Постанова № 39907511, 25.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.07.2014
Номер справи
826/7699/14
Номер документу
39907511
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 липня 2014 року № 826/7699/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Ардіс"до Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України, ГУ Державної казначейської служби в м. Києвіпровизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ардіс" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України, ГУ Державної казначейської служби в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ним було подано відповідачу 1 у встановленому чинним законодавством порядку заяву вих. № 11-04-14 від 11.04.2014 щодо повернення надмірно сплачених коштів, водночас відповідачем 1 за відсутності на те правових підстав було відмовлено у поверненні надмірно сплачених коштів.

У судовому засіданні 25.06.2014 представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представники відповідачів у судове засідання 25.06.2014 не прибули, про причини неприбуття суд не повідомили, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

01.07.2014 від відповідача 1 через канцелярію суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов в яких він просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач 1 обґрунтовує тим, що у відповідності до підпункту 1 пункту 16 Порядку виконанім рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011, підпункту 5 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України №460/2011 від 13.04.2011, органи Державної казначейської служби України здійснюють списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно сплачених податків і зборів за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету, у той час, як судовим рішенням у справі № 826/9380/13-а позивачу було відмовлено в поверненні надмірно сплачених коштів.

02.07.2014 через канцелярію суду від відповідача 2 надійшли письмові заперечення на адміністративний позов в яких він просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач 2 обґрунтовує тим, що контролюючим органом стосовно стягнення митних платежів вказаних позивачем є митні органи та прийняття рішення про стягнення суми надміру сплачених митних платежів фактично буде визначенням митної вартості ввезеного товару, чим підміняється митний орган.

Під час судового розгляду справи, суд,

В С Т А Н О В И В:

Товариством з обмеженою відповідальністю "Ардіс" до Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України подано заяву Вих. № 11-04-14 від 11.04.2014 в якій зазначено наступне: "01.04.2014р. Київським апеляційним адміністративним судом м. Києва була винесена Постанова по справі №826/93 80/13-а, якою було скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів від 27.05.2013р. №100270000/2013/410278/2 про коригування митної вартості. Прошу Вас, повернути на розрахунковий рахунок №26009010311504 у ПАТ "МІБ" м. Київ МФО 380582 ТОВ - у «АРДІС» код ЄДРПОУ 30525306 надмірно сплачені кошти, а саме суми податку на додану вартість у розмірі 32105 грн. 93 коп. та ввізного мита у розмірі 14593 грн. 61 коп. на підставі неправомірно прийнятого рішення Київської регіональної митниці №100270000/2013/410278/2 від 27.05.2013р.".

До зазначеної заяви було додано наступні документи: аркуші з позначенням « 3/8» комплектів бланків митної декларації МД-2; копію аркушу коригування від 27.05.2013 12:08:57 №10027000/2013/247185; копія Постанови від 01.04.2014.

Листом № 4998/1/26-70-52-04 від 23.04.2014 Київською міжрегіональною митницею Міністерства доходів і зборів України за результатами розгляду заяви Вих. № 11-04-14 від 11.04.2014 повідомлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Ардіс" наступне: "Питання повернення коштів ТОВ "Ардіс" з відповідного рахунку Київської міжрегіональної митниці Міндоходів через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві у сумі переплати податку на додану вартість у розмірі 32105,93 грн. та сумі мита у розмірі 14593,61 грн. постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 по справі № 826/9380/13-а не задоволено.

Отже, правові підстави для повернення коштів з Держбюджету України. в сумі зазначеній у Вашій заяві, у Київської міжрегіональної митниці Міндоходів відсутні.

Водночас повідомляємо, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Державної казначейської служби України відповідності до пункту 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановок Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845."

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ардіс" вважаючи протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України щодо відмови у поверненні на його користь надмірно сплачених коштів звернулось з відповідним позовом до суду.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Статтею 27 Митного кодексу України встановлено, що якщо задоволення скарги на рішення, дії або бездіяльність органів доходів і зборів або їх посадових осіб пов'язане з виплатою грошових сум, їх виплата здійснюється за рахунок державного бюджету органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, на підставі рішення суду, органу чи посадової особи щодо задоволення скарги повністю або частково в порядку, визначеному законом.

Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, який затверджено наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1097/14364 цей Порядок визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.

Пунктом 1 розділу ІІІ зазначеного Порядку встановлено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України. У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів: для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку; для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава: на депозитний рахунок 3734; на банківський рахунок 2603; для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603; для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету. До заяви додаються: аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів; документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Згідно з пунктами 2 та 3 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, який затверджено наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1097/14364 заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Таким чином, законодавчо встановленою умовою повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, є ухвалення митним органом висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів. При цьому, з метою підтвердження обґрунтованості заявлених до повернення сум, відповідний відділ (митного органу) перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

Як вбачається з листа № 4998/1/26-70-52-04 від 23.04.2014, митний орган не ставить під сумнів обґрунтованість вказаних позивачем причин повернення коштів та не зазначає про жодні недоліки в документах, які надані позивачем в якості додатків, а єдиною підставою для відмови позивачу в поверненні коштів є посилання на те, що питання повернення коштів позивачу з відповідного рахунку Київської міжрегіональної митниці Міндоходів через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві у сумі переплати податку на додану вартість у розмірі 32105,93 грн. та сумі мита у розмірі 14593,61 грн. постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 по справі №826/9380/13-а не задоволено.

Відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 у справі № 826/9380/13-а позивачу було відмовлено в задоволені позовних вимог в частині повернення коштів з відповідного рахунку Київської міжрегіональної митниці Міндоходів через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві у сумі переплати податку на додану вартість у розмірі 32105,93 грн. та сумі мита у розмірі 14593,61 грн. з огляду на те, що позивачем не була дотримана процедура, передбачена розділом ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, який затверджено наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1097/14364, зокрема в частині поданні відповідної заяви з наданням підтверджуючих документів.

З огляду на викладене, враховуючи те, що лист № 4998/1/26-70-52-04 від 23.04.2014 не містить в собі викладення фактичних обставин відмови в поверненні коштів, окрім посилання на те, що постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01.04.2014 у справі № 826/9380/13-а, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог в частині повернення коштів з відповідного рахунку Київської міжрегіональної митниці Міндоходів через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві у сумі переплати податку на додану вартість у розмірі 32105,93 грн. та сумі мита у розмірі 14593,61 грн. виключно на тій підставі, що позивачем не була дотримана процедура, передбачена розділом ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, який затверджено наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1097/14364, суд дійшов висновку про необґрунтованість та неправомірність висновку відповідача 1 щодо відсутності підстав для повернення коштів.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 27.05.2014 у справі № 826/18679/13-а та ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.01.2014 у справі № К/800/644/13.

Оскільки позовна вимога щодо зобов'язання відповідача 1 підготувати та направити в установленому порядку до Головного управління Державної казначейської служби м. Києва висновок про повернення позивачу коштів передоплати 46699,54 грн., (з яких ввізне мито - 14593,61 грн., сума ПДВ 32105,93 грн.) що обліковувалися на відповідному рахунку митного органу, і в подальшому здійснення всіх необхідних дій для належного відображення такого повернення коштів у відповідних митних документах митниці та позивача спрямована на майбутній захист прав, свобод та інтересів позивача, які на час розгляду справи не були порушені, суд дійшов висновку про безпідставність заявленої позовної вимоги.

Частиною другою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З огляду на викладене, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, щодо відмови у поверненні на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АРДІС» надмірно сплачених коштів у розмірі 46699,54 грн.

3. Зобов'язати Київську міжрегіональну митницю Міндоходів повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АРДІС» Вих. № 11-04-14 від 11.04.2014.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов