Постанова № 39961141, 05.06.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.06.2014
Номер справи
320/12252/13-а
Номер документу
39961141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

05 червня 2014 рокусправа № 320/12252/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

секретар судового засідання: Троянов А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 14 січня 2014 року у справі № 320/12252/13-а за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, начальника управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області Горькового Віталія Володимировича про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання витини дії,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, начальника управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області Горькового В.В., в якому просив визнати незаконною бездіяльність, або відмову ДСЗН Запорізької обласної державної адміністрації в оплаті сум пов'язаних з реєстрацією автомобіля OPEL ASTRA 2005 року випуску, з об'ємом двигуна 1686 куб. см. № НОМЕР_1 та зобов'язати відповідача ДСЗН Запорізької обласної державної адміністрації зробити оплату сум пов'язаних з реєстрацією вказаного автомобіля.

В обґрунтування позову посилається на те, що в порядку гуманітарної допомоги вказаний автомобіль передано Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації інваліду дитинства ОСОБА_4 з передачею права керування йому - ОСОБА_1, як законному представнику (опікуну) інваліда ОСОБА_4,без первинної реєстрації в Україні. При зверненні до МРЄВ ДАІ йому відмовлено у безоплатній реєстрації. Його письмове звернення до Департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА з проханням здійснити оплату по реєстрації вказаного автомобіля залишено відповідачем без задоволення.

Постановою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 14 січня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на гуманітарну допомогу відповідно до діючого законодавств, яка надається безоплатно, але постановка на відповідний облік транспортного засобу регулюється постановами Кабінету Міністрів України, згідно яких вказана особа повинна оплатити обов'язкові платежі, для постановки на облік переданого автомобіля.

В апеляційній скарзі позивач посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не враховано норми Закону України „ Про гуманітарну допомогу", пунктів 14, 41 Постанови Кабінету Міністрів України № 999 від 19.07.2006р. „Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями", статей 316- 319 Цивільного кодексу України та не прийнято до уваги, що на час передання автомобіля інвалід, а тим більше законний представник інваліда, якому передано право керування автомобілем, не набуває права власності на транспортний засіб, а отримує його у користування без права відчуження та є державною власністю. Тому державний орган, який передає на цих умовах автомобіль інваліду і повинен здійснити всі дії, у тому числі і встановлену оплату, по реєстрації такого автомобіля. Також посилається на положення пункту 8 Постанови КМУ від 23 грудня 2009 № 1388 яким встановлено підстави та порядок реєстрації транспортних засобів та, зокрема встановлена заборона передачі права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах Державтоінспекції, що не враховано судом та відповідачем при передачі йому автомобіля.

В запереченнях на апеляційну скаргу Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на її безпідставність, а постанову суду першої інстанції - залишити без змін, як законну та обґрунтовану. В обґрунтування посилається на те, що позивач має право на отримання гуманітарної допомоги та зобов'язаний поставити транспортний засіб на відповідний облік, та відповідно сплатити обов'язкові платежі, а оскільки об'єм циліндру автомобіля більше 1500 куб.см, на позивача не розповсюджується пільга зі сплати транспортного збору встановлена пунктом 235.1 статті 235 Податкового кодексу України.

Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області у запереченнях на апеляційну скаргу посилається на її безпідставність та просить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом з дитинства 1 А групи з 01.05.2013 року довічно. Відповідно до рішення Мелітопольського міськрайонного суду від 18.03.2013 року ОСОБА_1 та ОСОБА_5 призначені опікунами недієздатної ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до копії договору дарування від 25.12.2012 року фірма „Профі Бургас" Республіка Болгарія подарувала Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації автомобіль OPEL ASTRA 16.06.2005 року випуску, з об'ємом двигуна 1686 куб. см., № НОМЕР_1, для подальшої передачі його інваліду з дитинства ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, яка перебуває на черзі для забезпечення автомобілем із звичайним керуванням по медичним показникам.

Згідно довідки Державного департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 16.08.2013 року № 76 „Про реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку та вибракування транспортного засобу" довідка видана ОСОБА_4, яку забезпечено автомобілем безоплатно в якості гуманітарної допомоги, OPEL ASTRA 16.06.2005 року випуску, з об'ємом двигуна 1686 куб. см., НОМЕР_1, з передачею права керування (у разі необхідності) ОСОБА_1.

При зверненні ОСОБА_1 до УДАІ МВС України у Запорізькій області щодо реєстрації вказаного автомобіля, йому було відмовлено у безоплатній реєстрації та повідомлено про необхідність сплати обов'язкових платежів, встановлених Постановою КМУ № 1388 від 07.09. 1998 р.

29.10.2013 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації в якій просив Департамент здійснити оплату по реєстрації вказаного автомобіля в органах ДАІ. Заява отримана відповідачем 31.10.2013.

У відповіді від 21.11.2013 на заяву позивача Департаментом соціального захисту населення Запорізької ОДА роз'яснено позивачеві необхідність сплати саме позивачем встановлені платежі за первинну реєстрацію автомобіля відповідно до статті 239 Податкового кодексу України.

Відповідно до статті 11 Закону України „Про гуманітарну допомогу" гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України „Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Згідно із частиною 1 статті 11-1 Закону України „Про гуманітарну допомогу" забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 316 Цивільного кодексу України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Зміст права власності, яке полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном, визначено у статті 317 ЦК України.

Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Відповідно до статті 1 Закону України „Про гуманітарну допомогу" отримувачі гуманітарної допомоги, є такі юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги.

Частиною 3 статті 3 Закону України „Про гуманітарну допомогу" передбачено, що зміну отримувача гуманітарної допомоги та її переадресування можливо здійснювати лише за погодженням з іноземними донорами за рішенням відповідного спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги.

На виконання статті 26 Закону України „Про реабілітацію інвалідів в Україні", постановою Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями" № 999 від 19 липня 2006 року затверджено Порядок забезпечення інвалідів автомобілями. ( далі - Порядок № 999)

Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 999 фінансування витрат, пов'язаних з отриманням автомобілів та підготовкою їх для експлуатації, здійснюється за рахунок коштів, передбачених на цю мету у державному бюджеті, та інших не заборонених законодавством джерел.

Реєстраційні документи на автомобіль оформлюються на інвалідів, а недієздатним інвалідам і дітям-інвалідам - на їх законних представників.

У реєстраційних документах на автомобіль підрозділом МВС робиться відмітка про видачу автомобіля головним управлінням соціального захисту або управлінням виконавчої дирекції, а також про заборону відчуження автомобіля та передачі права керування ним без дозволу головного управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції. (пункт 12 Порядку)

Пунктом 6 Порядку № 999 встановлено, що інвалід, законний представник недієздатного інваліда, дитини-інваліда отримує автомобіль на десятирічний строк без права продажу, дарування, передачі (в тому числі за довіреністю) іншій особі. Після закінчення зазначеного строку інвалід може користуватися таким автомобілем до отримання нового або повернути його головному управлінню соціального захисту чи управлінню виконавчої дирекції на умовах згідно з пунктом 14 цього Порядку.

Відповідно до пункту 41 Порядку № 999 за бажанням інвалідів головні управління соціального захисту можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою, без права продажу, дарування, передачі (в тому числі за довіреністю) іншій особі.

Автомобіль, отриманий головним управлінням соціального захисту як гуманітарна допомога для конкретного інваліда, який перебуває на обліку, видається безоплатно такому інваліду (за його згодою або за згодою законного представника недієздатного інваліда), дитині-інваліду (за згодою її законного представника) незалежно від черговості на десятирічний строк, визначений з дати видачі, із зняттям з обліку.

Пунктом 42 вказаного Порядку встановлено, що у реєстраційних документах на автомобіль підрозділ МВС робить позначку про видачу автомобіля головним управлінням соціального захисту, а також про заборону відчуження автомобіля та передачі права керування автомобілем без дозволу цього головного управління.

У відповідності до частин 7, 8 статті 34 Закону України „Про дорожній рух" власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.

Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 р. № 1388 (далі - Порядок № 1388), встановлюється єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.

Відповідно до Порядку № 1388 реєстрація транспортних засобів здійснюється на підставі заяви власника, поданої особисто, і документів, що посвідчують його особу, правомірність придбання транспортного засобу, оцінку його вартості, яка провадиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку у порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Держпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна і має відповідні документи, відповідність конструкції транспортного засобу встановленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Системний аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави для висновку, що отриманий як гуманітарна допомога автомобіль не є власністю позивача як законного представника дитини-інваліда. Законодавством встановлено певні обмеження щодо користування отриманим автомобілем і заборону його відчуження, що не відповідає змісту права власності визначеному законодавством.

Чинне законодавство, що регулює дані правовідносини, не містить норм, якими б встановлювався обов'язок інваліда, законного представника дитини-інваліда щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) при першій реєстрації автомобіля на час передання інваліду, законному представнику дитини-інваліда автомобіля отриманого органом соціального захисту як гуманітарної допомоги.

Такий обов'язок законодавством покладено на власника, яким позивач не є.

При цьому пунктом 2 Порядку № 999 передбачено фінансування витрат, пов'язаних з отриманням автомобіля та підготовкою для експлуатації, за рахунок коштів, передбачених на цю мету у державному бюджеті, та інших не заборонених законодавством джерел.

Видача автомобіля на підставі пунктів 41 та 42 Порядку № 999 органом соціального захисту інваліду (законному представнику недієздатного інваліда), дитині-інваліду (законному представнику) повинна відбуватись після оформлення реєстраційних документів відповідно до вимог встановлених Порядком № 999.

Доводи відповідачів щодо обов'язку позивача по сплаті збору при державній реєстрації автомобіля з посиланням на пункт 41 Порядку № 999, щодо умов повернення (вилучення) автомобіля органу соціального захисту у разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів), а також на норми статті 235 Податкового кодексу України стосовно встановлення умов звільнення від сплати збору, є безпідставними з огляду на наступне.

Відповідно до статті 11-1 Закону України „Про гуманітарну допомогу" забезпечення інвалідів, дітей-інвалідів автомобілями, визнаними гуманітарною допомогою, здійснюється на умовах, передбачених законом, та у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через органи праці та соціального захисту населення і користувався менше 10 років, може бути переданий у власність одному із членів сім'ї за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. Якщо інвалід, дитина-інвалід користувався автомобілем більше 10 років, за бажанням членів його сім'ї автомобіль може бути переданий у їх власність безкоштовно. У разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) органам праці та соціального захисту населення у порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Аналогічні положення передбачені пунктом 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 - після смерті інваліда, дитини-інваліда автомобіль, визнаний гуманітарною допомогою, яким інвалід був забезпечений через головне управління соціального захисту і користувався менше ніж 10 років, може бути переданий у власність одному з членів сім'ї інваліда за рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України за умови сплати податків і зборів за ставками, діючими на день здійснення митного оформлення автомобіля. У разі несплати членом сім'ї інваліда, дитини-інваліда податків і зборів (обов'язкових платежів) автомобіль повертається (вилучається) головному управлінню соціального захисту. Вилучення автомобіля здійснюється відповідно до абзацу тринадцятого пункту 16 цього Порядку.

Вказаними нормативними положеннями передбачено підстави передання автомобіля у власність члену сім'ї інваліда у разі смерті інваліда, дитини-інваліда та саме у такому випадку встановлено обов'язок сплати відповідних податків і зборів.

Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України перша реєстрація транспортного засобу - це реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше. Збір за першу реєстрацію транспортних засобів сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації таких транспортних засобів та за ставками, які діють на день сплати.

Статтею 231 Податкового кодексу України встановлено, що платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що є об'єктами оподаткування.

Відповідно до статті 235.1. Податкового кодексу України від сплати збору звільняються легкові автомобілі для інвалідів з об'ємом циліндрів двигуна до 1500 куб. сантиметрів, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України, транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Статтею 235.2. ПК України встановлено, що у разі відчуження транспортних засобів, зазначених у пункті 235.1 цієї статті, особи, які отримали такі транспортні засоби у власність, зобов'язані сплатити збір за ставками у порядку та на умовах, передбачених цим розділом.

Відповідно до вказаних норм Податкового кодексу України у разі відчуження тобто зміні власника таких транспортних засобів, новий власник зобов'язаний сплатити збір у порядку і на умовах, передбачених цим кодексом.

Тобто обов'язок щодо сплати збору покладається на нового власника автомобіля, яким член сім'ї інваліда, дитини-інваліда може стати з підстав та за умов встановлених статтею 11-1 Закону України „Про гуманітарну допомогу" та пунктом 41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999.

Оскільки судом першої інстанції невірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів на підставі пункту 4 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України дійшла висновку про наявність підстав для скасування судового рішення та ухвалення нового - про задоволення позову.

Вимоги позивача викладені в апеляційній скарзі щодо відшкодування моральної шкоди не підлягають розгляду судом апеляційної інстанції відповідно до вимог статті 195 КАС України, якою встановлено, що суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

На підставі частини 1 статті 194 КАС України на користь позивача підлягають присудженню здійснені ним та документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись п.3 ч. 1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст. ст. 205, 207 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 14 січня 2014 року у справі № 320/12252/13-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, начальника управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області Горькового Віталія Володимировича про визнання протиправними дій та бездіяльності та зобов'язання витини дії -задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації щодо не вчинення дій по реєстрації автомобіля OPEL ASTRA, кузов № НОМЕР_1, 2005 року випуску.

Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації зареєструвати автомобіль OPEL ASTRA, кузов № НОМЕР_1, 2005 року випуску зі сплатою необхідних платежів.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 36 грн. 54 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: Т.І. Ясенова

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров