Ухвала суду № 39968379, 24.07.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2014
Номер справи
818/959/14
Номер документу
39968379
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2014 р.Справа № 818/959/14

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Державної міграційної служби України в Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2014р. по справі № 818/959/14

за позовом ОСОБА_1

до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області , Управління Державної міграційної служби України в Сумській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України в Сумській області, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області щодо зобов'язання оплатити додаткові платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 120 грн.;

- визнати неправомірними дії відповідачів щодо зобов"язання надання квитанцій про сплату будь-яких платежів при оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, окрім оплати державного мита у розмірі 170 грн., які позивач не замовляв, не отримував та не мав наміру щодо отримання таких платних послуг з переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державною міграційною службою згідно постанови Кабінету Міністрів України №795 від 04.06.2007 року;

- визнати протиправними дії відповідачів щодо повернення позивачеві поданих ним документів, які відповідають вимогам правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.1995 року;

- визнати протиправними дії відповідачів та незаконними щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих позивачем документів, вичерпно визначених Правилами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.1995 року;

- зобов'язати оформити та видати паспорт громадянина України для виїзду за кордон на підставі документів, вичерпно визначених Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року за №231.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2014р. по справі № 818/959/14 позов ОСОБА_1 до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області, управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії задоволено частково. Визнано протиправними дії Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Сумській області повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів.

Відповідач, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, та зазначає, що вимоги працівників Управління Державної міграційної служби України в Сумській області щодо відмови у прийнятті документів, поданих позивачем для оформлення та видачі паспорта є обргунтованими, оскільки ним не подано документів про сплату вартості такої послуги у розмірі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта у розмірі 120 грн. відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №795 та №1098. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2014р. по справі № 818/959/14, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити.

Виходячи з приписів ст. 197 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, доводи апеляційної скарги, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 2 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Позивачем для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон були надані документи: заява-анкета; паспорт громадянина України; оригінал і копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3.5 х 4.5 см.; квитанцію про сплату державного мита в розмірі 170 грн.

Ковпаківським районним відділом міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області відмовлено ОСОБА_1 в прийнятті вищезазначених документів.

11.04.2014 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління Державної міграційної служби України в Сумській області щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавши зазначені вище документи.

Ковпаківським районним відділом м. Суми Управління Державної міграційної служби України у Сумській області в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон ОСОБА_1 було відмовлено через ненадання позивачем квитанцій про оплату послуг за оформлення та видачу такого паспорта та вартості його бланку, передбачених законодавством України, а саме підставою для відмови ОСОБА_1 в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон стало неподання ним обов"язкових квитанцій про оплату послуг за оформлення та видачу паспорту в розмірі 87,15 грн. та вартості його бланку у розмірі 120 грн.

Позивач не погодився з діями Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України у Сумській області щодо відмови в прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина України для тимчасових поїздок за кордон звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління Державної міграційної служби України у Сумській області щодо сплати платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. (адміністративна послуга) та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 грн., які не передбачені Законом України "Про порядок виїзду з України і в"їзду в Україну громадян України" та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 231 від 31.03.1995 року, є безпідставними.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» врегульовано порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок.

Згідно ст. 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» встановлено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію вищезазначеного Закону Кабінет Міністрів України постановою від 31 березня 1995 року № 231 прийняв Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, пунктом 10 яких затверджено вичерпний перелік документів, необхідних для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 "Про державне мито" платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

До об'єктів справляння державного мита належить, зокрема, державне мито за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 10х17 грн. (статті 2, 3 Декрету).

Разом з цим у пункті 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання, визначений розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87 грн. 15 коп.

Таким чином, сплата установленого Декретом державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон (у тому числі й вартість бланка). Тому Ковпаківський районний відділ міста Суми Управління державної міграційної служби України в Сумській області не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта.

Такий висновок знайшов своє відображення у постанові Верховного Суду України від 3 грудня 2013 року, згідно якої вимоги служби громадянства і реєстрації фізичних осіб про сплату платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом України "Про порядок виїзду з України і в"їзду в Україну громадян України" та Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року, є протиправними.

У відповідності до ч.1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги відповідачів щодо сплати платежів за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. (адміністративна послуга) та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 грн., є безпідставними та неправомірними, а тому суд першої інстанції правомірно зобов'язав Управління Державної міграційної служби України в Сумській області повторно розглянути питання щодо оформлення та видачы позивачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих позивачем документів.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті постанови Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2014р. по справі № 818/959/14 суд дійшов вірних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, , 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 28.05.2014р. по справі № 818/959/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В.