ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" липня 2014 р. м. Київ К/800/60198/13
Вищий адміністративний суд України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Ємельянової В.І.,
Олексієнка М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області (далі - Гайсинська РДА), голови колегії Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області, колегії Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив: визнати протиправними дії голови Гайсинської РДА та РДА щодо внесення до плану роботи та порядку денного колегії Гайсинської РДА 2 серпня 2013 року питання №16 «Про роботу реєстраційної служби Гайсинського районного управління юстиції» без письмового інформування про вказані дії реєстраційну службу; визнати протиправними дії голови Гайсинської РДА щодо внесення подань про невідповідність займаній посаді начальника реєстраційної служби Гайсинського районного управління юстиції (далі - Гайсинське РУЮ) ОСОБА_2 на головне управління юстиції у Вінницькій області та державну реєстраційну службу України без заслуховування звіту про діяльність реєстраційної служби Гайсинського РУЮ начальником реєстраційної служби Гайсинського РУЮ ОСОБА_2 на колегії РДА; зобов'язати Гайсинську РДА, голову Гайсинської РДА, колегію РДА, голову колегії РДА утриматися від прийняття рішень, подань про невідповідність займаній посаді начальника реєстраційної служби Гайсинського РУЮ ОСОБА_2 без заслуховування звіту про діяльність реєстраційної служби Гайсинського РУЮ на колегії РДА; визнати відсутність компетенції у голови Гайсинської РДА, Гайсинської РДА щодо здійснення контролю у сфері державної реєстрації та діяльності реєстраційної служби Гайсинського РУЮ.
Позов обґрунтовано тим, що дії відповідачів щодо підготовки, ухвалення та виконання рішення №16 від 2 серпня 2013 року є протиправними, вчиненими поза межами компетенції, а відтак є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2013 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року скасовано постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2013 року, прийнято нове рішення про задоволення позову частково. Визнано нечинним з моменту прийняття рішення колегії Гайсинської РДА №16 від 2 серпня 2013 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Гайсинська РДА, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалене ним судове рішення та визнати законним рішення колегії Гайсинської РДА №16 від 2 серпня 2013 року.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 3 Указу Президента України «Про заходи щодо забезпечення здійснення місцевими державними адміністраціями виконавчої влади на відповідній території» від 24 травня 2013 року №307/2013 (далі - Указ №307/2013) голові місцевої державної адміністрації не надано повноваження щодо контрольних функцій у сфері державної реєстрації. Натомість такі повноваження віднесені до компетенції Державної реєстраційної служби України та реєстраційної служби Головного управління юстиції у Вінницькій області.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 з 28 грудня 2011 року по даний час працює начальником реєстраційної служби Гайсинського РУЮ Вінницької області.
У зв'язку з тим, що на адресу Гайсинської РДА неодноразово надходили колективні звернення громадян-жителів Гайсинського району щодо незадовільної роботи реєстраційної служби Гайсинського РУЮ, на засідання колегії Гайсинської РДА було винесення питання «Про роботу реєстраційної служби Гайсинського районного управління юстиції» відповідно до частини 4 статті 3 Указу №307/2013.
2 серпня 2013 року колегією Гайсинської РДА на розширеному засіданні Гайсинської РДА прийнято рішення №16 «Про роботу реєстраційної служби Гайсинського районного управління юстиції», яким визнано роботу начальника реєстраційної служби Гайсинського району управління юстиції ОСОБА_2 незадовільною. Рекомендовано голові райдержадміністрації підготувати матеріали для подання вмотивованих питань щодо оптимізації роботи районного управління юстиції та збільшення штатного числа працівників, рекомендовано начальнику головного управління юстиції у Вінницькій області Льовкіну Л.П. розглянути питання щодо невідповідності займаній посаді керівника реєстраційної служби Гайсинського району управління юстиції ОСОБА_2, рекомендовано голові державної реєстраційної служби України Вороні Д.М. розглянути питання щодо невідповідності займаній посаді керівника реєстраційної служби Гайсинського району управління юстиції ОСОБА_2
Статтею 32 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 9 квітня 1999 року №586-XIV (далі - Закон №586-XIV) встановлено, що що при здійсненні повноважень місцеві державні адміністрації взаємодіють з іншими органами державної влади у межах Конституції та законів України.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону Закон №586-XIV голови місцевих державних адміністрацій утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року №1569 «Про затвердження Типового положення про колегію міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації» (далі - Положення) колегія міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації є консультативно-дорадчим органом і утворюється для підготовки рекомендацій щодо виконання міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, місцевою держадміністрацією своїх завдань, погодженого вирішення питань, що належать до їх компетенції, та для колективного і вільного обговорення найважливіших напрямів їх діяльності.
Пунктом 5 Положення визначено, що колегія міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації зокрема: обговорює і приймає рішення щодо перспектив і найважливіших напрямів діяльності відповідного міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації; аналізує стан роботи міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, місцевої держадміністрації з питань забезпечення прав і свобод людини і громадянина; розглядає результати роботи міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, їх територіальних органів, місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери їх управління, а також інших підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і підпорядкування (в межах компетенції).
Відповідно до пунктів 30, 31 Положення рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання відповідного наказу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади або розпорядження голови місцевої держадміністрації.
Рішення колегії з процедурних і контрольних питань вносяться до протоколу засідання (без видання наказу або розпорядження).
Рішення колегії оформляються протоколами, які підписуються головуючим на засіданні та працівником, який веде протокол.
Згідно з частиною 4 статті 3 Указу №307/2013 головам місцевих державних адміністрацій доручено запровадити практику: регулярного заслуховування колегіями місцевих державних адміністрацій інформації про роботу територіальних органів центральних органів виконавчої влади, їх структурних підрозділів, що забезпечують реалізацію повноважень інших центральних органів виконавчої влади, про роботу підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади; розроблення та внесення в установленому порядку за результатами таких слухань пропозицій щодо вдосконалення діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади, їх структурних підрозділів, взаємодії таких органів, підрозділів, підприємств, установ та організацій з місцевими державними адміністраціями; розгляду колегіями місцевих державних адміністрацій питань про відповідність займаній посаді керівників, інших працівників територіальних органів центральних органів виконавчої влади, керівників підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, та порушення головами місцевих державних адміністрацій у встановленому порядку вмотивованих питань із цього приводу на підставі прийнятих колегією рішень.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку (далі - органи державної реєстрації прав).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України №401/2011 Державна реєстраційна служба України є центральним органом виконавчої влади.
Враховуючи викладене та вимоги частини 4 статті 3 Указу №307/2013 колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо наявності компетенції у голів місцевих державних адміністрацій заслуховувати звіти про діяльності, зокрема, і реєстраційної служби Гайсинського РУЮ, а також вносити подання щодо невідповідності займаній посаді керівника вказаної служби.
Щодо твердження позивача, що його не було проінформовано про внесення до плану роботи та порядку денного колегії Гайсинської РДА питання «Звіт про роботу реєстраційної служби Гайсинського управління юстиції», то колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про безпідставність такого посилання, оскільки як вбачається з матеріалів справи, 19 липня 2013 року ОСОБА_2 було запрошено доповісти з профільного питання на засіданні колегії Гайсинської РДА, яке відбудеться 2 серпня 2013 року.
Також 2 серпня 2013 року ОСОБА_2 в телефонному режимі повідомив про те, що участі в засіданні колегії райдержадміністрації брати не буде в зв'язку з перебуванням на лікарняному, про що було складено доповідну записку. Вказана обставина свідчить про те, що позивач знав, що на засіданні колегії Гайсинської РДА 2 серпня 2013 року буде розглядатися питання про роботу реєстраційної служби.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що колегія Гайсинської РДА при внесенні на розгляд колегії Гайсинської РДА питання про роботу реєстраційної служби діяла в межах визначеної законом компетенції, а відтак дії колегії щодо винесення рішення № 16 від 2 серпня 2013 року є законними.
За правилами статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Керуючись статтями 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області задовольнити частково.
Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31 жовтня 2013 року скасувати, постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13 вересня 2013 року залишити в силі.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський
Судді В.І. Ємельянова
М.М. Олексієнко