ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 липня 2014 року Справа № 813/4406/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кравців О. Р. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування до Львівського комунального підприємства «Нове», -
в с т а н о в и в :
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області (далі – позивач, ТУ Держгірпромнагляду) до Львівського комунального підприємства «Нове» (далі – відповідач, ЛКП «Нове») про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме: зобов’язати відповідача невідкладно зупинити надання послуг з утримання ліфтів до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної працівниками ТУ Держгірпромнагляду планової перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб’єкта господарювання, складено акт перевірки у якому зафіксовано порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. У зв’язку з виникненням умов, які створюють загрозу життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров’ю працюючих на ЛКП «Нове», позивач звернувся із позовною заявою до суду.
Ухвалою від 23.06.2014 року відкрито скорочене провадження в адміністративній справі.
Оскільки відповідач повідомлений належним чином про розгляд справи у порядку скороченого провадження /а.с.19/ та з врахуванням того, що на адресу суду від відповідача не надходило заперечення проти позову, суд вважає за можливе, відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України, розглядати справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Законом України «Про охорону праці» № 2694-ХІІ від 14.10.1996р. визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров’я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні (далі - Закон України № 2694-ХІІ).
Відповідно до ст. 4 Закону України № 2694-ХІІ, державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V від 05.04.2007 р. (далі - Закон України № 877-V).
Наказом № 186-к Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України від 02.12.2011 р. затверджено Положення про територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі - Положення).
До повноважень територіального управління, відповідно до ч. 7 п. 4 Положення, віднесено здійснення державного нагляду за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань: будівництва, реконструкції та експлуатації об’єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об’єктів і виробництв; видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях; застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва; облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища; проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Відповідно до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контрою) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерством надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 (далі - Положення), загроза життю та здоров’ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Відповідно до ст. 13 Закону № 2694-ХІІ, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до наказу ТУ Держгірпромнагляду № 469 від 16.05.2014р. /а.с.13/ та направлення на перевірку № 9/391 від 02.06.2014 року /а.с.12/ уповноваженою посадовою особою ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області в присутності уповноважених осіб відповідача, у період з 03.06.2014 року по 06.06.2014 проведено планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) на предмет стану охорони праці, промислової безпеки.
За наслідками перевірки складено акт № 9-8/44 від 06.06.2014 р. /а.с.6-11/, яким зафіксовано порушення вимог законодавства, які було виявлено під час перевірки, зокрема:
- не проведено експертне обстеження пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766, № Л-1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 9.6.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- не проведено позачерговий технічний огляд пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766,№ Л- 1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701) після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 9.5.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- не отримано дозвіл від органів Держгірпромнагляду на експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766, № Л-1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701) що є порушенням пункту 9.7.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів», пункту 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки Постанови КМУ від 26.10.2011 року №1107;
- не проведена перереєстрація пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766, № Л-1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701) в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці після передачі у власність іншому суб’єкту господарювання, що є порушенням пункту 9.1.6 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- не проведено навчання працівника відповідального за організацію експлуатації ліфтів, що є порушенням пунктів 9.7.1, 9.7.2 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»
- не встановлені та пошкоджені упори (пружини) в приямках пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2924, № Л-2927, № Л-2930) що є порушенням пункту 6.4.21 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- не забезпечена точність автоматичної зупинки кабіни пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929 (1,3,4,6,7,9 пов.), № Л-2930 (1,3 пов.), № Л-2927 (1,3 пов.), Л-2928 (6,9 пов.), № Л-2923 (1,3,5,6,9 пов.), № Л-2924 (3,5,6,9 пов.), № Л-1766 (1,3,6,7,8,9 пов.), № Л-1697 (1,3,8,9 пов.), № Л-1698 (4,5,6 пов.), № Л-1699 (3,5,6,8,9 пов.), № Л-1700 (9 пов.), № Л-1701 (1,7 пов.)) в експлуатаційних режимах роботи, що є порушенням пункту 6.1.12 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- на пасажирських ліфтах (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, ,№ Л- 1697, № Л-1700,) не працює пульт управління в режимі «Ревізія», щ є порушенням пункту 6.6.9 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- шахти пасажирських ліфтів ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766,№ Л- 1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701) не забезпечені постійним електричним освітленням, що є порушенням пункту 6.4.26 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- в машинних приміщеннях пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766,№ Л- 1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701) на пристроях для підвішування вантажопідіймальних засобів, який призначений для проведення ремонтних робіт не вказана вантажопідіймальність або допустиме навантаження, що є порушенням пункту 6.5.16 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- стіни і стелі машинних приміщень пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766,№ Л- 1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701)не пофарбовані, що є порушенням пункту 6.5.8 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- в машинних приміщеннях пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, № Л-2923,) встановлене устаткування і прокладені комунікації, які не належать до ліфтів (інтернет) що є порушенням пункту 6.5.24 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- в кабіні пасажирського ліфта (реєстр. № Л-1700) не працює двохсторонній переговорний зв'язок з диспетчерським пунктом, що є порушенням пункту 9.8.2 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- не ведуться журнали технічного огляду пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-1766, № Л-1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701), які знаходяться в машинних приміщеннях, що є порушенням пункту 9.7.10 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;
- не обладнані електричним освітленням підходи і машинні приміщення пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-2929, № Л-2930, № Л-2927, Л-2928, № Л-2923, № Л-2924, № Л-1766, № Л-1697, № Л-1698, № Л-1699, № Л-1700, № Л-1701) що є порушенням пункту 6.5.17 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів».
Відтак, відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення надання послуг з утримання ліфтів (ліфтів пасажирських (реєстр. № Л-2929 (1-під), № Л-2930 (2-під.) по вул. С. Петлюри, 24); (реєстр. № Л-2927 (1-під.), № 2928 (2-під) по вул. С. Петлюри, 26); (реєстр. № Л-2923 (1-під.), № Л-2924 (2-під.) по вул. С. Петлюри, 30); реєстр № Л-1766 (1-під.), № Л-1697 (2-під.), № 1698 (3-під.), № 1699 (4-під.), № Л-1700 (5-під.), № Л-1701 (6-під.), по вул. С. Петлюри, 2), вивести з експлуатації наказом по підприємству) до усунення порушень у повному обсязі та отримання у встановленому у встановленому порядку рішення на відновлення роботи /а.с.10/.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону України № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Крім того, на органи ЖКГ покладено обов’язок щодо надання послуг з утримання ліфтів п/п 1 п. 1 примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України № 150 від 10.08.2004 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.08.2004 року за № 1046/9645.
Матеріалами справи підтверджується порушення ЛКП «Нове» вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці при проведенні робіт, які можуть спричинити ризик для життя і здоров’я працюючих.
З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та належить задовольнити.
Суд зазначає, що за наявності відповідних доказів того, що обставини, які є підставою для вжиття заходів реагування, перестануть існувати або будуть усунуті, відповідач може подати відповідну заяву до суду про їх скасування, в порядку, передбаченому частинами 12 та 13 статті 183-2 КАС України.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 , 183-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Львівського комунального підприємства «Нове» (Львівська область, м. Львів, вул. С. Петлюри 2А; код ЄДРПОУ 20848459), шляхом невідкладеного зупинення надання послуг з утримання ліфтів до повного усунення порушень, встановлених актом перевірки № 9-8/44 від 06.06.2014 року та отримання у встановленому законом порядку рішення на відновлення робіт
3. Судові витрати з відповідача не стягувати.
4. Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Кравців О.Р.