ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
02 липня 2014 рокусправа № 405/2388/13-а (2-а/405/227/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 10 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, в якому, з урахуванням змінених позовних вимог просив визнати протиправною відмову УМВС України в Кіровоградській області (відділ фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку) включити в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за 2008 рік - надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення та зобов'язати УМВС України в Кіровоградській області включити в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії за 2008 рік - надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення в розмірі 28 %, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відповідно наданої УМВС України в Кіровоградській області (відділ фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку) довідки, з урахуванням надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення в розмірі 28 % зробити перерахунок призначеної йому пенсії не донарахованої з 01.01.2008 року по 31.03.2013 року та зробити доплату не донарахованої пенсії в розмірі 25 266, 39 грн., крім того, позивач просить поновити строк звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, оскільки про порушення свого права на отримання пенсії в належному розмірі на протязі всього строку з січня 2008 року по березень 2013 року йому не було відомо, відносно порушення права на отримання з 01.01.2008 року надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади він дізнався з листа начальника відділу - головного бухгалтера ВЗБО України в Кіровоградській області від 12.01.2013 року.
Ухвалою Ленінського райсуду м. Кіровограда від 20.03.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та бездіяльності су'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії за період з 01.01.2008 року по 17.09.2012 року залишено без розгляду.
Відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та бездіяльності су'єкта владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії з 18.09.2012 року.
Постановою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 10 червня 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відсутні підстави для визнання протиправними дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень - відповідачів по справі, пенсія призначена та виплачується ОСОБА_1 відповідно до вимог законодавства України і правових підстав для задоволення його позовних вимог - немає
Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі позивач, вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги її заявник посилається на те, що 01 січня 2008 року набрала чинності постанова КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ».
На виконання вищезазначеного рішення Наказом МВС України від 31.12.2007 року № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС» затверджено та введено в дію з 01.01.2008 року Положення «Про порядок виплати грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС».
Для проведення перерахунку пенсії пенсіонерам МВС КМУ була прийнята постанова від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393.
Вказівкою МВС від 25.02.2008 року № 3014/Хм встановлено порядок і терміни перерахунку пенсій пенсіонерам МВС. У доповнення до вказівки від 25.02.2008 року Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України від 06.03.2008 року № 15/5 - 809/Кв надіслана довідка про середні розміри надбавок та премії, що фактично виплачені за січень 2008 року, для складання довідок про грошове забезпечення та подачі їх до Головних управлінь Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій, а також вказано, що надбавка за інформаційно - аналітичне забезпечення органів Державної влади враховується в середніх розмірах, зазначених в Додатку № 1 особам, які проходили службу в фінансових підрозділах МВС.
23.07.2002 року згідно наказу начальника ревізійного відділення УМВС України в Кіровоградській області № 260 о/с позивач звільнений з посади заступника начальника фінансово - економічного відділу - начальника ревізійного відділення УМВС України в Кіровоградській області на пенсію і перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян з 01 січня 2007 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України в Кіровоградській області при складанні довідки про його грошове забезпечення була проігнорована вказівка від 06.03.2008 року № 15-5 - 809/КВ ДФЗБО МВС України про включення в довідку 28% надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади. Внаслідок чого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області йому була недорахована пенсія.
Позивач у судовому засіданні зазначив, що постанова Ленінського районного суду м. Кіровограда від 10 червня 2013 року винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України не перешкоджає розгляду справи за відсутністю останнього.
Заслухавши позивача, перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, 23.07.2002 року, згідно наказу начальника ревізійного відділення УМВС України в Кіровоградській області № 260 о/с позивач звільнений з посади заступника начальника фінансово - економічного відділу - начальника ревізійного відділення УМВС України в Кіровоградській області на пенсію відповідно до п. 64 «Б» ( через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
Відповідачем УМВС України в Кіровоградській області у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі постанова КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року), постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року складено довідку грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2008 року.
Як вбачається з довідки від 06.04.2013 року ВФЗБО № 12/90/7394, станом на 01.01.2008 року по посаді виплат надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне аналітичне забезпечення органів державної влади та оперативно - службову діяльність не зазначено (а.с. 65).
Довідка складалася з: посадовий оклад - 1210 грн.; оклад за спеціальним званням 125 грн. 00 коп.; 40% надбавка за вислугу років 534 грн.; 15% надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємної інформації 181,50 грн.; 50% надбавка за виконання особливо важливих завдань - 934,50 грн.; 43% премії 1429,23 грн., 28% надбавка до посадового окладу ОРД - 338,80 грн. (а.с. 65) .
Відповідно до довідки про грошове забезпечення № 90/7394 від 14.09.2012 року станом на 01.04.2012 року, з урахуванням надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади для проведення перерахунку, вбачається, що ОСОБА_1 встановлено 46% надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади ( а.с. 66).
Відповідно до ст. 23-1 Закону України «Про міліцію», здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
З метою сприяння упорядкуванню та впровадженню єдиних норм і стандартів грошового забезпечення, підвищенню стимулюючої ролі посадового окладу в системі грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу, була прийнята постанова КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, якою з 01.01.2008 року встановлені нові розміри посадових окладів та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати доплати, надбавки, премії і визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового в начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема Міністерством внутрішніх справ України.
Пунктом 1 вказаної постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 9 постанови передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
Позивач в обґрунтування своїх вимог посилався на лист (вказівку) ДФЗБО МВС України від 06.03.2008 року № 15/5-809/Кв, як на підставу для нарахування йому та виплати з 01.01.2008 року додаткової надбавки за ОРД, розвідувальну і контррозвідувальну діяльність, та інформаційно-аналітичне забезпечення до грошового пенсійного забезпечення (а.с. 8-9).
З матеріалів справи вбачається, що даний лист (вказівка) ДФЗБО МВС України від 06.03.2008 року № 15/5-809/Кв, є доповненням до листа (вказівки) від 25.02.2008 року № 3014/Хм МВС України, в якому, зазначається про порядок проведення перерахунку пенсіонерам ОВС які вийшли на пенсію лише у 2008-2009 роках.
До того ж, в даному листі (вказівці) зазначається, що надбавки за ОРД, розвідувальну і контррозвідувальну діяльність, та інформаційно-аналітичне забезпечення до грошового пенсійного забезпечення враховуються в середніх розмірах, зазначених у додатках, до грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам середнього, старшого та вищого начальницького складу ОВС, яким на день звільнення зі служби було встановлено підвищення посадового окладу відповідно до наказу МВС України від 27.01.2004 року № 82, а також особам, що проходили службу в підрозділах міліції громадської безпеки з таким встановленим підвищенням (станом на 2008 - 2009 рік).
Колегія суддів звертає увагу на те, що в надісланих листах МВС України зазначено про виникнення права у пенсіонерів на перерахунок пенсій при діючих посадах і підрозділах.
Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється Порядком № 45 від 13.02.2008 року, згідно з п. 1 якого перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України № 2262 проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 4 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону.
Також слід зазначити, що відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.
Згідно з п. 23 Порядку уповноважені структурні підрозділи,( в даному випадку УМВС України в Кіровоградській області), зобов'язані зазначити у списках осіб, яким необхідно провести перерахунок, зміни розмірів грошового забезпечення і в п'ятиденний строк передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до п. 9 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Головним управлінням протягом вересня - листопада 2012 року та січня - лютого 2013 року було проведено перевірки достовірності видачі уточнюючих довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року для проведення перерахунку пенсій відповідно до вимог Постанови № 1294 та станом на 01.04.2012 року, відповідно до постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Перевіркою було встановлено список посад, по яким співробітникам фактично проведена виплата надбавки у січні 2008 року, право на яку оскаржує позивач та складено списки осіб та список пенсійних справ, розміри пенсій по яким підлягають перерахунку (а.с.74-88).
Посада, з якої звільнився на пенсію ОСОБА_1 у зазначених списках, по яким фактично проводилася виплата надбавки - не значиться.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою для перерахунку пенсії не враховуються.
Колегія суддів зазначає, що під іншими щомісячними надбавками в розумінні Порядку сторони вважають саме надбавку за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційне аналітичне забезпечення органів державної влади та оперативно - службову діяльність.
Приймаючи до уваги вищевикладене, та те, що Управлінням УМВД України в Кіровоградській області надана Головному управлінню ПФУ в області довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 з врахуванням надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади в розмірі 46% для проведення перерахунку, а після проведення перевірок правильності складання довідок УМВС України в області Головним управлінням ПФ України в області встановлено, що посада заступника начальника фінансово-економічного відділу - начальника ревізійного відділення УМВС України в Кіровоградській області, з якої звільнився на пенсію ОСОБА_1В, не відноситься до посад, що надають право на перерахунок пенсії з врахуванням включення до розміру грошового забезпечення надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення органів влади і оперативно - службову діяльність, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень - відповідачів по справі, тому як пенсія призначена та виплачується позивачу відповідно до вимог законодавства України і правові підстави для задоволення позовних вимог останнього - відсутні.
Відповідна правова позиція викладена і в ухвалі ВАСУ від 29.05.2014 року (справа № К/9991/26054/12 ).
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Кіровограда від 10 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай