Постанова № 39906991, 17.07.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.07.2014
Номер справи
801/4036/13-а
Номер документу
39906991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" липня 2014 р. м. Київ К/800/7725/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого - судді Ліпського Д.В.,

суддів: Бутенка В.І.,

Головчук С.В.,

секретар Мороз Ю.М.,

за участю представника Генеральної прокуратури України - Кривоклуба Т.В., представника Міністерства оборони України - Кошеля М.М. та представників Міністерства інфраструктури України - Луференко В.М. і Бохана О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 квітня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року у справі за позовом заступника Сімферопольського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_6 до Міністерства оборони України, Міністерства інфраструктури України про стягнення заборгованості з виплати одноразової грошової допомоги при звільненні,-

В С Т А Н О В И Л А :

У квітні 2013 року Заступника Сімферопольського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звергнувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_6 до Міністерства оборони України, Міністерства інфраструктури України про визнання бездіяльності щодо невиплати одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 138953,50 грн протиправною та стягнути з Міністерства оборони України дану заборгованість.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 квітня 2013 року позов задоволено частково. Стягнуто з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_6 заборгованість з виплати одноразової грошової допомоги про звільненні у розмірі 138953,50 грн.

Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишено без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 квітня 2013 року - без змін.

Не погоджуючись із судовими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій відповідач звернулася з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що наказом командира військової частини А4465 від 04 травня 2005 року №104 майора ОСОБА_6, старшого помічника керівника польотами групи управління польотами, зарахованого наказом Міністра оборони України від 15 квітня 2005 року №206 з 07 травня 2005 року у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, виключений зі списків особового складу частини, усіх видів забезпечення та вважається таким, що вибув для подальшого проходження служби до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України м. Сімферополь.

Наказом т.в.о. генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України №125/о від 06 березня 2013 року майора ОСОБА_6 звільнено з посади старшого штурмана з контролю за режимом польотів (диспетчера з руху літаків) регіонального структурного підрозділу «Кримаерорух», яке є регіональним підрозділом ДП «Украерорух», з 13 березня 2013 року.

Даному наказу передував наказ Міністра оборони України №5 від 10 січня 2013 року про звільнення позивача з військової служби, у запас за п.«б» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я).

Після звільнення позивач звертався до Міністерства оборони України з заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги при звільненні, однак отримав відмову мотивовану відсутність зобов'язань на здійснення такої виплати так, як проводиться вона за рахунок ДП «Украерорух» де позивач проходив службу.

18 березня 2013 року з аналогічною заявою позивач звернувся до ДП «Украерорух» на яку отримав відповідь про відсутність підстав по виплаті грошової допомоги.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, зробив висновок про обґрунтованість позовних вимог оскільки обов'язок щодо виплати одноразової грошової допомоги покладено саме на Міністерство оборони України.

Однак, колегія суддів не може погодитись з даним висновком судів виходячи з наступного.

Право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, встановлено частиною 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказана норма кореспондується з частиною 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», яка є тотожною змісту частини 1 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

За умовами абзацу 4 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та частини 4 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата військовослужбовцям цієї одноразової грошової допомоги при звільненні їх з військової служби здійснюється Міністерством оборони України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачених на їх утримання.

Разом з тим, частиною 5 статті 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, звільненим зі служби безпосередньо з посад, займаних в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, виплата одноразової грошової допомоги з підстав, передбачених частинами першою та другою цієї статті, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких вони працювали.

Пунктом 14 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 встановлено, що військовослужбовцям, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, звільненим зі служби безпосередньо з посад, які вони займали в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі, виплата одноразової грошової допомоги у випадках, передбачених пунктом 10 цієї постанови, здійснюється за рахунок коштів органів, у яких військовослужбовці та зазначені особи працювали.

Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» від 19 липня 1999 року № 1281 грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ, організацій» від 7 лютого 2001 року № 104.

При цьому передбачено, що фінансування витрат на утримання підрозділів системи здійснюється за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в державному бюджеті, частини коштів, що надходять від аеронавігаційних зборів та з інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ, організацій» від 7 лютого 2001 року № 104 виплата грошового забезпечення провадиться за рахунок коштів тих державних органів, установ та організацій, до яких відряджені зазначені військовослужбовці, особи начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби.

Таким чином, виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до Підприємства, здійснюється за рахунок коштів цього підприємства, виплата одноразової грошової допомоги зазначеним військовослужбовцям при звільненні зі служби також здійснюється за рахунок коштів Підприємства.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства вбачається, що Міністерство оборони України не здійснює нарахування та виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, відрядженим до Підприємства, та не несе відповідних зобов'язань зі здійснення таких видатків.

Таким чином, заступник Сімферопольського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері заявляючи позов до Міністерства оборони України визначив неналежного відповідача.

Враховуючи вище викладене, судами зроблено помилковий висновок про наявність підстав для задоволення позову, оскільки заявлені позивачем вимоги до Міністерства оборони України про стягнення грошової допомоги при звільненні є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог до Міністерства інфраструктури України, то відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 березня 2011 року №265-р «Питання управління Міністерством інфраструктури об'єктами державної власності» ДП «Украерорух» не належить до сфери управління Міністерства інфраструктури України, тому не може відповідати за фінансові зобов'язання не підпорядкованому йому підприємству. Отже, Міністерства інфраструктури України не є належним відповідачем у справі.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини справи судами першої та апеляційної інстанцій встановлені повно й правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалює нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 квітня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02 грудня 2013 року скасувати та ухвалити нове рішення.

У задоволенні позову заступника Сімферопольського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах ОСОБА_6 до Міністерства оборони України, Міністерства інфраструктури України про стягнення заборгованості з виплати одноразової грошової допомоги при звільненні відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Головуючий: Д.В. Ліпський

Судді: В.І. Бутенко

С.В. Головчук