241/784/14-а
2-а/241/138/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.07.2014 року Першотравневий районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Топузової Н.М.
при секретарі Орчелота І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у письмовому провадженні в сел.Мангуш справу у порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації ,третя особа Управління державної казначейської служби України у Першотравневому районі Донецької області,про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_1звернулася до Першотравневого районного суду з адміністративним позовом із наступних підстав:
ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації Донецької області (далі - відповідач) ,як отримувач допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку з 30.12.2011року.
Відповідно до свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № НОМЕР_1 від 14.05.2003 року, виданого Пенсійним фондом України, вона є особою, застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй було надано Філією - Донецьке обласне управління АТ «Ощадбанк», де вона працює на посаді головного ревізора. Так, на підставі її заяви, було видано наказ про надання їй відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, який вона надала відповідачу для взяття її на облік та, відповідно, нарахування та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності із діючим законодавством.
В червні 2014 року,вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, передбаченого ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
16.06.2014 року ,вона отримала відповідь за № Т-84-5.1-6.2, в якій відповідач повідомив, що виконав свої функції та обов'язки по призначенню їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності з діючими нормативно-правовими. Крім того, як зазначено у вищевказаному листі відповідача, допомогу по догляду дитиною до досягнення нею трирічного віку,їй було призначено в мінімальному розмірі 130,00 гривень, щомісячно, з 30.12.2011 року, відповідно до статті 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Вважає, що призначені їй виплати неправомірні та менші ніж передбачено ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими, народженням та похованням" з наступних підстав:
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.200'
року № 107 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких
законодавчих актів України»,правовідносини, щодо виплати допомоги
регулювались Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811, дія якого поширювалась на осіб не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240, який поширював свою дію на застрахованих в зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-111 було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу 11 Закону № 107-У1 були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811 -XII від 21.11.1992 року та ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-111. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811 -ХП його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-111 було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22.05.2008 року № 10-рп2008 визнав неконституційним низку положень Закону № 107-У1, в тому числі й пункт 25 розділу 1 Закону № 107-У1, щодо виключення статей 40-44 Закону №2240-111. Пунктом 2 розділу 111 Закону № 107-У1 було передбачено, що розділ 11 цього закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп2008 Конституційним Судом України, відновили свою дію вищезазначені положення Закону «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-111, а з 1 січня 2009 року -статті 13,15 Закону «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811 -ХП від 21.11.1992 року.
Ст. 46 Закону України від 26.12.2008 року № 835-У1 «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та ст. 45 Закону України від 27.04.2010 року № 2154-У1 «Про Державний бюджет України на 2010 рік» передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , відповідно до Закону № 2240-111, призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений Постановою КМУ від 27.12.2001 року М-1751 саме на виконання закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання ст.45 закону № 2154-У1 не приймався. Розмір і порядок виплати допомоги, відповідно до Закону № 2240-111, на виконання ст.45 Закону № 2154-У1 Кабінетом міністрів не визначалися. В подальшому, ані Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України « Про Державний бюджет України на 2013 рік», ані Законом України « Про Державний бюджет України на 2014 рік», ані іншими законами не встановлювався інший розмір допомоги ніж в Законі України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-111 .Отже, з 2012 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому спеціальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-111, оскільки позивачка є особою застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 25.12.2012 року в справі № 21-410а12.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлений прожитковий мінімум для працезданих осіб у розмірі: з 01.01.2012 року -- 1073 грн., з 01.04.2012 року- 1094 грн.. з 01.07.2012 року- 1102 грн.. з 01.10.2012 року- 1118 грн., з 01.12.2012 року - 1134 грн. Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі: з 01.01.2013 року- 1147грн., з 01.12.2013 року -1218грн. Також само ,Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі: з 01.01.2014 року-1218грн, а з 01.07.2014 року -1250 грн.
Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, не встановлений кінцевий термін звернення за виплатою допомоги особою, яка має право на отримання її у зв'язку з доглядом за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Крім того, вважає, що до участі в справі повинно бути залучено Управління державної казначейської служби України в Першотравневому районі Донецької області, оскільки відповідно до п. 1 ст. З Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідач проводить нарахування, а Управління державної казначейської служби України в Першотравневому районі Донецької області проводить виконання рішення суду.
Таким чином, на підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 17, 18, 104 Кодексу адміністративного судочинства України, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, статтею 26 Конвенції про права дитини, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням»,просить суд:
1. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації Донецької області по призначенню ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж передбачено статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратам зумовленими народженням та похованням», за період з 30.12.2011 року по день винесенню рішення суду - неправомірними;
2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту Першотравневої районної державної адміністрації Донецької області здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, передбаченого в ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням», за період з 30.12.2011 року по день винесення рішення, з урахуванням фактично виплачених сум.
3. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої
райдержадміністрації Донецької області на користь ОСОБА_1, за рахунок коштів Державного бюджету України, суми перерахованої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, передбаченого в ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням», за період з 30.12.2011 року по день винесення рішення, з урахуванням фактично виплачених сум.
У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з*явилася,надала заяву про підтримку позову та розгляд справи за її відсутності.
У судовому засідання представник відповідача не з*явився,надав заперечення проти позову,в якому зазначив: позивачка ОСОБА_1 перебувала в управлінні на обліку, як отримувач допомоги по догляду за другою дитиною- ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку з 21.05.2014 року - по 30.06.2014 року. Вказана допомога була призначена позивачці у мінімальному розмірі, без врахування доходів з 30.12.2011 року - по 30.06.2014 року та виплачена в липні 2014 року у розмірі 130,00грн. щомісячно.
Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації заперечує проти позовних вимог за період з 30.12.2011 року - по 30.06.2014 року на наступних підставах.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Даний вид допомоги позивачці призначено на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, яким встановлений гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
До 1 січня 2008 року- дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107 «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»- правовідносини, щодо виплати допомоги регулювались Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811, дія якого поширювалась на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та Законом "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" № 2240, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Відповідно до Розділу 2 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», п.23 у Законі України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у статті 13 слова «не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування» виключені, тобто Закону № 2811 поширено на застрахованих осіб, та у ст. 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вказано, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги. Так позивачці призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 14 вказаного закону, як особі, яка працює на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб. Дана допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Тобто, Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
УПСЗН не є виконавцем ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", так як порядок виплати вказаної допомоги за законом № 2240 обумовлювається статтею 50 цього Закону, відповідно до якої матеріальне забезпечення в зв'язку з такими витратами призначається та надається за основним місцем роботи за рахунок сплачених застрахованою особою страхових внесків, тобто за рахунок коштів Фонду соціального страхування. Управлінням праці та соціального захисту населення не делеговані повноваження, щодо розпорядження коштами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та допомога в інших розмірах, ніж вказаних в ЗУ "Про державну допомогу сім'я з дітьми». Також в частині 2 Преамбули ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" зазначено, що матеріальне забезпечення, що надається за цим законом, здійснюється фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. З наведеного вбачається, що відповідачем по суті позову повинно було б виступати підприємство, де згідно наказу перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачка , або фонд соціального страхування з тимчасовою втрати працездатності.
З прийняттям Постанови КМУ № 32 від 16.01.2007 року Фонд, починаючи з 2 кварталу 2007 року, Фонд не здійснює виплату допомоги, яку виплачував раніше за рахунок субвенцій, що перераховувались УПСЗН на рахунки Фонду. З цього часу страхувальники (суб'єкти господарювання) не мають права здійснювати призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за рахунок коштів Фонду та відображати ці витрати в звітності по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
З прийняттям змін у законодавстві, Фонд з квітня 2007 року вже не виконує функції щодо виплати вказаної допомоги, спірна допомога виплачується за рахунок держави відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка зазначає, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів, і саме держава узяла функцію такі виплати здійснювати, тому і призначається допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року виключення ст.ст.42 та 43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" визнано таким, що не відповідає Конституції України. В той же час норми ст.ст.13,14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не визнані неконституційними та на данний час є чинними.
Таким чином, на данний час існують дві норми з одного й того питання, прийнятті одним правотворчим органом, які є однаково спеціальними та суперечать одна одній. Враховуючи, що норми, які регулюють питання виплати допомоги застрахованим особам за Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» були прийнятті пізніше, ніж такі самі норми ЗУ"Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", застосування Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» є правомірним, а вимоги позивача є безпідставними.
Статєю 1 цього закону передбачено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року « Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми », визначено порядок призначення допомоги та її розмір, пунктом 22 цієї Постанови передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Згідно відповіді Міністерства Соціальної політики України № 642\18\99-13 від 11.11.2013 року (додаток-1) на запит Департаменту соціального захисту населення Донецької обласної державної адміністрації № 04554\01-09 від 26.09.2013 року, відносно призначення та виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вбачається, що за Законом № 2240 відсутні підстави для визначення розміру зазначеної допомоги для застрахованих осіб .
Таким чином, дії УПСЗН з нарахування та виплати позивачці допомоги , відповідають чинному законодавству та є правомірними, а вимоги позивача безпідставними, які не підлягають задоволенню.
Окрім того, відповідно до статей 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Встановивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум. Така позиція узгоджується з Інформаційним листом Вищого адміністративного суду України від 13.06.2012р. N 1483/12/13-12.
Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації заперечує проти позовних вимог за період з 01.07.2014 року- по день винесення рішення на наступних підставах.
З 01.07.2014 року ОСОБА_1 не перебуває в управлінні на обліку, як отримувач допомоги по догляду за другою дитиною- ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення ним трирічного віку.
На виконання Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-V11 від 27.03.2014 року, та «Про внесення змін до деяких законів України щодо скорочення кількості документів для отримання державної допомоги при народженні дитини від 10.10.2013 року № 644-V11, Урядом 25 червня 2014 року схвалено постанову Кабінету Міністрів України « Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».
Зазначеними нормативно-правовими актами з 1 липня 2014 року передбачено
- призупинення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягненя нею трирічного віку всіх отримувачів допомоги;
- встановлення виплати допомоги у розмірі 130 гривень ( на наступних 12 місяців) для осіб, у яких закінчилась виплата допомоги при народженні першої дитини, яка виплачувалася 24 місяці;
Таким чином, дії УПСЗН з ненарахування та невиплати позивачці допомоги за період з 01.07.2014 року- по день винесення рішення, відповідають чинному законодавству та є правомірними, а вимоги позивача безпідставними, які не підлягають задоволенню.
Представник третьої особи - Управління державної казначейської служби України у Першотравневому районі Донецької області не з*явився,надана заява про розгляд справи за їх відсутності.
Справу вирішено розглянути за відсутності сторін у письмовому провадженні.
Позовні вимоги підтверджуються: квитанцією про сплату судового збору /а.с. 1/, листом-відмовою/а.с. 7/,повідомленням/а.с.8/, довідкою/а.с. 11/,свідоцтвом про загальнообов*язкове державне соціальне страхування/а.с.9/, свідоцтвом про народження/а.с. 6/, наказом/а.с. 10/.
Судом встановлено,що позивачка ОСОБА_1 є матір*ю дитини ОСОБА_2 ,ІНФОРМАЦІЯ_2, перебувала в управлінні на обліку ,як отримувач допомоги по догляду за даною дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30.12.2011 року , та допомога призначена: у мінімальному розмірі , на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року,Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» зі змінами , внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік».
Відповідно до наказу приватного підприємця ОСОБА_4 від 30.12.2011 року,ОСОБА_1 перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30.12.2011 року по 02.11.2014 року Позивачка є особою,яка застрахована у системі соціального загальнообов*язкового державного соціального страхування.
10.06.2014 року позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації про призначення допомоги по догляду за дитиною відповідно до ст. 43 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та 16.06.2014 року отримала відмову.
16 липня 2014 року позивачка звернулася до суду з даним позовом.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, а відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (далі - рішення № 10-рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Крім того, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин колегія суддів дійшла висновку, що на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Оскільки іншими законами не встановлювалось інший ніж у Законі розмір допомоги, а положення Постанови Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить закону, що стосується розміру допомоги застосовуватись не може, отже, у відповідача наявний обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірі, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», до досягнення дитиною трирічного віку.
Відповідно до Законів України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-V11 від 27.03.2014 року, та «Про внесення змін до деяких законів України щодо скорочення кількості документів для отримання державної допомоги при народженні дитини від 10.10.2013 року № 644-V11, Урядом 25 червня 2014 року схвалено постанову Кабінету Міністрів України « Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», з 1 липня 2014 року передбачено :призупинення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку всіх отримувачів допомоги;встановлення виплати допомоги у розмірі 130 гривень ( на наступних 12 місяців) для осіб, у яких закінчилась виплата допомоги при народженні першої дитини, яка виплачувалася 24 місяці.Таким чином, дії УПСЗН з ненарахування та невиплати позивачці допомоги за період з 01.07.2014 року- по день винесення рішення, відповідають чинному законодавству та є правомірними, а вимоги позивача безпідставними, які не підлягають задоволенню.
Суд, з урахуванням у сукупності усі дослідженні у судовому засіданні докази,приходить до висновку,що позовні вимоги позивачки підлягають частковому задоволенню, а саме треба: визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації Донецької області по призначенню їй, ОСОБА_1 , допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж передбачено статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з 16.01.2014 року по 30.06.2014 року , неправомірними та зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку , з 16.01.2014 року по 30.06.2014 року, у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб ,відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з урахуванням фактично отриманих сум допомоги. В задоволені інших позовних вимог -відмовити, так як позовні вимоги задовольняються у межах строку звернення до суду, відповідно до ст. 99 КАС України , а також не можуть бути захищені права, які не порушені, тобто вирішення позовних вимог на час,коли позивачка вже не отримувала допомогу.
Керуючись ст.ст.2-15,17-18,71,86,94,97,98,158-167 Кодексу адміністративного судочинства України, рішенням Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008, статті 26 Конвенції про права дитини, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»,ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік»,ЗУ «Про Державний бюджет України на 2010 рік», ЗУ«Про Державний бюджет України на 2011 рік»,ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням», суд ,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації Донецької області по призначенню їй, ОСОБА_1 , допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1,до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому ніж передбачено статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за період з 16.01.2014 року по 30.06.2014 року, неправомірними.
Зобов*язати Управління праці та соціального захисту населення Першотравневої районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 , допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_1,до досягнення нею трирічного віку , з 16.01.2014 року по 30.06.2014 року ,у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб ,відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», з урахуванням фактично отриманих сум допомоги.
В задоволені інших позовних вимог -відмовити.
Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення .
Апеляційна скарга на постанову суду,яка містить вступну та резолютивну частину,яка була проголошена у судовому засіданні, подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі..
Суддя Н.М.Топузова