ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 липня 2014 рокусправа № 808/1427/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства «Сенді» на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року в адміністративній справі
за позовом Приватного підприємства «Сенді»
до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в :
До суду надійшов позов Приватного підприємства «Сенді», в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області № 0000102200 від 20.01.2014.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду та прийняту нову постанову, якою позов задовольнити.
Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області було проведено планову виїзну документальну перевірку ПП «Сенді» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2012, за результатам якої складено акт № 062/08/22-22-01-06 від 25.10.2013 та винесено податкове повідомлення-рішення від 08.11.2013 № 0001332211, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб: за основним платежем - 67718,57 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 11287,42 грн.
У зв'язку з адміністративним оскарженням вказаного податкового повідомлення-рішення відповідач з питань, порушених у скаргах, провів позапланову виїзну документальну перевірку за період з 01.07.2010 по 31.12.2012, результати якої оформлено актом від 09.01.2014 № 1/08-22-22-01-06/13624162.
На підставі акту перевірки відповідач 20.01.2014 прийняв податкове повідомлення-рішення № 0000102200, згідно з яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 56266,24 грн., в тому числі, за основним платежем 49489,31 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 6776,93 грн.
В основу прийнятого ППР лягли висновки податкового органу щодо заниження ПП «Сенді» орендної плати за землю на суму 60775,73 грн., в тому числі: за період з 01.07.2010 по 31.12.2010 на 22572,84 грн., за період з 01.01.2011 по 31.12.2011 р. на 38202,89 грн.
Надаючи оцінку обґрунтованості висновків податкового органу та правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з п. 1 ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату, своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю», в редакції, чинний в момент виникнення спірних правовідносин, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Аналогічна норма закріплена також статтею 14 Податкового кодексу України, якою також визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Як встановлено під час податкової перевірки, що не спростовується позивачем, останнім на підставі договору оренди землі від 03.03.2004 № 220, укладеного з Бердянською міською радою, було отримано в користування для розміщення морського клубу/елінгу земельну ділянку площею 0,3073 га, яка розташована за адресою: м. Бердянськ, вул. Макарова, 3-в.
За умовами договору орендна плата вноситься у грошовій формі у розмірі 2% від її нормативної грошової оцінки.
В договорі також вказано, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівля (згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 26.04.2004 року, серія СВА № 608798). Після закінчення будівництва або закінчення терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт орендарю необхідно отримати довідку про грошову оцінку земельної ділянки з новим коефіцієнтом на функціональне використання землі (п. 2.4 Договору).
Строк дії договору визначений до 24.10.2010.
Згідно з витягом (довідкою) Бердянського міського управління земельних ресурсів від 01.02.2006 № 86 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 299979,21 грн. з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 0,5 (на період реконструкції).
В ході перевірки було встановлено, що позивачем станом на 18.08.2009 було отримано акт готовності об'єкта до експлуатації та свідоцтво Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області від 19.08.2009 № 0800000303 про відповідність закінченого будівництвом об'єкта - Морський клуб по вул. Макарова, 3-в у м. Бердянську, загальна площа 165 кв. метрів, що також не спростовується позивачем.
Вказаний об'єкт у 2010-2012 роках використовувався ПП «Сенді» за цільовим призначенням шляхом укладання з фізичними особами-підприємцями договорів оренди частин приміщення «Морський клуб «Сенді» та частини літнього майданчику за адресою: м. Бердянськ, вул. Макарова, 3-в, для організації роботи буфету (кафе) та надання місць розміщення на період відпочинку та тимчасового проживання.
При цьому під час перевірки встановлено, що позивач нараховував та сплачував орендну плату за землю після закінчення строку дії договору оренди без зміни коефіцієнта функціонального використання землі.
Також судом встановлено, що рішенням Бердянської міської ради від 30.12.2010 № 73 було поновлено договір оренди земельної ділянки площею 0,3073 га по вул. Макарова, 3-в у м. Бердянську та укладено з ПП «Сенді» договір оренди від 16.02.2011.
Згідно з вказаним договором цільове призначення земельної ділянки: 03.08.- для будівництва та обслуговування об'єкту туристичної інфраструктури. Річна орендна плата вноситься у грошовій формі у розмірі 3% від її нормативної грошової оцінки. Розмір нормативної грошової оцінки є несталим і змінюється в зв'язку з: проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства; закінченням будівництва; закінченням терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт. Розмір орендної плати у вказаних випадках змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору. Розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни умов господарювання, передбачених договором.
Відповідно до довідки Бердянського міського управління земельних ресурсів № 164 від 15.02.2011 нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки становить 1881060,99 грн. з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 2,5.
Натомість перевіркою встановлено, що при визначенні грошової оцінки земельної ділянки підприємством не враховано коефіцієнт функціонального використання землі 2,5.
Відповідно до п. 271.1 ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п.286.2 ст. 286 розділу XIII Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Статтею 288 розділу XIII Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Як встановлено судом, в укладених договорах оренди землі між сторонами договору досягнуто домовленість, що розмір орендної плати за земельну ділянку є несталим, а залежить від змін чинного законодавства.
Окрім того отримуючи в оренду земельну ділянку орендар взяв на себе зобов'язання після закінчення будівництва або закінчення терміну дії дозволу на виконання будівельних робіт отримати довідку про грошову оцінку земельної ділянки з новим коефіцієнтом на функціональне використання землі, що не було здійснено позивачем.
При цьому не отримання відповідної довідки не позбавляє ПП «Сенді» від обов'язку здійснення плати за землю відповідно до вимог чинного законодавства, з урахуванням коефіцієнту функціонального використання 2,5, адже статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції вважає висновки податкового органу щодо заниження позивачем суми орендної плати за землю обґрунтованими, а спірне податкове повідомлення-рішення таким, що відповідає нормам чинного законодавства.
Колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Сенді» залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року в адміністративній справі № 808/1427/14 - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст ухвали складений 30 липня 2014 року.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова