Справа № 2-а-42851/09/1670
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2009 року м. Полтава
Колегія суддів Полтавського окружного адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.
суддів - Клочка К.І., Серги С.М.
при секретарі: Дрижирук М.І.
за участю: представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" до Міністерства палива та енергетики України про скасування наказу №118 від 04.03.2008 року, -
В С Т А Н О В И Л А:
04 березня 2009 р. позивач Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" звернуся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства палива та енергетики України про скасування наказу №118 від 04.03.2008 року в частині виключення Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" та зобов'язання Міністерства палива та енергетики України поновити Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" в Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" від 23.06.2005 року № 2711-ІV.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуваним наказом виключено підприємство з переліку підприємств ПЕК, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, з підстав неподання звітності за результатами проведення розрахунків із застосуванням механізмів, визначених п.п. 3.5.1 п.3.5 ст. 3 Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Однак, така підстава не відповідає дійсності, оскільки позивачем щомісячно направлялись звіти до розрахункового центру ДП «Енергоринок».
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити повністю.
В судове засідання відповідач не з'явився, поважного представника не направив, про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав до суду заперечення, в яких заперечував проти задоволення позовних вимог, свій наказ вважає законним та обґрунтованим, та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів, шляхом направлення відповідачу рекомендованим листом ухвал про призначення справи до судового розгляду та судових повісток і отримання їх останнім, що підтверджується повернутими до суду повідомленнями з відміткою про одержання, які знаходяться в матеріалах справи.
Відповідно до ст.. 122 Кодексу адміністративного судочинства України справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Враховуючи наведене, а також те, що розгляд справи неодноразово відкладався, а відповідач в судові засідання жодного разу не з'являвся, тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень ст.. 128 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
На підставі заяви Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568 позивача включено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до вищезазначеного Закону. Даний факт підтверджується випискою від 29.05.2006 року.
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 118 від 04.03.2008 року Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" було виключено з вищевказаного Реєстру, про що позивача було повідомлено листом Розрахункового центру ДП «Енергоринок» від 13.03.2008 року за № 93.
Як вбачається з наказу Міністерства палива та енергетики України від 04.03.2008 року № 118 „Про виключення підприємств з переліку підприємств ПЕК, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості", позивача внесено до Переліку підприємств, які виключаються із переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", у зв'язку з ненаданням ним звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
1. 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
2. 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
3. 4) безсторонньо (неупереджено);
4. 5) добросовісно;
5. 6) розсудливо;
6. 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
7. 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
8. 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
9. 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2005 року № 1163 затверджено порядок ведення Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та користування його даними. Цією ж Постановою визнано Адміністратором Реєстру (п.5) - Розрахунковий центр - підрозділ оптового постачальника електричної енергії - Державного підприємства „Енергоринок".
Статтею 2 Закону України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (далі - Закон) зазначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Даним Законом передбачений порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, зокрема, п.п. 3.3. ст.. 3 передбачено, що підприємства, які внесені до Реєстру, зобов'язані надавати звітність Міністерству палива та енергетики України. Відповідальність за достовірність наданої звітності несе керівник підприємства.
Згідно ст.. 2 Порядку надання звітності підприємствами, внесеними до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.12.2005 оку № 612, підприємства паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, подають звітність Міністерству палива та енергетики через розрахунковий центр.
Звітність складається підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, за результатами проведення операцій з погашення заборгованості, які відображені у бухгалтерському обліку підприємств.
Звіти складають щомісяця. Звітним періодом вважається строк від першого до останнього числа відповідного місяця у межах дії процедури погашення заборгованості.
Відповідно до п. 3.5 ст. 3 Закону виключення з Реєстру підприємства паливно-енергетичного комплексу здійснюється у випадках та в порядку, визначених цим Законом.
Згідно з п. 3.5.1 ст. 3.5 Закону у разі, якщо протягом трьох місяців з дати видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємства паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Тобто, відповідно до вимог вказаної норми Закону, виключення з Реєстру здійснюється у випадку неподання звітності розрахунковому центру протягом 3-х місяців підряд, починаючи, в даному випадку, з грудня 2005 року.
Позивачем надано до суду витяг з книги реєстрації вихідної кореспонденції та копії звітності, що подавалась до ДП «Енергоринок» за період з грудня 2005 року по березень 2008 року, що є підтвердженням своєчасного подання звітності до розрахункового центру.
Пунктом 3.5.4 ст. 3 Закону встановлено, що підприємство вважається виключеним із переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання відповідного наказу Міністерством палива та енергетики України, про що здійснюється відповідний запису Реєстрі.
Законом України „Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначаються такі механізми проведення розрахунків, як проведення взаєморозрахунків (ст. 7); погашення заборгованості з частковою оплатою її суми (ст. 8); списання заборгованості (ст. 9); реструктуризація заборгованості (ст. 10).
Порядок проведення взаєморозрахунків визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року „Про порядок проведення взаєморозрахунків з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу та інших учасників розрахунків" та Постановою Кабінету Міністрів України від 22.05.2006 року № 705 „ Про затвердження порядку перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з водопостачання та водовідведення, затверджених для населення".
Порядок погашення заборгованості з частковою оплатою її суми встановлюється ст. 8 вищевказаного Закону та передбачає укладення відповідних договорів із контрагентами відносно погашення суми боргу за принципами дисконтування.
Процедуру списання заборгованості встановлено ст. 9 цього Закону, що передбачає затвердження обсягів списання Територіальною комісією із списання заборгованості та Міжвідомчою комісією відповідно Положень, затверджених Міжвідомчою комісією.
Реструктуризація заборгованості визначена ст. 10 та передбачає укладення договору на реструктуризацію боргу.
Відповідно до пункту 2.2. Порядку, затвердженого Наказом Мінпаливенерго України № 612 від 22.12.2005 р., звітність складається підприємствами паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру, за результатами проведення операцій з погашення заборгованості , які відображені у бухгалтерському обліку підприємств.
Як встановлено судом, у період з грудня 2005 року по березень 2008 року позивачем у цей період не застосовувався жоден з механізмів погашення заборгованості, визначених Законом України „Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", але позивач направляв відповідну звітність до ДП „Енергоринок" щомісяця у встановлені терміни.
Таким чином, суд вважає необхідним зазначити, що вищевказані норми законодавства передбачають обов'язок подання підприємством ПЕК відповідної звітності лише за умови проведення цим підприємством комплексу операцій з погашення заборгованості . Оскільки такі процедури позивачем у вищевказаний період не проводилися, в нього був відсутній обов'язок надавати ці звіти.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, посилаючись в письмових запереченнях на підставу виключення позивача з Реєстру, а саме: неподання звітності, не надав ніяких доказів відносно того за який період позивачем не подавалась звітність. Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 18.05.2009 року та від 16.06.2009 року було зобов'язано адміністратора Реєстру - ДП «Енергоринок» надати до суду належним чином завірені копії звітності, що подавалось ВАТ «Гадячгаз» за період з грудня 2005 року по березень 2008 року, однак до суду реєстратор відомостей не надав.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що прийняте відповідачем рішення винесено з надзвичайним формалізмом, без врахування, зокрема, принципів обґрунтованості, розсудливості, пропорційності, відповідач ні документально, ні нормативно не довів правомірність винесеного ним спірного наказу.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" до Міністерства палива та енергетики України про скасування наказу №118 від 04.03.2008 року - обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" до Міністерства палива та енергетики України про скасування наказу №118 від 04.03.2008 року - задовольнити.
Скасувати наказ Міністерства палива та енергетики України № 118 від 04.03.2008 року в частині виключення Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь в процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Зобов'язати Міністерство палива та енергетики України (01601 м. Київ, вул. Хрещатик, 30, код ЄДРПОУ 00013741)поновити Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" в Переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Гадячгаз" витрати зі сплати судового збору в сумі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий (підпис) А.О. Чеснокова
Судді: (підпис) К.І.Клочко
(підпис) С.М.Серга
З оригіналом згідно:
Суддя А.О. Чеснокова
Повний текст постанови виготовлений 06 липня 2009 року.
Постанова не набрала законної сили.
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. С.Кондратенка, 6, м. Полтава, 36009, тел./факс 8 (05322) 2-78-69 E-mail: inbox@adm.pl.court.gov.ua код ЄДРПОУ 35521510