УХВАЛА
29 липня 2014 р.Справа № 820/12276/13-а Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Перцова Т.С., розглянувши питання про можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013р. по справі № 820/12276/13-а
за позовом Чугуївської міської ради Харківської області
до Чугуївської територіальної партії "ГРОМАДА" м.Чугуєва
про обмеження права на мирні зібрання,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013р. задоволено позов Чугуївської міської ради Харківської області до Чугуївської територіальної партії "ГРОМАДА" м.Чугуєва про обмеження права на мирні зібрання.
На зазначену постанову суду подано апеляційну скаргу виконавчим комітетом Чугуївської міської ради Харківської області.
Апеляційна скарга виконавчого комітету Чугуївської міської ради підлягає залишенню без руху, оскільки заявником апеляційної скарги пропущено строк на апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції, встановлений ч.2 ст.186 КАС України.
Так, оскаржувану постанову судом першої інстанції винесено 05.12.2013 року.
Апеляційну скаргу подано 25.07.2014 року, тобто, поза межами десятиденного строку на апеляційне оскарження, встановленого ч.2 ст.186 КАС України.
В апеляційній скарзі апелянт просить поновити строк на апеляційне оскарження постанови Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013р., посилаючись на те, що про винесення вказаної постанови виконавчому комітету Чугуївської міської ради стало відомо лише 22.07.2014 року з Єдиного державного реєстру судових рішень України.
Між тим, відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно з ч.2 ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення (ч.1 ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (ч.ч.1, 2 ст.11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, виконавчий комітет Чугуївської міської ради є виконавчим органом Чугуївської міської ради.
Як вбачається з матеріалів справи, копію оскаржуваної постанови було отримано безпосередньо представником Чугуївської міської ради Горшковим В.Д. 05.12.2013 року на руки, про що свідчить відповідний напис останнього на супровідному листі та власноручний підпис (а.с.23).
Також, копія оскаржуваної постанови була направлена позивачеві поштою та 07.12.2013 року була отримана Чугуївською міською радою, про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.27).
Крім того, 05.12.2013 року вищевказаним представником було отримано виконавчий лист по справі, про що свідчить наявна в матеріалах справи відповідна заява із підписом особи, яка одержала виконавчий лист (а.с.26).
Слід також вказати, що відповідно до п.п.13, 14 Порядку ведення Єдиного державного реєстру судових рішень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2006 року № 740, електронні копії судових рішень надсилаються відповідальною особою апарату суду не пізніше дня, що настає після ухвалення (постановлення) судового рішення. Електронні копії судових рішень, що підлягають негайному виконанню, надсилаються адміністраторові Реєстру відповідальною особою апарату суду відразу після їх ухвалення (постановлення). У передбачених процесуальним законодавством випадках електронні копії судових рішень надсилаються адміністраторові Реєстру в день складення повного судового рішення.
Невідкладне направлення до Єдиного державного реєстру судових рішень надає можливість безперешкодного та своєчасного ознайомлення зі змістом постанови, однак, апелянтом не наведено причин неможливості ознайомлення з оскаржуваною постановою Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013 року раніше, ніж 22.07.2014 року (більш ніж через півроку після ухвалення оскаржуваної постанови).
З огляду на викладене, причини пропуску виконавчим комітетом Чугуївської міської ради строку на апеляційне оскарження, наведені в апеляційній скарзі, не можуть бути визнані поважними.
Вищезазначені недоліки апеляційної скарги можуть бути усунуті шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду інших доказів поважності пропуску виконавчим комітетом Чугуївської міської ради строку на апеляційне оскарження постанови Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013 року, ніж ті, що наведені апелянтом в апеляційній скарзі.
Відповідно до ч.4 ст.189 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 186 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом тридцяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строків або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку апеляційного оскарження будуть визнані неповажними, суддя-доповідач відмовляє у відкритті апеляційного провадження.
Крім того, апеляційна скарга не відповідає вимогам ч.6 ст.187 КАС України, якими передбачено, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
В порушення вимог наведеної норми апелянтом не додано до апеляційної скарги документу про сплату судового збору.
Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу квитанції про сплату судового збору на реквізити: отримувач -УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173, в розмірі, передбаченому Законом України "Про судовий збір".
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 наведеної статті розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення адміністративного суду встановлено на рівні 50% ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50% від ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.
При цьому розмір ставки судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру складає 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" було встановлено на 2014 рік мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 грн.
Таким чином, розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на оскаржувану постанову адміністративного суду першої інстанції становить 36 грн. 54 коп.
Посилання апелянта на п.7 ст.5 Закону України "Про судовий збір" не є підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки вказаною нормою передбачено звільнення від сплати судового збору лише державних органів, підприємств, установ, організацій, громадських організацій та громадян, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.
Між тим, виконавчий комітет Чугуївської міської ради у розумінні п.7 ст.5 Закону України "Про судовий збір" та ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України не є органом, який у спірних відносинах має право звертатись до суду із заявою щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Так, у відповідності до ч.1 ст.60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати адміністративному суду докази, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до адміністративного суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
Однак, апелянтом не обґрунтовано, в інтересах яких конкретно інших осіб ним подано апеляційну скаргу та чому ці особи не можуть звернутись з апеляційною скаргою самостійно.
Частиною 5 статті 189 КАС України встановлено, що до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 187 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
У відповідності до приписів пункту 1 частини 3 статті 108 КАС України у разі неусунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута апелянту.
Враховуючи вищевикладене, з метою надання апелянту можливості реалізації права на апеляційне оскарження постанови Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013 року, та керуючись ч.1 ст. 108, ч. 4 ст.189 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу виконавчого комітету Чугуївської міської ради Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013р. по справі № 820/12276/13-а за позовом Чугуївської міської ради Харківської області до Чугуївської територіальної партії "ГРОМАДА" м.Чугуєва про обмеження права на мирні зібрання - залишити без руху.
Надати виконавчому комітету Чугуївської міської ради Харківської області для подання доказів поважності пропуску строку на апеляційне оскарження тридцятиденний строк, який обчислюється з дня отримання копії даної ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз`яснити заявнику апеляційної скарги, що зазначені недоліки апеляційної скарги можуть бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду доказів поважності пропуску строку на апеляційне оскарження постанови Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2013 року, інших, ніж вказані в апеляційній скарзі.
Роз'яснити виконавчому комітету Чугуївської міської ради Харківської області, що у разі неусунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ч.4 ст.189 Кодексу адміністративного судочинства України, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.
Надати виконавчому комітету Чугуївської міської ради Харківської області для подання оригіналу документу про сплату судового збору строк до 05.08.2014 року.
Роз'яснити виконавчому комітету Чугуївської міської ради Харківської області, що у разі неусунення недоліків апеляційної скарги щодо сплати судового збору остання буде повернута апелянту.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя: (підпис) Перцова Т.С.