ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
26 червня 2014 рокусправа № 804/8664/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.
за участю секретаря судового засідання: Сонник А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства ''Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського '' на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року по справі за позовом Публічного акціонерного товариства ''Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського '' до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000048813 від 18.01.2012, -
В С Т А Н О В И В:
У липні 2013 року Публічне акціонерне товариство "Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського" (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000048813 від 18.01.2012 року в частині визначення податкових зобов'язань з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за платежем земельний податок з юридичних осіб за 2011 рік у розмірі 8 163, 74 грн., з яких 8 157, 74 грн. - сума основного платежу, 6,00 грн. - сума штрафних (фінансових) санкція за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім. Петровського" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000048813 від 18.01.2012 р.
Не погодившись з постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, просив постанову суду скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, посадовими особами відповідача проведено планову виїзну перевірку позивача, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009р. по 30.06.2011р.
За результатами перевірки складено акт перевірки №9/08-02/3-05393056 від 06.01.2012р. (далі - акт перевірки) (а.с.12-25)
На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення № 0000048813 від 18.01.2012р. (а.с.26)
Даним податковим повідомленням-рішенням визначено позивачу суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за земельний податок з юридичних осіб у розмірі 39 860,80 грн., з яких 33 435,39 грн. - сума основного платежу, 6 325,41 грн. - сума штрафних (фінансових) санкцій.
Сума податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій за земельний податок з юридичних осіб у розмірі 39 860,80грн. визначена СДПІ за наступні періоди: 2009 рік - 10 537,46 грн., 2010 рік - 14 740,19 грн., 2011 рік - 8 157,74 грн.; сума штрафних фінансових санкцій нарахована в розмірі: 2009 рік - 2 634,37 грн., 2010 рік - 3 685,05 грн., 2011 рік - 6,00 грн.
Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням в частині визначення суми податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) за платежем земельний податок з юридичних осіб за 2011 рік у розмірі 8163,74 грн., з яких 8157,74 грн. - сума основного платежу, 6,00 грн. - сума штрафних (фінансових) санкцій протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Також, позивач посилається на постанову по справі №804/6021/13-а, якою визнано протиправною та скасовано індивідуальну податкову консультацію Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області Державної податкової служби №10287/10/16-14 від 03.04.2013 року щодо нарахування та сплати земельного податку та орендної плати за землю, земельні ділянки на яких розміщені об'єкти, частково передані в оренду третім особам.
Позивач розрахував та сплачував земельний податок на підставі даних земельного кадастру (довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки) за ставкою 1 % від нормативної грошової оцінки землі, що підтверджується податковою декларацією з плати земельного податку за 2011 від 18.05.2011р., та квитанції про доставку даної декларації до районного рівня Державної податкової адміністрації України від 19.05.2011 року, уточнюючою декларацією з плати земельного податку за 2011 рік та квитанцією про доставку даної декларації.
Згідно акту перевірки, за період з 01.01.11 по 30.06.2011 ПАТ "Євраз - ДМЗ Петровського" є платником податку за землю, в зв'язку з тим, що підприємство мало у користуванні 34 земельні ділянки, що розташовані у межах м. Дніпропетровська.
З 01.01.11 по 30.06.11 позивачем надано в оренду приміщення, розташовані: у гуртожитку №1 (по вул. Караваєва, 13) площею - 100,75 кв.м., прибудинкова територія (по вул. Караваєва, 13) площею - 244,35 кв.м., у гуртожитку № 3 (по вул. Караваєва, 13) площею - 200,65 кв.м., прибудинкова територія (по вул. Петровського, 33) площею - 350,84 кв.м., у гуртожитку № 5 (по вул. Петровського, 27) площею - 151,21 кв.м., у гуртожитку № 2 (по вул. Ногінська, 53) площею - 8,97 кв.м.
Згідно п. п. 14.1.147 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до п. 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Відповідно до п. 274.1 ст. 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Відповідно до п. 276.5. ст. 276 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у пунктах 276.1 та 276.4 цієї статті, іншим суб'єктам, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється відповідно до статті 274 цього Кодексу від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря, та статті 275 цього Кодексу.
Відповідно пункту 1 Розділу "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України встановлено, що цей кодекс набирає чинності з 01.01.2011р., крім п. 276.5. ст. 276 цього кодексу, який набирає чинності з 01.01.2015р.
Згідно консультації Державної податкової адміністрації від 21.01.2011, на запитання: "Яка ставка земельного податку застосовується у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частини власниками та землекористувачами?" надано відповідь, що відповідно до п. 276.5 ст. 276 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у п. 276.1 та 276.4 цієї статті, іншим суб'єктам, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється відповідно до ст. 274 цього Кодексу від нормативної грошової оцінки, визначеної з урахуванням застосування відповідного коефіцієнта функціонального використання цих площ залежно від виду економічної діяльності орендаря, та ст. 275 цього Кодексу. Разом з тим, згідно з абз. 10 п. 1 розділу XIX "Прикінцеві положення" ПК України, норми п. 276.5 ст. 276 ПК України набирають чинності з 01.01.2015 року. Тобто, у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, до 01.01.2015 року обчислюється за ставками, встановленими статтями 274, 275, 276 ПК України, без урахування норм пункту 276.5 ст. 276 ПК України.
Отже нормами Податкового кодексу не визначено розмір земельного податку, який застосовується у разі надання в оренду земельних ділянок (в межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами.
Відповідно до п.7 ст.9 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
З урахуванням п.7 ст.9 КАС України, колегія суддів вказує наступне.
Відповідно до п.п.3.5. п.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006р. №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006р. за №388/12262 (далі - Порядок №18) встановлено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Згідно до Таблиці. 1.1 Порядку встановлені коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф), а саме: для земель комерційного використання (категорія земель - землі підприємств, здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам) становить 2,5.
Отже, суб'єкт господарювання - власник земельної ділянки, що надає в будівлі, споруди (їх частини), при розрахунку земельного податку за земельні ділянки, під переданою в оренду нерухомістю, повинен враховувати коефіцієнт функціонального використання землі.
Тому, у разі здавання частини будівлі підприємством в оренду іншим суб'єктам господарювання розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюватиметься і ним до земельного податку розрахункової площі має бути застосовано коефіцієнт функціонального використання як для земель комерційної діяльності-2,5.
Відповідно до частини 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно з частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки позивачем було змінено функціональне використання земель шляхом надання у оренду приміщень відповідачем обґрунтовано розраховано суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з застосуванням коефіцієнту функціонального використання (Кф), який дорівнює 2,5.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, погоджуючись з його висновками, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства ''Євраз - Дніпропетровський металургійний завод ім.Петровського'' на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Т.С. Прокопчук