Ухвала суду № 39978435, 24.06.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2014
Номер справи
804/129/14
Номер документу
39978435
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

24 червня 2014 рокусправа № 804/129/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.

суддів: Олефіренко Н.А. Суховарова А.В.

за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року в адміністративній справі

за позовом Публічного акціонерного товариства «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту»

до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в :

ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» у січні 2014 року звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0009571503, винесене Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області 24 грудня 2012 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду та прийняту нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області у період з 12.11.2012 по 15.11.2012 було проведено документальну невиїзну перевірку ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» з питань дотримання вимог податкового законодавства України по платі за землю за період з червня 2010 року по грудень 2011 року, за результатами якої складено Акт № 3948/356/150301236549 від 15.11.2012.

На підставі висновків перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0009571503 від 24.12.2012, яким ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» збільшено суму грошового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 3452,02 грн.

Надаючи оцінку правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення колегія суддів зазначає, що відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно зі статтею 14 Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено( ст. 271 ПК України).

Статтею 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Як вбачається з матеріалів справи рішенням Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» з 01.06.2010 затверджено базову вартість 1 кв. м. земель міста у розмірі 150 грн./кв. м.

На підставі вказаного рішення позивачу була вручена довідка про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 3а, в Довгинцівському районі, загальною площею 64600 кв.м. для розміщення виробничих приміщень станом на 01.06.2010 № 104-р2 від 17.02.2011, відповідно до якої грошова оцінка земельної ділянки становить 42612458,72 грн.

Разом з тим при поданні податкових декларацій за 2010, 2011 роки ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» проведено розрахунок податкового зобов'язання по земельному податку без врахування вказаного рішення Криворізької міської ради № 3884 від 14.05.2010.

У зв'язку з виявленням зазначених порушень податкового законодавства, до початку проведення документальної невиїзної перевірки, ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» до податкового органу було подано уточнюючі податкові декларації з плати за землю за період з 01.06.2010 по 31.12.2011 відповідно до довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 104-р2 від 17.02.2011 (№№ 9007136363, 9017054893 від 09.11.2012). Сума штрафу по рядку 11 декларації самостійно нарахована підприємством у розмірі 1,0 грн.

Перевіркою проведення розрахунків податкових зобов'язань по земельному податку виявлено порушення позивачем абз. а) п. 50.1 ст. 50 ПК України в результаті чого відбулося заниження розрахованих сум штрафних санкцій по земельному податку (рядок 11 податкової декларації) за 2011 рік на суму 3452,02 грн. та заниження розрахованої суми пені (рядок 12 податкової декларації) за 2011 рік на суму 13260,68 грн.

Як вбачається з розрахунку штрафної санкції по уточнюючій податковій декларації з плати за землю за 2011 рік, податковим органом за період січень-грудень 2011 року сума штрафу ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» була розрахована у розмірі 3 % від розміру заниженого (недоплаченого) податкового зобов'язання у сумі 3453,02 грн.

Проте суд апеляційної інстанції знаходить необґрунтованими такі висновки податкового органу, оскільки згідно з пунктом 7 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Окрім того, колегія суддів зазначає, що в порушення п. 44.6 ст. 44 ПК України, яким передбачено, що у разі якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 44.7 цієї статті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення, податковим органом при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення не були враховані уточнюючі податкові декларації по платі за землю за 2010-2011 роки, надані ПАТ «Криворізьке підприємство промислово-залізничного транспорту» 23.11.2012.

З огляду на викладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкове повідомлення-рішення № 0009571503, винесене Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області 24 грудня 2012 року, є таким, що суперечить закону, а тому підлягає скасуванню.

Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року в адміністративній справі № 804/129/14 - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 27 червня 2014 року.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: Н.А. Олефіренко

Суддя: А.В. Суховаров