Постанова № 39928108, 17.07.2014, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
17.07.2014
Номер справи
520/4416/14-а
Номер документу
39928108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

_____________________

Справа № 520/4416/14-а

Провадження № 2-а/520/224/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.07.2014 року

Київський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого - судді Літвінової І.А.

секретар судового засідання - Хіхлуха О.А.,

розглянувши в залі суду у місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси та просить визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеса врахувати при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси здійснити розрахунок пенсії з 29 грудня 2009 року з урахуванням інших видів виплат згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.04.2014 року №3619/10, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, виплатити заборгованість та в подальшому виплачувати пенсію в перерахованому згідно з рішення суду розмірі.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси з 29.12.2009 року та отримує пенсію державного службовця.

При ознайомлені з матеріалами пенсійної справи позивачу стало відомо, що при призначенні пенсії відповідачем безпідставно не була врахована графа «інші виплати», що входить до складу заробітної плати в сумі 18355,74 грн.

У зв'язку з цим, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси з довідкою № 3619/10 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та заявою про зарахування графи «інші виплати» до складу заробітної плати, з якої призначено пенсію.

В свою чергу відповідач у своїй відповіді від 09.04.2014 р. відмовив позивачу в перерахунку, посилаючись на відсутність правових підстав на вчинення таких дій.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити, представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав наведених у запереченнях на позов.

Ухвалою суду від 17 липня 2014 року позов в частині вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за періоди з 29 грудня 2009 року до 15 жовтня 2013 року залишено без розгляду.

Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, враховуючи пояснення позивача та представника відповідача суд приходить до наступного.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 29 грудня 2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Одеса та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».

04 квітня 2014 року управлінням Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси позивачу було видано довідку № 3619/10 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».

07 квітня 2014 року позивач звернувся на адресу начальника управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси з вказаною довідкою та заявою про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням інших виплат.

На своє звернення позивачем було отримано відповідь від 09.04.2014 року №1847, в якій зазначено, що інші виплати (індексація, матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку) не входять до складу заробітної плати державних службовців згідно статті 33 Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсій, у зв'язку з чим, для проведення перерахунку позивачу пенсії з урахуванням інших виплат немає законних підстав.

Викладені обставини зумовили звернення позивача до суду із відповідним позовом.

За положеннями ч .ч. 1, 4 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній до 30 вересня 2011 року), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Стосовно процентної ставки від заробітної плати, від якої залежить розмір пенсії державного службовця, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Закон України «Про Державну службу» (у редакції, чинній на момент подання позову) у ч. 1 ст. 37 встановлював, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як передбачено ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пунктом 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI, яким були внесені зазначені зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу», закріплено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Отже, процентна ставка від заробітної плати для визначення розміру пенсії у даному випадку повинна залишитись на розмірі - 90 %.

Відповідно до частини 2 статті 33 цього ж Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом частини 7 вказаної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п.2.2.2, п.2.2.7 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.

Також, згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладені і в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. у справі № 21-430а11.

Крім того, суд зазначає, що довідки про складові заробітної плати раніше видавались на підставі постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за № 1161/15852, якою було встановлено складові заробітної плати, що враховуються при призначенні (перерахунку) пенсії, однак не було включено інші виплати, які виплачуються державним службовцям згідно діючого законодавства, та на які нараховувались і з яких утримувались страхові внески до Пенсійного фонду України, наприклад: матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань, тощо.

Однак, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010року за №2а-4753/09/2670, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством, зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Так, Правлінням Пенсійного фонду України 14.02.2011року було прийнято постанову №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670», відповідно до якої, визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 N 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за №1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджену Постановою, та затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Разом з тим, суд вважає за необхідне, відмовити позивачу у задоволенні вимоги про звернення постанови суду до негайного виконання, оскільки у даному випадку мова йде про зобов'язання здійснити розрахунок пенсії, а відповідно до ч. 1 п. 1. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з державного бюджету України або позабюджетних фондів у межах суми стягнення за один місяць.

В частині визначення початкової дати перерахунку та виплати пенсії суд зазначає, що оскільки позовну заяву ОСОБА_1 подав до суду 15 квітня 2014 року, то позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку звернення до суду, а саме з 15 жовтня 2013 року.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4-15, 18, 19, 79, 160 - 163, 185, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Київському районі міста Одеси врахувати при призначені ОСОБА_1 інші виплати, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Одеси здійснити розрахунок пенсії з 15 жовтня 2013 року з урахуванням інших видів виплат згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 04.04.2014 року №3619/10, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, з розрахунку 90 відсотків заробітної плати, виплатити заборгованість та в подальшому виплачувати пенсію в перерахованому згідно з рішення суду розмірі.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 73,08 грн.

Постанову може бути оскаржено шляхом подання до Одеського апеляційного адміністративного суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Літвінова І. А.