Ухвала суду № 39968212, 28.07.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2014
Номер справи
813/4660/13-а
Номер документу
39968212
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2014 року Справа № 876/12473/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді: Сапіги В.П.,

суддів: Левицької Н.Г, Яворського І.О.,

за участі секретаря судових засідань Сердюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2013 року у справі за позовом Львівського обласного осередку громадської організації "Українська спілка інвалідів - УСІ" до Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В :

Львівський обласний осередок громадської організації "Українська спілка інвалідів - УСІ" звернувся в суд з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000152290/8607 від 12.04.2013 року.

Позовні вимоги обгрунтовано тим, що гуманітарна допомога, отримана організація 25.04.2012 року була розприділена для ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" в подальшому була передана волонтерам, а ті розподіляли її людям, які потребують допомоги (безпритульним, неповносправним та ін.). Передача гуманітарної допомоги волонтерам належним чином задокументована. Таким чином, немає підстав стверджувати про використання гуманітарної допомоги не за призначенням. Вважає, що немає підстав для отримання документів від фізичної особи, що отримувала допомогу від волонтера, оскільки переважно це були люди, які є безпритульними і не мають документів. Крім того, на думку позивача, наказ Мінфіну від 14.12.99 р. № 298 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги» не поширюється на фізичних осіб, а лише на юридичних. Громадська організація як юридична особа видала гуманітарну допомогу набувачам-волонтерам на підставі відповідних видаткових документів за цільовим призначенням, тому підстав для включення гуманітарної допомоги до бази оподаткування податком на прибуток немає.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2013 року задоволено позовні вимоги, оскільки суд погодився з наведеними позивачем доводами.

Державна податкова інспекція у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби оскаржила рішення суду та просить скасувати дану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.

При цьому апелянт обґрунтовує та мотивує свої вимоги аналогічно обґрунтуванням заперечень на позовні вимоги та зазначає, що отримана ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" гуманітарна допомога підлягає оподаткуванням податком на прибуток. Всупереч ст. 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» немає доказів використання її за цільовим призначенням у зв'язку з наявністю фактів передачі гуманітарної допомоги не ідентифікованим фізичним особам. Тому відсутні докази, які дозволяють встановити, що дійсно гуманітарна допомога була передана кінцевим набувачам-фізичним особам. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги необхідно відмовити з наступних мотивів.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Львівський обласний осередок громадської організації "Українська спілка інвалідів - УСІ" 11.02.2008 року зареєстрований виконавчим комітетом Львівської міської ради та 12.02.2008 року взято на податковий облік і на момент проведення перевірки знаходиться на обліку в ДПІ у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби.

Податковим органом 29.03.2013 року проведено позапланову перевірку громадського об»єднання з питань отримання та використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням, яка надійшла за період з 01.01.12 року по 30.11.12 року.

29.03.2013 року за результатами перевірки складено акт перевірки № 43/22-90/35721378, яким встановлено порушення підприємством вимог ст. 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу» щодо використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням; пп.1.1, пп.1.2 п.1 Наказу Мінфіну від 14.12.99 р. № 298 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги», п.157.14 ст. 157 ПК України в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 7907,80 грн.

За результатами перевірки 12.04.2013 року винесено податкове повідомлення-рішення № 0000152290/8607 за платежем податок на прибуток на суму 9884,75 грн., в тому числі за основним платежем 7907,80 грн. та 1976,95 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

При цьому, в основу виявлених порушень, покладено обставини, які стосуються отримання ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" гуманітарної допомоги та її видачу волонтерами громадської організації фізичним особам-набувачам без документів, що засвідчують їхню особу, без оформлення видаткових документів (ордерів, накладних, доручень). Відповідно, перевіркою виявлено нецільове використання гуманітарної допомоги, а тому така є доходом і підлягає оподаткуванню податком на прибуток.

Між сторонами немає спору щодо змісту та форми первинних документів, які є у справі та досліджувалися під час перевірки та під час судового розгляду. Водночас, спір виник щодо правомірності не віднесення гуманітарної допомоги до доходу та не оподаткування її податком на прибуток.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції підставно виходив з наступного.

ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" включений до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги за № 03331ЄР.

ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" отримано вантаж (одяг, взуття, предмети білизни та ін.. речі, які були у використанні) на підставі ВМД (№ 209150000/2012/4498 від 25.04.12 р. на суму 34 704,23 грн., № 209150000/2012/4498 від 25.04.12 р. на суму 1532,74 грн., № 209150000/2012/4498 від 25.09.12 р. на суму 1419,21 грн.) на яких проставлено печатку «Гуманітарна допомога. Продаж заборонено». Товар завірено печаткою митниці на загальну суму 37 656.18 грн., 19 900 кг.

Документами на підставі яких отримано товар були договір дарування, дозвільні документи відповідних служб та контролю, протокольні рішення Комісії з питань гуманітарної допомоги при КМУ та ін.. товаросупровідні документи.

Отриманий вантаж визнано гуманітарною допомогою, що підтверджується додатками № 1, 4 до протоколу засідання Комісії з питань гуманітарної допомоги при КМУ від 05.04.12 р. № 6. відправником даного вантажу була іноземна фірма (Handel&Service Elena Rebensdorf, Orchideenweg 18,30900 Wedemark, Німеччина).

ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" склав план розподілу отриманої гуманітарної допомоги та направив його Комісії з питань гуманітарної допомоги про ЛОДА.

Передача у безстрокове безоплатне користування гуманітарної допомоги Судовишнянському психоневрологічному інтернату, Львівському обласному добровільне товариство захисту неповносправних дітей та інвалідів дитинства «Довіра», Львівській міській громадській організації «Мистецьке об'єднання «Арт-Львів», Львівській Молодіжній Крайовій Скаутській організації «Білі Горвати», Львівській обласній громадській організації «Клуб боксу та східних єдиноборств ім. Ташка М.Л.», Громадській організації «Фонд Архистратига Михаїла» оформлена договорами про здійснення благодійної діяльності (№3/у-СВ від 03.09.12 р., № 8/БД від 11.09.12 р., № 10-А від 10.08.12 р., № 7/3 від 10.10.12 р., № 1-12 від 09.09.12 р., № 6/4 від 01.05.12 р.) та відповідними їм видатковими накладними, актами приймання-передачі.

Згідно даних звітів про використання коштів неприбуткових установ та організацій дохід становив в І півріччі 2012 р. - 338142 грн., ІІІ квартали 2012 р. - 395 159 грн. В податкових звітах про використання коштів неприбуткових організацій та установ за І півріччя 2012 р., ІІІ кв.2012 р. гуманітарна допомога, отримана в квітні 2012 р. не відображена.

В судовому засіданні сторона позивача вказала і цього не спростовано стороною відповідача, що саме ці документи було надано на вимогу податкового органу при проведенні перевірки.

В судове засідання стороною позивача представлено документи на підставі яких було оформлено та видано товар волонтерам ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" для подальшої його роздачі безпритульним та неповносправним особам.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про гуманітарну допомогу" від 22.10.1999 № 1192-XIV, Податковим кодексом України, Наказом Мінфіну від 14.12.99 р. № 298 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги».

Відповідно до ст. 1, 6 Закону України від 22.10.1999 № 1192-XIV гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Визнання товарів (робіт, послуг) гуманітарною допомогою здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, у кожному конкретному випадку з урахуванням таких особливостей.

Відповідно до ст. 11 Закону України від 22.10.1999 № 1192-XIV бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.

Отримувач гуманітарної допомоги і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку подають до відповідного спеціальної уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.

Відповідно до п.157.3 ст. 157 ПК України Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті "б" пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям від ведення їх основної діяльності, з урахуванням положень пункту 157.13 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих із державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством з метою зниження рівня таких цін.

Відповідно до п. 157.14 ст. 157 ПК України, кошти та майно, використані не за цільовим призначенням, вважаються доходом і підлягають оподаткуванню за ставкою, встановленою пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу.

Відповідно до представлених документів гуманітарна допомога була видана волонтерам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 особа яких встановлювалась за паспортом, пенсійним посвідченням, карткою про присвоєння ідентифікаційного номера. На кожну особу-волонтера ЛООГО "Українська спілка інвалідів-УСІ" видавала наказ про призначення відповідальною особою. Про кожну видачу гуманітарної допомоги відповідальним волонтерам робився запис в Книгах обліку благодійної (гуманітарної) допомоги, зазначалась кількість виданого товару, дата та підпис волонтера про отримання.

Суд першої інстанції обґрунтовано погодився з твердженням сторони позивача, що безпідставним є документальне оформлення передачі товару від волонтера до іншої фізичної особи, так як таким кінцевими набувачами були безпритульні особи, неповносправні, які часто і не мали ніяких документів, що ідентифікують його особу. Метою громадської організації і є власне допомога таким громадянам.

Так, на виконання статті 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу" затверджено Наказом Мінфіну від 14.12.1999 р. № 298 Порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, що поширюється на юридичних осіб незалежно від видів діяльності та форм власності (крім бюджетних установ), які одержали гуманітарну допомогу (отримувачі), які її потребують і яким вона безпосередньо надається (набувачі).

Згідно з п.1.1 Порядку передача отримувачами коштів і предметів гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформлюється відповідними видатковими документами (ордерами, накладними, дорученнями та тощо).

Згідно з п.1.2 Порядку держану гуманітарну допомогу у вигляді грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей отримувач відображає за дебетом рахунків обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна в кореспонденції з рахунком 48 "Цільове фінансування і цільові надходження". Таким самим записом отримана гуманітарна допомога у вигляді грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей відображається і набувачами.

Отже, Наказом Мінфіну від 14.12.99 р. № 298 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги» передбачено, що передача отримувачами коштів і предметів гуманітарної допомоги здійснюється за довіреністю набувачів або документами, що засвідчують фізичну особу набувача, і оформляються відповідними видатковими документами, не поширюється на фізичних осіб, а лише на юридичних.

Тому, суд підставно погодитися з думкою позивача, що ним, як юридичною особою дотримано цих вимог, оскільки передача допомоги фізичним особам (волонтерам) задокументована. Саме волонтери є набувачами. Гуманітарна допомога використана за призначенням. Визнає, що така не відносилась ним до доходу та не оподатковувалась податком на прибуток.

Покликання апелянта на те, що неможливо ідентифікувати фізичних осіб, яким роздавався товар суд вважає необґрунтованим, оскільки безпритульні, неповносправні особи не завжди мають документи, їх посвідчують їх особу. Тим більше, і законодавство не передбачає таких вимог щодо ідентифікації кінцевого набувача, не передбачає і вичерпного переліку видаткових документів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позовні вимоги в спосіб, визначений ст.162 КАС України, оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатні та беззаперечні докази в обгрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, та не довів правомірність прийнятого рішення.

В зв'язку з цим, колегія суддів апеляційного суду вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даної справи всебічно, повно та об'єктивно встановив обставини справи, дослідив та оцінив всі докази, які містяться в матеріалах справи.

З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на те, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову без змін.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд апеляційної інстанції

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2013 року у справі №813/4660/13-а - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя : В.П.Сапіга

Судді: Н.Г.Левицька

І.О. Яворський

Повний текст виготовлено 29.07.2014р.