КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/2465/14 Головуючий у 1-й інстанції: Санін Б.В.
Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Мамчура Я.С. та Шостака О.О.,
при секретарі - Дроздовій М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 02 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» до Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області, за участю третьої особи - Бориславської міської ради Львівської області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2014 року ПАТ «Укрнафта» звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправним дії Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області щодо застосування коефіцієнту Км3 у розмірі 1,08 при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 11276,00 м2, скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 633 від 14 лютого 2012 року та зобов'язання здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту Км3 на рівні 0,97 і надати витяг з технічної документації.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 02 квітня 2014 року в задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що відповідачем не було враховано всіх інженерно-інфраструктурних факторів.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та обставини, на які посилається позивач, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ПАТ «Укрнафта» задовольнити частково, постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 02 квітня 2014 року - скасувати та прийняти нове рішення про часткове задоволення позову виходячи із наступного.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Судом встановлено, що між Бориславською міською радою Львівської області та ВАТ «Укрнафта», від імені якого діє структурна одиниця нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз», було укладено договір оренди землі від 12 жовтня 2010 року.
Управлінням Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області позивачу був наданий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 633 від 14 лютого 2012 року, згідно якого нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 1061945 грн. 96 коп.
Не погоджуючись із визначеною нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки, ПАТ «Укрнафта» звернулося до Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області із заявою від 03 лютого 2014 року № 10-180 про її перегляд. Вказана заява не була задоволена. У зв'язку з цим ПАТ «Укрнафта» звернулося до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ПАТ «Укрнафта» суд першої інстанції виходив з того, що Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області не здійснює розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а лише видає витяги, що сформовані за допомогою електронної програми.
Колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він не знайшов свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку землі» технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Натомість витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, згідно ч. 3 ст. 23 вказаного Закону, видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
З наведених норм права вбачається, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок м. Борислава дійсно затверджується Бориславською міською радою Львівської області, однак визначення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки здійснюється Управлінням Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області у разі надходження заяви про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Порядок визначення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затверджений спільним наказом Міністерства аграрної політики, Держкомзему та Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 27 січня 2006 року № 18/15/21/11 (далі - Порядок).
Відповідно п. 3.10 Порядку вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою Цн = Цнз х Кф х Км3.
Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Для обчислення Км3 необхідно враховувати локальні фактори, наведені в додатку 1, табл. 1.7, при цьому добуток пофакторних оцінок не повинен бути нижче 0,50 і вище 1,50.
В таблиці 1.7 зазначені локальні коефіцієнти на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони, які поділені на такі групи: функціонально-планувальні фактори, інженерно-інфраструктурні фактори, інженерно-геологічні фактори, історико-культурні фактори, природно-ландшафтні фактори, санітарно-гігієнічні фактори.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 633 від 14 лютого 2012 року відповідачем при визначенні коефіцієнту Км3 були враховані наступні функціонально-планувальні фактори: місцезнаходження земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до громадських центрів, у зоні пішохідної доступності до парків, лісопарків, зелених зон; інженерно-інфраструктурні фактори: не забезпечена каналізацією; інженерно-геологічні фактори: у зоні небезпечних геологічних процесів та санітарно-гігієнічні фактори: місцезнаходження земельної ділянки у санітарно захисній зоні та у зоні обмеження забудови за ступенем забруднення атмосферного повітря.
Визначений відповідачем коефіцієнт Км3 складає 1, 08.
Позивач вважає, що Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області зобов'язане було також врахувати такі інженерно-інфраструктурні фактори як земельна ділянка не забезпечена централізованим водопостачанням та теплопостачання.
Внаслідок врахування зазначених факторів коефіцієнт Км3 дорівнюватиме 0,97.
Обґрунтовуючи свій висновок про необхідність врахування вищевказаних інженерно-інфраструктурних факторів позивач послався на висновок за результатами експертного дослідження витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розміщення НЗП-862 площею 1,1276 га, що знаходиться в межах міста Борислав Львівської області та надана в оренду ПАТ «Укрнафта» на підставі договору від 12 жовтня 2010 року № 04.10.439.00366, виданий ФОП ОСОБА_2 та складений судовим експертом ОСОБА_3
Відповідно до п. 3.4 вказаного висновку під час проведення обстеження вказаної земельної ділянки було встановлено, що вона не примикає до централізованих мереж теплопостачання та водопостачання.
В порушення ч. 2 ст. 71 КАС України відповідач під судового розгляду справи не спростував зазначений висновок експерта. Доводи Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області обмежуються тим, що локальні коефіцієнти на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони визначені технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава, що затверджена рішенням Бориславської міської ради Львівської області від 23 вересня 2011 року № 373, та не можуть бути змінені відповідачем самостійно.
До матеріалів справи приєднано копію рішення Бориславської міської ради Львівської області від 23 вересня 2011 року № 373 та копію технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава.
Дослідивши вказані документи колегія суддів встановила, що рішенням від 23 вересня 2011 року № 373 дійсно було затверджено грошову оцінку земель м. Борислава, яка включає, зокрема, систему коефіцієнтів, що враховують локальні особливості місця розташування окремої земельної ділянки для визначення грошової оцінки ділянки у межах економіко-планувальних зон м. Борислава.
В п. 4.4 технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава зазначено, що у м. Бориславі існує централізована система водопостачання, однак індивідуальна житлова забудова забезпечена центральним водопостачанням лише частково. Централізованим теплопостачанням забезпечується, як правило, лише багатоповерхова забудова, громадські та промислово-виробничі об'єкти.
Таким чином, технічною документацією з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава передбачено, що частина земельних ділянок міста не забезпечені централізованим водопостачанням та теплопостачанням. Відповідно, при визначенні нормативної грошової оцінки таких земельних ділянок необхідно враховувати такі інженерно-інфраструктурні фактори як земельна ділянка не забезпечена централізованим водопостачанням та теплопостачання.
В розділі 5 технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава «визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів» наведено таблицю локальних коефіцієнтів на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони (таблиця 4.8), якою також передбачено, що в м. Бориславі можуть застосовуватися такі фактори як незабезпечення земельної ділянки централізованим водопостачанням та теплопостачання.
Зазначеним розділом передбачено, що застосування локальних коефіцієнтів у подальшому при оцінці окремих земельних ділянок має здійснюватися спеціалістами управління земельних ресурсів м. Борислава або уповноваженими в установленому порядку експертами.
З наведеного вбачається, що врахування конкретних локальних коефіцієнтів у межах, визначених в таблиці 4.8 розділу 5 технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава, щодо окремих земельних ділянок здійснює саме Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області.
За таких обставин колегія суддів вважає, що Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області є належним відповідачем за позовними вимогами ПАТ «Укрнафта».
Також колегія суддів вважає обґрунтованими доводи позивача про те, що при визначенні Км3 щодо земельної ділянки, яка перебуває в користуванні ПАТ «Укрнафта» на підставі договору від 12 жовтня 2010 року № 04.10.439.00366 слід враховувати такі інженерно-інфраструктурні фактори як земельна ділянка не забезпечена централізованим водопостачанням та теплопостачання.
Як раніше зазначалося, такі доводи позивача підтверджуються висновком експерта та не суперечать технічній документації з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги ПАТ «Укрнафта» є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Таким чином, доводи апеляційної скарги позивача спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 02 квітня 2014 року, та є підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу ПАТ «Укрнафта» задовольнити частково, постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 02 квітня 2014 року - скасувати та прийняти нове рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» - задовольнити частково.
Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 02 квітня 2014 року - скасувати.
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області щодо видачі Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 633 від 14 лютого 2012 року в частині незастосування наступних інженерно-інфраструктурних факторів при визначенні локального коефіцієнту на місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони: «не забезпечена централізованим водопостачанням» та «не забезпечена централізованим теплопостачанням».
Скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 633 від 14 лютого 2012 року.
Зобов'язати Управління Держземагенства у Дрогобицькому районі Львівської області видати Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки НЗП 862 площею 11276 м2, що перебуває у користуванні Нафтогазовидобувного управління Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», із урахуванням інженерно-інфраструктурних факторів при визначенні локального коефіцієнту на місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони: «не забезпечена централізованим водопостачанням» та «не забезпечена централізованим теплопостачанням».
В задоволенні іншої частини позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді Я.С. Мамчур
О.О. Шостак
Головуючий суддя Горяйнов А.М.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.