Ухвала суду № 39869927, 09.07.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
09.07.2014
Номер справи
2а-766/09/0970
Номер документу
39869927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"09" липня 2014 р. м. Київ К/9991/31981/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого - Шипуліної Т.М.,

суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.

за участю: секретаря Гончарук І.Ю.,

представника відповідача Книгницької М.В.

розглянула у судовому засіданні касаційну скаргу Долинської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2011 по справі №2а-766/09/0970 (№37755/09/9104) за позовом Закритого акціонерного товариства «Вигодалісторг» до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про визнання нечинним рішення.

Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., пояснення представника відповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія

В С Т А Н О В И Л А:

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2009 у задоволенні позовних вимог Закритого акціонерного товариства «Вигодалісторг» до Долинської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області про визнання нечинним рішення відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2011 постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2009 скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено. Визнано нечинним рішення Долинської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області від 18.12.2008 №00275694 про застосування до Закритого акціонерного товариства «Вигодалісторг» штрафних (фінансових) санкцій на суму 87928,00грн.

Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, Долинська об'єднана державна податкова інспекція в Івано-Франківській області 27.05.2011 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 21.06.2011 прийняв її до свого провадження.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2011 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

В обґрунтування своїх вимог Долинська об'єднана державна податкова інспекція в Івано-Франківській області посилається на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 3, 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», статей 49, 72, 86 Кодексу адміністративного судочинства України.

Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Закрите акціонерне товариство «Вигодалісторг» є суб'єктом підприємницької діяльності, який здійснював розрахункові операції із застосуванням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.

Долинською об'єднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області проведено перевірку господарських одиниць Закритого акціонерного товариства «Вигодалісторг» - кафе «Скеля» та кафе «Каштан».

Перевіркою встановлено порушення позивачем пунктів 1 та 2 статті 3, статей 10 та 11 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій», а саме: станом на 06.10.2008 встановлено перевищення підприємством граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій понад 200 тис.грн. та не переведено у зв'язку з цим суб'єкт господарювання на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

За результатами перевірки Долинською об'єднаною державною податковою інспекцією в Івано-Франківській області складено акт від 18.12.2008 №091655 та прийнято прийняло рішення від 18.12.2008 №00275694, яким до товариства застосовано фінансові санкції на суму 87928,00грн.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що з 07.10.2010 позивач зобов'язаний був перейти на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що виявлені перевіркою порушення щодо незастосування реєстраторів розрахункових операцій при досягненні господарськими одиницями позивача граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг) не може бути підставою для застосування відповідальності на підставі пункту 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Проте, з такими висновками суду апеляційної інстанції погодитись не можна, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуг) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках передбачених цим законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Згідно з пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України.

Такий перелік затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000 №1336 «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

При цьому граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності, визначених у пункті 22 переліку, тобто провадження діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг суб'єктами підприємницької діяльності на території сіл і селищ міського типу, яким згідно із Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» надано статус гірських, становить 200 тис. гривень на один суб'єкт господарської діяльності.

Терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій або безготівковій формі із застосуванням РРО визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 №121. Нею, зокрема, передбачено, що строк переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік операцій із застосуванням РРО складає один місяць з дати перевищення граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій.

Таким чином, позивач протягом місяця починаючи з 07.10.2008 зобов'язаний був перейти на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що Закрите акціонерне товариство «Вигодалісторг» станом на час перевірки не здійснило перехід на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо правомірності застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача за непроведення розрахункових операцій через РРО.

Оскільки апеляційний суд під час розгляду справи неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, а суд першої інстанції вирішив спір з додержанням норм матеріального та процесуального права, то зазначена обставина відповідно до частини першої статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування ухваленої у справі постанови апеляційного суду та залишення в силі постанови суду першої інстанції.

Керуючись статтями 210, 222, 223, 226, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Касаційну скаргу Долинської об'єднаної державної податкової інспекції в Івано-Франківській області задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2011 по справі №2а-766/09/0970 (№37755/09/9104) скасувати, залишити в силі постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2009.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна

Судді: ___ Л.І. Бившева

___ А.М. Лосєв