному застосуванню норм Закону № 265/95-ВР.
Як встановлено судом, діяльність пункту громадського харчування - закусочної, введеної в експлуатацію згідно з розпорядженням начальника Східного територіального відділення ДП «Служба міжнародних автомобільних перевезень» № 9 від 14.08.2008, організаційно відокремлена від діяльності структурних підрозділів підприємства по оформленню і видачі дозвільних документів на перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні. ДП «Служба міжнародних автомобільних перевезень» зареєстрував у податковому органі РРО для здійснення розрахунків за продані товари та надані послуги громадського харчування через закусочну.
Оскільки торгівля та громадське харчування не належить до основних видів діяльності позивача, тому підприємство не відноситься до підприємств торгівлі та громадського харчування.
Можливість здійснення позивачем діяльності у сфері громадського харчування передбачена в пункті 2.3 Статуту; ця діяльність має допоміжний (другорядний) характер по відношенню до основного виду діяльності підприємства.
Враховуючи викладене, суди дійшли юридично правильного висновку, що на відносини із здійснення позивачем розрахунків за послуги з оформлення та видачі дозвільних документів на перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні поширюється дія пункту 1 частини першої ст. 9 Закону № 265/95-ВР; при здійсненні цих розрахунків реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не повинні застосовуватись, а отже застосування штрафних санкцій у сумі 527476,30 грн. згідно з рішенням від 14.12.2009 № 0010962304 є неправомірним.
Доводи, наведені в касаційній скарзі, не спростовують правильність висновків судів попередніх інстанцій.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївсьному районі м. Києва залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.09.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18.01.2011 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Є.А. Усенко Судді: О.А. Веденяпін В.П. Юрченко