ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 липня 2014 року справа № 813/3344/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
з участю секретаря судового засідання Процько Ю.В.,
представника позивача Горуни С.М.,
представника відповідача Лукіної К.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
позовом ПП «Ворк Супорт»
до ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області
про зобов'язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом у якому з врахуванням заяви про зміну позовних вимог просив зобов'язати Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області відновити інформацію про задекларовані податкові зобов'язання і податковий кредит Приватного підприємства «Ворк Супорт» з ПДВ за січень 2014 р. відповідно до поданої звітності, у базах даних податкової служби (АС «Аудит», АС «Результатів співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів Міністерства доходів та зборів України»).
Позов мотивується тим, зокрема, що самостійна зміна, коригування чи іншим способом врахування результатів перевірки в автоматизованих системах показників податкового кредиту та податкових зобов'язань позивача, без прийняття окремого податкового повідомлення-рішення або зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує його права та інтереси, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.
Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та клопотанні про зміну позовних вимог, просив позовні вимоги задоволити.
Представник відповідача проти позову заперечив.
У запереченні на позовну заяву відповідач зазначає, що зустрічну звірку неможливо було провести у зв'язку з тим, що ПП «Ворк Супорт» не знаходиться за податковою адресою: м. Львів, вул. Пасічна, 93; висновки акта перевірки та сам акт перевірки не є рішенням органу владних повноважень, акт перевірки є службовим документом, що підтверджує факт проведення перевірки і є носієм доказової інформації про виявлені порушення, не породжує для платника податків настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права, обов'язки та законні інтереси, просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.
ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області направлено ПП «Ворк Супорт» запит від 19.03.2014 р. № 3541/10/15-10 про надання пояснень та їх документального підтвердження з питань правомірності формування податкового зобов'язання та податкового кредиту по декларації з ПДВ за січень 2014 року.
Згідно листа відповідача № 4712/10/22-04 від 04.04.2014 р. проведення позапланової виїзної перевірки ПП «Ворк Супорт» з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства та іншого законодавства у зв'язку з неможливістю проведення перевірки через втрату підприємством з власної необережності документів за період з 01.02.2013 р. по 26.02.2014 р. перенесено на 90 календарних днів з 03.04.2014 р.
18.04.2014 р. головним державним ревізором-інспектором ДПІ у Личаківському районі ГУ Міндоходів у Львівській області Золотарьовою О.О. складено акт № 151/22-04/38326675 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Ворк Супорт» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2014 р. по 31.01.2014 р.».
Згідно висновків акту про неможливість проведення зустрічної звірки підприємством порушено вимоги п.187.1 ст. 187, п.198.1 статті 198, п.198.2, 198.3 та п. 198.6 ст. 198, п.200.1 ст. 200, п.200.2 ст. 200 Податкового кодексу України; зазначено, що правочини, укладені ПП «Ворк Супорт» з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб, задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за період з 01.01.2014 р. по 31.01.2014 р. ПП «Ворк Супорт» підлягають зменшенню до 0,00 грн.
На підставі зазначеного акту у інформаційних базах даних податкового органу проведено зміни щодо задекларованих показників сум податкового зобов'язання та податкового кредиту ПП «Ворк Супорт».
Одним із способів перевірки інформації по діях платника податків є проведення зустрічної звірки. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів. Функція контролюючого органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, реалізується шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.19 Конституції України).
Порядок та спосіб проведення зустрічної звірки передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1232.
Відповідно до п. 73.5. ст. 73.5. Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями), з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідачем у акті № 151/22-04/38326675 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «Ворк Супорт» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.01.2014 р. по 31.01.2014 р.» встановлено порушення норм податкового законодавства, що не допускається під час проведення звірки.
Згідно вищевказаних норм Податкового кодексу України та Порядку № 1232, за наслідками зустрічної звірки контролюючий орган оформляє довідку, а не акт перевірки. Враховуючи, що податковий орган виявив обставини за яких проведення зустрічної звірки позивача не є можливим, здійснення оцінки у досліджуваному акті операцій з постачання товарів суб'єктів господарювання є помилковим.
Отже, акт про неможливість проведення зустрічної звірки не міг бути підставою для зміни задекларованих показників сум податкового зобов'язання та податкового кредиту ПП «Ворк Супорт».
Крім того, проведення перевірки відповідача було перенесено на 90 календарних днів з 03.04.2014 р. для надання ПП «Ворк Супорт» можливості відновити втрачені документи, про що свідчить лист відповідача № 4712/10/22-04 від 04.04.2014 р., тому оформлення 18.04.2014 р. акту № 151/22-04/38326675 було передчасним.
Підпунктом 16.1.2 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.
Положення пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України зобов'язують платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу.
З наведених норм вбачається, що обов'язок платника податків подати декларацію з податку на додану вартість узгоджується з обов'язком контролюючого органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.
Відтак, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в інформаційній базі співставлення, формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з податку на додану вартість з додатком № 5 до податкової декларації з податку на додану вартість, і повинні їм відповідати.
Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений контролюючим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.
Отже, платник податку діє законно у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку) доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України, що виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку ст. 54 ПК України та його узгодження.
Таким чином, самостійна зміна відповідачем в інформаційних базах співставлення показників податкового кредиту та податкових зобов'язань ПП «Ворк Супорт» без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків), порушує його права та інтереси, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов'язань відповідають показникам з централізованої бази даних податкової звітності.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 КАС України).
Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене, позовні вимоги є обґрунтованими, не спростованими відповідачем, позов слід задоволити, зобов'язати Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області відновити інформацію про задекларовані податкові зобов'язання і податковий кредит Приватного підприємства «Ворк Супорт» з ПДВ за січень 2014 р., відповідно до поданої звітності, у базах даних податкової служби (АС «Аудит», АС «Результатів співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів Міністерства доходів та зборів України»).
Стягнути з Державного бюджету України на користь ПП «Ворк Супорт» 73,08 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити повністю.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області відновити інформацію про задекларовані податкові зобов'язання і податковий кредит Приватного підприємства «Ворк Супорт» з ПДВ за січень 2014 р., відповідно до поданої звітності, у базах даних податкової служби (АС «Аудит», АС «Результатів співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів Міністерства доходів та зборів України»).
Стягнути з Державного бюджету України на користь ПП «Ворк Супорт» 73,08 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Крутько О.В.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 16.07.2014 року.