ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2014 р. Справа № 804/4920/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді судді судді Єфанової О.В. Горбалінського В.В. Луніної О.С. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Керуючий адміністратор Пенсійних фондів "Паритет" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання неправомірними дій, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю Керуючий адміністратор Пенсійних фондів "Паритет" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання неправомірними дій в якому позивач просить:
1) визнати неправомірними дії в.о. директора департаменту регулювання та нагляду за установами накопичувального пенсійного забезпечення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг щодо винесення Постанови №14/3/31 про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю Керуючий адміністратор пенсійних фондів "Паритет";
2) визнати неправомірними дії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України щодо прийняття розпорядження від 28.11.2013 року №4364 "Про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги без задоволення";
3)скасувати Постанову №14/3/31 в.о. директора департаменту регулювання та нагляду за установами накопичувального пенсійного забезпечення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю Керуючий адміністратор пенсійних фондів "Паритет".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення відповідача винесено з порушенням норм матеріального і процесуального права, без дослідження усіх обставин, помилково встановлено факт порушень законодавства в сфері регулювання ринків фінансових послуг.
Відповідач надав заперечення в яких зазначив, що дії відповідача відповідають нормам діючого законодавства України та є правомірними, а рішення винесені за результатами перевірки є обґрунтовани, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо, добросовісно, розсудливо, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Крім того, судом поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду.
Сторони надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 03.10.2013 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг проведено перевірку законодавства про фінансові послуги Товариством з обмеженою відповідальністю Керуючий адміністратор пенсійних фондів «Паритет» та за результатами вказаної перевірки складено акт від 03.10.2013 №14/3/31-нпз.
Перевіркою встановлено, що за результатами розгляду звітності про здійснення діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів за І півріччя 2013 року, поданої Товариством до Нацкомфінпослуг (вх. № 18/2/13 від 31.07.2013), виявлено у колонці «Зареєстрований розмір статутного капіталу» пункту 16 «Інформація про статутний капітал Адміністратора» форми НПФ-11 «Загальні відомості про адміністратора недержавного пенсійного фонду» додатку 13 до Положення про порядок складання, формування та подання адміністратором недержавного пенсійного фонду звітності з недержавного пенсійного забезпечення, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.10.2011 № 674, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2012 за № 41/20354 (далі - Положення № 674), вказана сума 70000000,00 грн., в той час як за даними рядка 1400 (колонка 4) форми фінансової звітності „Баланс" (Звіт про фінансовий стан) ця сума складає 7000,00 тис. грн.
Таким чином, Товариством порушено вимоги статті 14 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", частини шостої статті 21 Закону України „Про недержавне пенсійне забезпечення" (далі - Закон) стосовно обов'язку Адміністратора складати відповідно до вимог Закону та інших нормативно-правових актів звітність у сфері недержавного пенсійного забезпечення, та пункту 1.4 розділу І Положення № 674 в частині обов'язку Адміністратора заповнювати форми звітності на підставі даних бухгалтерського обліку. Згідно з пунктом 2.15 розділу II Положення № 674 Товариством надано недостовірну інформацію, оскільки показники фінансової звітності, визначеної Законом України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", суперечать показникам звітності з недержавного пенсійного забезпечення, яка подається Товариством до Нацкомфінпослуг.
29.10.2013 року Нацкомфінпослуг винесено Постанову №14/3/31 про застосування штрафної санкції до Товариства з обмеженою відповідальністю Керуючий адміністратор пенсійних фондів «Паритет» у розмірів 3400,00 грн. Постанова надійшла до Товариства 06.11.2013.
11.11.2013 року позивачем подано скаргу від 07.11.2013 року №П-00-13/155 на Постанову від 29.10.2013 року №14/3/31 до Нацкомфінпослуг. Вказаною скаргою Товариство просило скасувати Постанову у зв'язку з тим, що в постанові не зазначено, в чому ж конкретно полягає порушення Товариства.
Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 28.11.2013 року №4364 «Про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги без задоволення», Постанова №14/3/31 була залишена без змін, а у задоволенні скарги №П-00-13/155 було відмовлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст..1 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» недержавний пенсійний фонд (далі - пенсійний фонд) - юридична особа, створена відповідно до цього Закону, яка має статус неприбуткової організації (непідприємницького товариства), функціонує та провадить діяльність виключно з метою накопичення пенсійних внесків на користь учасників пенсійного фонду з подальшим управлінням пенсійними активами, а також здійснює пенсійні виплати учасникам зазначеного фонду у визначеному цим Законом порядку.
Частиною 6 ст.21 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» встановлено, що адміністратор зобов'язаний складати відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів звітність у сфері недержавного пенсійного забезпечення, вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність пенсійного фонду відповідним органам виконавчої влади та раді пенсійного фонду.
Відповідно до ч.1 ст.52 Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» адміністратор щоквартально подає звітність з недержавного пенсійного забезпечення національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Згідно ст.14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Пунктом 1.4 Положення про порядок складання, формування та подання адміністратором недержавного пенсійного фонду звітності з недержавного пенсійного забезпечення встановлено, що форми звітності, передбачені цим Положенням, заповнюються Адміністратором на підставі даних бухгалтерського обліку та даних системи персоніфікованого обліку, інформації, отриманої від осіб, що здійснюють управління активами.
Відповідно до пп.3 п.2.1 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Згідно п.3.2 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги розгляд справ про правопорушення та застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, належить до повноважень Голови Нацкомфінпослуг або директорів департаментів за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг.
Пунктом 2.4 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги встановлено, що Рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.
Відповідно до розділу 4 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги провадження у справі про правопорушення є обов'язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення. Виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта. Акт про правопорушення, складений посадовою особою Нацкомфінпослуг, повинен містити документи, дані та інформацію, які підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги. Такі документи, дані та інформація долучаються до акта про правопорушення.
Постанова про накладення штрафних санкцій, передбачених статтею 41 Закону України „Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", приймається уповноваженою особою Нацкомфінпослуг протягом 30 календарних днів після отримання нею акта про правопорушення та документів, які стосуються справи про правопорушення.
Примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.
За результатами розгляду справи про правопорушення Нацкомфінпослуг або уповноважена особа Нацкомфінпослуг приймає одне з таких рішень про застосування заходу впливу.
Згідно п.2 ч.1 ст.41 «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» уповноважений орган застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у колонці «Зареєстрований розмір статутного капіталу» пункту 16 «Інформація про статутний капітал Адміністратора» форми НПФ-11 «Загальні відомості про адміністратора недержавного пенсійного фонду» додатку 13 до Положення про порядок складання, формування та подання адміністратором недержавного пенсійного фонду звітності з недержавного пенсійного забезпечення, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.10.2011 № 674, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2012 за № 41/20354 (далі - Положення № 674), вказана сума 70000000,00 грн., в той час як за даними рядка 1400 (колонка 4) форми фінансової звітності „Баланс" (Звіт про фінансовий стан) ця сума складає 7000,00 тис. грн.
Так, позивачем не доведено відсутність допущеного порушення законодавства та можливої технічної помилки про наданні звітності.
Таким чином, суд відмовляє в задоволенні пп.1,3 позовних вимог.
Щодо позовних вимог про визнання неправомірними дій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України щодо прийняття розпорядження від 28.11.2013 року №4364 "Про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги без задоволення", суд зазначає наступне.
Відповідно до р.5 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги Рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу, передбаченого підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, може бути оскаржене особою до Нацкомфінпослуг як колегіального органу або до суду, а рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, - до суду. Рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу у вигляді штрафної санкції (штрафу) може бути оскаржене до Нацкомфінпослуг як колегіального органу протягом 15 календарних днів з дня отримання такого рішення.
За результатами розгляду скарги Нацкомфінпослуг у двадцятиденний строк з дня надходження скарги приймає одне з таких рішень:
про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги - без задоволення;
про скасування рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу та задоволення скарги;
про скасування рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу і направлення справи про правопорушення на новий розгляд;
про залишення скарги без розгляду.
Про дату, час та місце розгляду скарги особа повідомляється в порядку, визначеному пунктами 4.11 та 4.13 розділу ІV цього Положення.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся зі скаргою до відповідача 11.11.2013 року.
Відповідач листом від 27.11.2013 року №9234/14-8 повідомив позивача про розгляд справи на скаргу 28.11.2013 року о 12.00.
Тобто, відповідачем порушено п.4.13 та п.5.7 Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, вчастині повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи про правопорушення.
З огляду на зазначене та з урахуванням вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд задовольняє позовні вимоги про визнання неправомірними дій Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України щодо прийняття розпорядження від 28.11.2013 року №4364 "Про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги без задоволення" та скасування розпорядження від 28.11.2013 року №4364 "Про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги без задоволення".
Крім того, враховуючи той факт, що позивач скористався своїм правом на судовий захист в частині оскарження дій та рішень відповідача за результатами проведеної перевірки, суд не вбачає за можливе зобов'язати відповідача повторно розглянути скаргу позивача від 07.11.2013 року №П-00-13/155 з огляду на скасоване розпорядження від 28.11.2013 року №4364.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо часткового задоволення позовних вимог.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно ч.2 ст..4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову:
майнового характеру, ставка судового збору складає 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати;
немайнового характеру, ставка судового збору складає 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Так, позивач звернувся до суду з двома позовними вимогами немайнового характеру та однією позовною вимогою майнового характеру.
Враховуючи той факт, що позивачем сплачено 10 відсотків розміру ставки судового збору майнового характеру та судом задоволено одну позовну вимогу немайнового характеру, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі (1827 грн. + 73,08 грн.) - 182,70 грн. - (73,08 / 2) = 1680,84 грн.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг України щодо прийняття розпорядження від 28.11.2013 року №4364 "Про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги без задоволення" та скасувати розпорядження від 28.11.2013 року №4364 "Про залишення рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу без змін, а скарги без задоволення".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Керуючий адміністратор Пенсійних фондів "Паритет" судовий збір в розмірі 1680,84 грн. за реквізитами: отримувач УДКСУ у Красногвардійському районі м.Дніпропетровська, Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача) 37989253, рахунок 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації 22030001, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровськ, МФО 805012.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя судді О.В. Єфанова В.В.Горбалінський О.С.Луніна