Справа № 591/3785/14-а Провадження № 2-а/591/288/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 липня 2014 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Бурда Б.В,
при секретарі - Дворядкіній М.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Сумської міської ради про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі свої вимоги мотивують тим, що з метою отримання у приватну власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку вони звернулися з відповідними заявами до відповідача. Рішеннями Сумської міської ради від 02.06.2010 року № 3913-МР і № 3915-МР їм було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресами: АДРЕСА_1 та НОМЕР_1 відповідно, орієнтованою площею 0,1000 га кожному за рахунок земель Сумської міської ради. На підставі цих рішень ТОВ «Діната» був розроблений проект землеустрою щодо відведення їм земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд. Постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, створеною рішенням Сумської міської ради від 27.01.2010 року № 3433-МР позивачам був наданий висновок від 22.07.2011 року №185 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Висновком від 23.07.2013року № 3243/01.30-2731 проект землеустрою був погоджений Управлінням Держземагентства у Сумському районі Сумської області. Проект землеустрою також був погоджений Управлінням містобудування та земельних відносин Сумської міської ради висновком від 17.07.2013року № 52/11.01-42. Однак, відповідач у супереч вимогам закону та без жодного обґрунтування прийняв рішення № 3257-МР від 14.05.2014 року, яким відмовив у затвердження розроблених проектів землеустрою. У зв'язку з чим, просять визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 14.05.2014 року №3257-МР про відмову в затвердженні проекту землеустрою та зобов'язати Сумську міську раду на найближчому пленарному засіданні чергової сесії розглянути даний проект землеустрою і прийняти рішення у відповідності до вимог ст. 19 Конституції України та ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України щодо цього проекту.
В судовому засіданні представник позивачів позов підтримав.
Відповідач повідомлений про час та місце розгляду справи, але його представник до суду не з'явився. З наданого письмового висновку вбачається, що відповідач заперечив позов посилаючись на те, що позивачами недотримані вимоги земельного та водного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши фактичні обставини справи та перевіривши їх доказами наданими суду, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішеннями Сумської міської ради від 02.06.2010року № 3913-МР і № 3915-МР позивачам було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресами: АДРЕСА_1 та НОМЕР_1, орієнтованою площею 0,1000 га кожному за рахунок земель Сумської міської ради.
На підставі вказаних рішень Сумської міської ради, Товариством з обмеженою відповідальністю «Діната», яке має відповідний дозвіл на даний вид робіт, у відповідності до вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій» та Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 677, був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_2 і ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 та НОМЕР_1 в м. Суми.
Постійно діючою комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, створеною рішенням Сумської міської ради від 27.01.2010 року № 3433-МР, у складі голови комісії - начальника управління Держкомзему у місті Суми, начальника управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, начальника відділу регулювання питань використання природних ресурсів ДУ ОНПС в Сумській області, головного державного санітарного лікаря м. Суми, першого заступника начальника управління культури і туризму Сумської ОДА був наданий висновок від 22.07.2011року №185 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачам. Як зазначено у цьому висновку, наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд площею по 0,1000 га кожна за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2, розроблений ТОВ «Діната», комісія погоджує та подає Сумській міській раді для розгляду та прийняття рішення.
Розглянувши даний проект землеустрою, Сумська міська рада рішенням від 14.05.2014 року №3257-МР відмовила у його затвердженні та наданні позивачам земельних ділянок у власність.
На думку суду вказане рішення відповідача відповідає вимогам закону.
Відповідно до положень ст. 58, 186-1 ЗК України (в редакції закону станом на час розроблення проекту землеустрою та надання висновку комісією) було визначено, що земельні ділянки зайняті гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них відносять до земель водного фонду. Для розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, в районах та містах обласного значення, містах Києві та Севастополі функціонують постійно діючі комісії. До складу Комісії входять уповноважені представники районного (міського) органу земельних ресурсів, містобудування та архітектури, природоохоронного та санітарно-епідеміологічного органу, органу охорони культурної спадщини. У разі погодження проектів землеустрою, що розробляються з метою вилучення, надання, зміни цільового призначення земель лісогосподарського призначення, водного фонду, земельних ділянок для цілей, пов'язаних із розробкою корисних копалин, до складу Комісії залучається відповідно представник територіальних органів лісового господарства, водного господарства, державного гірничого нагляду.
Так, згідно положень ст. 50 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки) та інше.
Як вбачається з наданої суду технічної документації (графічних матеріалів землеустрою а.с. 37, 41, 42 та інших) на земельній ділянці, що планувалася для надання позивачам у власність, розташовані гідроспоруди, у зв'язку з чим існують обмеження щодо використання частини земель.
За умовами відведення земельної ділянки (а.с 31, 32), виданими Управлінням держкомзему у м. Суми, позивачі мали погодити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки з Сумської філією інституту «Дніпродіппроводгос», але дана вимога щодо виготовлення землевпорядної документації виконана не була та у Проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок позивачам відсутнє відповідне погодження на що вказує відмова вказаної установи у погодженні наданого проекту землеустрою (а.с. 36).
Окрім того, як вбачається з висновку від 22.07.2011 року № 185 (а.с. 51) до роботи вказаної постійної комісії при вирішенні питання про погодження позивачам проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в супереч вимогам ст. 186-1 ЗК України не був залучений представник органів водного господарства. Хоча, як вже зазначалося раніше, частину земельних ділянок, що запропоновані для відведення у власність позивачам займають гідротехнічні споруди.
Також суд вважає за необхідне зауважити, що здійснюючи повноваження по наданню земельних ділянок з категорії до яких віднесені спірні земельні ділянки відповідач, як орган місцевого самоврядування, має дотримуватись вимог не лише земельного, але й водного законодавства.
Відповідно до вимог ст. 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно- оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Наведене свідчить про те, що при прийнятті оспорюваного рішення відповідач діяв у спосіб визначений законом, оскільки згідно ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
В той же час, на розгляд відповідача було винесений проект землеустрою щодо земельних ділянок (частина з яких віднесена до земель водного фонду) без погодження вказаного проекту відповідним органом водного господарства, окрім того була запропонована передача вказаних земель водного фонду у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, що суперечить вимогам ст. 59 ЗК України та водному законодавству.
З урахуванням наведених вище обставин та норм закону, суд вважає що відсутні підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 14, 19 Конституції України, ст. ст. 5, 118, 152, 186-1, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. ст. 26, 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 1, 4 ВК України, ст. ст. 2, 7 - 9, 11, 69 - 71, 128, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити за необґрунтованістю вимог
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання повного тексту постанови, з одночасною подачею копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст постанови виготовлений 24 липня 2014 року.
Суддя