Ухвала суду № 39934826, 14.07.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2014
Номер справи
2а/0370/2089/12
Номер документу
39934826
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2014 року Справа № 147671/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.

судді Запотічний І.І.

секретар судового засідання Дутка І.С.

за участю представників сторін:

позивача Новосад Ю.М.

відповідача Полівода С.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державного підприємства «Нововолинський ремонтно-механічний завод» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.07.2012 року у справі № 2а/0370/2089/12 за позовом Державного підприємства «Нововолинський ремонтно-механічний завод» до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В :

Державне підприємство «Нововолинський ремонтно-механічний завод» звернулось з адміністративним позовом до Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (Нововолинська ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11 червня 2012 року № 0000341601/1.

В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на наступне. Нововолинською ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість (ПДВ) за січень 2012 року, за результатами якої складено Акт перевірки від 26 березня 2012 року № 91/35/16/00179000. Перевіркою встановлено порушення підприємством пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (ПК України), внаслідок чого завищено суму податкового кредиту за січень 2012 року на 11 733,59 грн. На підставі висновків акта перевірки 09 квітня 2012 року Нововолинською ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000341601, яким визначено грошове зобов'язання в сумі 14 668,48 грн., з них 11 733,59 грн. за основним платежем та 2 934,89 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями. Вищезазначене податкове повідомлення рішення було оскаржене до Державної податкової служби у Волинській області (ДПС у Волинській області), яка своїм рішенням № 1833/10/10-206 про результати розгляду первинної скарги (а.с.9-12) від 16 травня 2012 року задовольнила скаргу частково: податкове повідомлення-рішення скасовано в сумі 0,98 грн., де основний платіж збільшено на 0,41 грн., а штрафну санкцію зменшено на 1,39 грн. За результатами розгляду ДПС у Волинській області скарги позивача Нововолинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000341601/1 про збільшення позивачеві суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 14 667,50 грн., з них 11 734,00 грн. за основним платежем і 2 933,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями. Позивач вважає податкове повідомлення-рішення від 11 червня 2012 року № 0000341601/1 протиправним, таким, що суперечить нормам чинного податкового законодавства, а тому просив його скасувати.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 24.07.2012 року у задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою задовольнити його адміністративний позов у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована, фактично, доводами позовної заяви.

Представник позивача в судовому засіданні підтримує вимоги апеляційної скарги. Просить апеляційну скаргу задовольнити, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.07.2012 року скасувати, та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечує.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

26 березня 2012 року Нововолинською ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку даних, задекларованих ДП «Нововолинський ремонтно-механічний завод» у податковій звітності з ПДВ за січень 2012 року, за результатами якої, складено акт № 91/35/16/00179000 від 26 березня 2012 року.

Перевіркою встановлено порушення підприємством пункту 201.10 статті 201 ПК України: згідно з поданою декларацією за січень 2012 року до податкового кредиту включено ПДВ у сумі 11 739,59 грн. за податковою накладною від 31 січня 2012 року № 59/00002, виписаною Волинською філією ДП «Регіональні електричні мережі», яка не зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних. ДП «Нововолинський ремонтно-механічний завод» не подало скарги на продавця та копій податкових накладних або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку із придбанням товарів (послуг).

За наслідками акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 09 квітня 2012 року № 0000341601, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 14 668,48 грн. Податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем до Державної податкової служби у Волинській області.

На підставі рішення № 1833/10/10-206 ДПС у Волинській області від 16 травня 2012 року про результати розгляду первинної скарги Нововолинською ОДПІ прийняте нове податкове повідомлення-рішення від 11 червня 2012 року № 0000341601/1 про збільшення позивачеві суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 14 667,50 грн., з них 11 734,00 грн. за основним платежем і 2 933,50 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до пунктів 201.1, 201.4, 201.6 статті 201 ПК України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) платник податку зобов'язаний надати покупцю на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, в якій зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити. Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг. Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

З матеріалів справи вбачається, що згідно із декларацією з ПДВ за січень 2012 року, поданою до Нововолинської ОДПІ 17 лютого 2012 року, ДП «Нововолинський ремонтно-механічний завод» у складі податкового кредиту відобразило ПДВ у сумі 11 733,59 грн. відповідно до податкової накладної від 31 січня 2012 року № 59/0002, виданої Волинською філією ДП «Регіональні електричні мережі» на загальну суму поставки 70 401,53 грн., про що свідчать реєстри виданих та отриманих податкових накладних продавця і покупця.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX (Перехідні положення) ПК України реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.

Статтею 201 ПК України (абзаци 1, 2. 3, 4 і 6 пункту 201.10 статті 201 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної до ДПС України є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що тільки після фактичної реєстрації податкової накладної, виникає право покупця товарів, послуг на включення сум ПДВ в податковий кредит лише з того періоду, в якому відбулась реєстрація податкової накладної.

Матеріалами справи підтверджується той факт, що позивачем до податкового кредиту включено податкову накладну за № 59/0002 від 31 січня 2012 року по взаємовідносинах з ДП «Регіональні електричні мережі» (продавець), яку останнім не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до розділу 3 пункту 7.2, 7.4, 7.5, 7.7 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за № 320/15011, після накладання електронно-цифрового підпису (ЕЦП) платник податків здійснює шифрування податкового документа в електронному вигляді та направляє його до органів Державної податкової служби (ДПС) через телекомунікаційні канали зв'язку.

Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі. У квитанції визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції.

На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційнго зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

В матеріалах справи відсутні докази, як надання податкової накладної ДП «Регіональні електричні мережі» до органу ДПС, так і реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до абзацу 9 пункту 201.10 статті 201 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку із придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та бухгалтерську звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг (абзац 11 пункту 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Нововолинський ремонтно-механічний завод» залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 24.07.2012 року у справі № 2а/0370/2089/12 без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Ліщинський А.М.

Запотічний І.І.