Ухвала суду № 39962887, 24.07.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
24.07.2014
Номер справи
820/9911/13-а
Номер документу
39962887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 липня 2014 року м. Київ К/800/27445/14

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про визнання бездіяльності та стягнення збитків,

встановив:

ОСОБА_9, ОСОБА_8, ОСОБА_7, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_4 звернулись з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, в якому просило суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, що потягло неплатоспроможність Кредитного союзу "Срібні джерела" та його банкрутство; стягнути з відповідача на користь позивачів збитки, які заподіяні учасникам союзу, а саме: ОСОБА_9 (175 132 грн 06 коп.), ОСОБА_8 (6 651 грн.), ОСОБА_7 (64 570 грн.), ОСОБА_6 (18 640 грн 28 коп.), ОСОБА_5 (131 125 грн.), ОСОБА_4 (92 953 грн.), ОСОБА_3 (41 125 грн.); стягнути з відповідача на користь ОСОБА_8 витрати, пов'язані з посвідченням довіреності, у розмірі 190 грн.; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_6 витрати, пов'язані з посвідченням довіреності, у розмірі 190 грн.; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_7 витрати у розмірі 2 294 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2014 року, в позові відмовлено.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, позивачі подали касаційну скаргу, в якій просять їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Заперечень не надходило.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Судами встановлено, що ухвалою господарського суду Харківської області від 29 квітня 2010 року порушено провадження у справі про банкрутство кредитної спілки "Срібні джерела", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, а також введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником - арбітражного керуючого Чаговець Тетяну Пилипівну.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 21 липня 2010 року визнано вимоги кредиторів КС "Срібні джерела", які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів, зокрема, ОСОБА_9 у сумі 175 132 грн 06 коп., ОСОБА_8 - 6 651 грн., ОСОБА_7 - 64 570 грн., ОСОБА_6 - 18 640 грн 28 коп., ОСОБА_5 - 131 125 грн., ОСОБА_4 - 92 953 грн.

Позивачам із листа ліквідатора КС "Срібні джерела" від 18 вересня 2013 року стало відомо, що зазначені кошти вони отримати не зможуть, у зв'язку з чим вони звернулись до суду з даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди обох інстанцій дійшли висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими, адже повернення коштів вкладникам здійснюється за рахунок грошових коштів кредитної спілки. Законодавством не передбачено порядок повернення цих коштів відповідачем у випадку невиконання кредитною спілкою своїх зобов'язань. Окрім того, відповідачем не допущено бездіяльності, яка б порушувала права позивачів.

Колегія суддів погоджується з висновками судів.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про кредитні спілки» кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Частиною 2 статті 2 Закону України «Про кредитні спілки» встановлено, що відповідно до принципів діяльності кредитної спілки забороняється будь-яке втручання в діяльність кредитної спілки, за винятком випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про кредитні спілки», органом, що здійснює державне регулювання і нагляд за діяльністю кредитних спілок є, в першу чергу, Уповноважений орган згідно з законодавством України про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг, а також інші державні органи відповідно до їх компетенції.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг» кредитні спілки належать до фінансових установ.

Частиною 1 статті 21 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг» визначено, що державне регулювання ринків фінансових послуг щодо інших ринків фінансових послуг здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.

Згідно із частиною 1 статті 39 Закону України «Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Згідно із ч. 2 ст.45 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", шкода, заподіяна учасникам ринку фінансових послуг неправомірними діями національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, при здійсненні ним своїх повноважень, підлягає відшкодуванню в повному обсязі за рахунок держави відповідно до закону.

Системний аналіз вказаних статей свідчить, що відповідач не наділений повноваженнями втручатися в договірні відносини, що виникають між кредитною спілкою та членами кредитної спілки. При цьому обов'язковими умовами відшкодування шкоди учасникам ринку фінансових послуг з державного бюджету є неправомірність дій відповідача та наявність причинно-наслідкового зв'язку між такими діями та завданою шкодою.

Між тим матеріалами справи підтверджено, що відповідачем в період з 2003 року по 2009 року проведено ряд перевірок (інспекцій) діяльності Спілки, в ході яких виявлені численні порушення вимог законодавства про фінансові послуги.

За результатами розгляду актів про порушення, актів інспекції до Спілки застосовувались заходи впливу у вигляді прийняття розпоряджень про усунення виявлених порушень законодавства про фінансові послуги, про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про фінансові послуги.

Відповідно до пункту 34 Розділу V Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 22 червня 2004 року № 1099, систематичне невиконання заходів впливу є підставою для виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ.

13 квітня 2009 року відповідачем проведено планову інспекцію Кредитної спілки «Срібні джерела», в результаті якої встановлено порушення вимог чинного законодавства у сфері законодавства у сфері фінансових послуг, а саме: п. 3 розділу Х Положення про Державний реєстр фінансових установ та п. 11 Положення про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ; ч. 1 ст. 2 та ч. 6 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» в частині здійснення діяльності з порушенням вимог п. 3.1. Статуту Спілки; ч. 7 ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки» в частині здійснення діяльності з порушенням вимог п. 17.8. Статуту спілки; ч. 3 ст. 15 Закону України «Про кредитні спілки» та ст. 9 Статуту спілки; ч. 6 ст. 14 Закону України «Про кредитні спілки» з порушенням п. 8.4 ст. 8 Статуту спілки; п.п. 2.2.3 п. 2.2 розділу 2 Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднань кредитних спілок; п.п. 3.1.4 п. 3.1 Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднань кредитних спілок; повторне порушення вимог ст. 5 Закону України «Про кредитні спілки» в частині здійснення Спілкою діяльності з порушенням вимог п. 2.2 розділу 2 та п. 6.13 розділу 6 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу.

Результати інспекції оформлено актом № 24/25/32-п від 13 квітня 2009 року.

На підставі вказаного акту планової інспекції відповідачем розглянуто справу про порушення КС "Срібні джерела" вимог законодавства про фінансові послуги та прийнято рішення від 12 травня 2009 року № 324 про виключення інформації про Кредитну спілку "Срібні джерела" з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, схвалене розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 21 травня 2009 року № 357.

Наведеними обставинами спростовуються доводи скаржників про протиправну бездіяльність відповідача, а також про те, що у понесенні ними збитків у вигляді неповернутих кредитною спілкою вкладів винен відповідач.

Так, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг як колегіальний, спеціально уповноважений орган виконавчої влади, самостійно в межах наданих їй повноважень обирає засоби реагування з метою захисту прав споживачів фінансових послуг та вирішує питання щодо обрання того чи іншого заходу впливу на порушника. Норм, які б зобов'язували Комісію застосовувати конкретно визначений захід впливу у тих чи інших випадках, законодавство не містить.

Крім того, у відповідності до законодавства про фінансові послуги, виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ не звільняє її від виконання своїх зобов'язань за договорами по залученню внесків (вкладів) членів Спілки на депозитні рахунки.

Таким чином серед матеріалів справи відсутні докази наявності в діях відповідача порушень вимог чинного законодавства.

Крім того, позивачами не доведено, а судами не встановлено наявності причинно-наслідкового зв'язку між вжитими (невжитими) відповідачем заходами впливу на фінансову установу та завданою позивачам шкодою.

Враховуючи наведене, обґрунтованим є висновок судів, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах та спосіб, передбачений законодавством України.

За таких обставин, у колегії суддів касаційної інстанції відсутні підстави для скасування судових рішень, якими позивачам відмовлено у задоволенні вимог про визнання бездіяльності відповідача, яка потягла неплатоспроможність Кредитного союзу "Срібні джерела" та його банкрутство, а також про стягнення з відповідача збитків, завданих позивачам КС "Срібні джерела".

Враховуючи викладене, та керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: