Постанова № 39913799, 11.04.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2014
Номер справи
804/3537/14
Номер документу
39913799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2014 р. Справа № 804/3537/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М.,

при секретарі судового засідання Колесник І.О.,

за участі

представника позивача Закарян К.Г.,

представника відповідача Бойко П.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська до Публічного акціонерного товариства "Дніпропластмас" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська (далі - УПФУ в Кіровському районі, позивач) звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Дніпропластмас" (далі - ПАТ "Дніпропластмас", відповідач), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за списком № 2 з жовтня по грудень 2013 р. в сумі 2797, 98 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з жовтня по грудень 2013 р., призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що призвело до утворення недоїмки в сумі 2797, 98 грн. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, надав письмові заперечення, в яких зазначив, що ЗАТ "Дніпропластмас" було реорганізовано в ПАТ "Дніпропластмас", яке не є правонаступником заводу та його попередників по зобов'язанням по внесенню до Пенсійного фонду плати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за списками № 1 та № 2. Поряд з цим, відповідач зазначає, що додані до позову розрахунку суми позову та інформація про нарахування підприємству не є належними доказами понесення УПФУ витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки вони не є розрахунковими документами, що підтверджують факт сплати органом ПФУ пільгових пенсій та витрат на їх доставку, а є документом про нарахування, які планувалося здійснити на майбутнє. Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ПАТ "Дніпропластмас" (ідентифікаційний код юридичної особи 02969171) зареєстроване Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 23.06.1994 р., є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, перебуває на обліку в УПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська.

Щодо тверджень представника відповідача про те, що відповідач не є правонаступником ЗАТ завод "Дніпропластмас" щодо зобов'язань перед органами Пенсійного фонду України по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, суд зазначає наступне.

Згідно п. 1.3 Статуту ПАТ "Дніпропластмас", затвердженого загальними зборами акціонерів ЗАТ "Дніпропластмас", протокол від 07.07.2011 року № 12, ПАТ "Дніпропластмас" є правонаступником за усіма правами та обов'язками ЗАТ "Дніпропластмас", створеного згідно з рішенням установчих зборів (протокол № 1 від 09.06.1994 року) шляхом перетворення орендного підприємства завод "Дніпропластмас" у закрите акціонерне товариство, за винятком зобов'язань перед органами ПФУ щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Відповідно до п. 1.3.1 Статуту ПАТ "Дніпропластмас" не є правонаступником ЗАТ "Дніпропластмас" та його попередників по їх зобов'язанням (в тому числі, на підставі судових рішень) по внесенню до Пенсійного фонду плати, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робі, професій, посад і показників, та особам, які були зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робі, професій, посад і показників.

У відповідності до положень ст. 108 Цивільного кодексу України, перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.

Частиною 4 ст. 13 Закону України «Про акціонерні товариства» передбачено, що статут акціонерного товариства може містити й інші положення, що не суперечать законодавству.

Суд доходить висновку, що положення п.1.3 та 1.3.1 статуту ПАТ "Дніпропластмас" не відповідають законодавству України в частині самостійного вирішення юридичною особою меж виконання обов'язків, передбачених законодавством України, а також дії судових рішень на підприємство.

Судом встановлено, що ЗАТ "Дніпропластмас" не припинялось та не реорганізовувалось. Вищезазначене не передбачає можливості часткового правонаступництва товариства, а тому ПАТ "Дніпропластмас" є правонаступником усіх прав та обов'язків ЗАТ "Дніпропластмас", в тому числі і в частині зобов'язань перед ПФУ по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за списком № 1 та списком № 2.

У зв'язку з вищевикладеним суд відхиляє твердження представника відповідача про те, що відповідач не є правонаступником ЗАТ завод "Дніпропластмас" щодо зобов'язань перед органами Пенсійного фонду України по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Судом встановлено, що у відповідача на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, працювали громадяни: ОСОБА_3, яка отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відповідач має заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з жовтня по грудень 2013 р., що призвело до утворення недоїмки в сумі 2797, 98 грн.

УПФУ в Кіровському районі належним чином направляло відповідачу повідомлення про суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії за період з жовтня по грудень 2013 р. в сумі 2797, 98 грн., що підтверджується листом УПФУ в Кіровському районі від 09.01.2014 р. № 119/02/63 та повідомленням про вручення поштового відправлення, копії яких наявні в матеріалах справи. Вищезазначені розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій відповідачем не оскаржувались.

Правовідносини, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій, призначених на пільгових умовах, регулюються Конституцією України, Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464 - VI, яким внесено зміни до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення".

Разом з цим, положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які врегульовують питання обов'язку підприємств відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", не змінено.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України" від 17.02.2000 р. № 1461-III порядок внесення плати на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій змінено. А саме - норму, що регулювала дане питання у ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виключено та врегульовано порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій шляхом введення окремого виду збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", передбачено, що платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, передбачені ст. 1 цього Закону, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірах, встановлених ст. 4 цього Закону, що визначається у відсотковому відношенні до об'єкта оподаткування, який передбачений ст. 2 цього Закону.

Зокрема, у відповідності до вимог Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, незалежно від форми власності, повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).

У відповідності до зазначеної Інструкції, плату Пенсійному фонду на покриття фактичних витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах вносять підприємства незалежно від форм власності та господарювання. Несвоєчасно перераховані суми витрат на виплату і доставку пенсій вважаються боргом (недоїмкою).

Відповідно до п. 6.1. Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Пунктом 6.4. Інструкції визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з п. 6.8 вказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Отже, підприємство зобов'язане відшкодовувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (1058-15), сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до п. 6.9 Інструкції, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Тобто діяв зазначений вище порядок відшкодування.

З огляду на викладені норми законодавчих актів відповідач як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний сплачувати Пенсійному фонду збір у 100 % розмірі сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій його працівникам, тобто відшкодувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених працівникам відповідача, у повному розмірі.

Судом встановлено, що у відповідача працювали особи, яким призначена пільгова пенсія відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме: ОСОБА_3

Таким чином, на відповідача покладено обов'язок в повномуобсязі відшкодовувати витрати УПФУ в Кіровському районі на виплату і доставку пенсій, призначених особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Сума витрат на виплату та доставку пенсії зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за жовтень - грудень 2013 р. в сумі 2797, 98 грн. відповідачем не сплачена, проте є узгодженою.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Дніпропластмас" на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Дніпропетровська заборгованість за списком № 2 з жовтня по грудень 2013 р. в сумі 2797 (дві тисячі сімсот дев'яносто сім) грн. 98 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 16 квітня 2014 року.

Суддя О.М. Неклеса