Справа № 712/9752/14-а
Провадження 2а/712/396/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2014 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ПИРОЖЕНКО В.Д., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю,-
Встановив:
Позивач звернулась до Соснівського районного суду м. Черкаси із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю. Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності. Право на пенсію має відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 06.05.2010 року. Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Проте їй для визначення пенсії не були враховані виплати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації.
Відповідно до ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми..
Вона зверталась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, але їй було відмовлено в цьому.
Просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Черкаси щодо відмови врахування розміру інших виплат як складової заробітної плати при обчисленні пенсії протиправними, зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до довідки з урахуванням інших виплат починаючи з 06.05.2010 року.
На адресу відповідача судом була направлена копія ухвали суду про відкриття скороченого провадження у справі з додатками та запропоновано відповідачу подати до суду в 10-ти денний строк з моменту отримання цієї ухвали письмові заперечення проти позову та посилання на докази, якими вони обґрунтовуються або заяву про визнання позову. Крім того, роз'яснено, що у разі не подання до суду заперечення проти позову, справа буде розглянута на підставі повідомлених позивачем обставин по справі.
У встановлений строк відповідач надав суду свої заперечення в яких просив в позові відмовити, так як матеріальна допомога на оздоровлення для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення не передбачені ст.. 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 06.05.2010 року.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається постановою Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством;
Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.
Відповідно до ст.72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами , встановленими судовими рішеннями.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011р.
Позивач звернулась 17.04.2014 року до Управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії, але 18.04.2014 року, отримала відмову з Пенсійного фонду України в м.Черкаси Черкаської області стосовно включення в заробітну плату для обчислення пенсії інших виплат, що включені до довідки.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення підлягають до задоволення.
Разом з тим, позивач просить здійснити перерахунок пенсії починаючи з моменту призначення пенсії.
Відповідно до ст.. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 17.04.2014 року і 18.04.2014 року отримала відмову в перерахунку пенсії.. Тому суд вважає застосувати строк позовної давності та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 17.10.2013 року.
Керуючись ст..ст. . , 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186, КАС України, ст.. 2 Закону України « Про оплату праці», ст..33,37 Закону України « Про державну службу», суд, -
Постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкаси Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії - протиправною.
Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням сум відповідно до довідки зазначених в колонці «інших виплат» відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про оплату праці» починаючи з 17.10.2013 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Головуючий: