КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 757/12048/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Бортницька В.В. Суддя-доповідач: Романчук О.М
У Х В А Л А
Іменем України
21 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Шелест С.Б.,
Пилипенко О.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва на постанову Печерського районного суду міста Києва від 06 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва про визнання протиправними та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
В травні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва, у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва, оформленого розпорядженням № 189007 від 11.02.2014 року, в частині проведення перерахунку (призначення) пенсії ОСОБА_3 з 21.12.2011 року по 18.06.2013 року без нарахування сум індексації пенсії;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва провести перерахунок (призначення) ОСОБА_3 пенсії з 21.12.2011 року по 18.06.2013 року з нарахування сум індексації та здійснити виплату донарахованих сум.
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 06 червня 2014 року вказаний адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Особи, які беруть участь у справі, з клопотаннями про розгляд справи за їх участю - не зверталися. В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що з 22.12.2010 року ОСОБА_3 призначено пенсію державного службовця.
На підставі постанови Печерського районного суду міста Києва від 20.12.2011 року, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду 11.03.2013 року, розпорядженням Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва № 189007 від 15.05.2013 здійснено перерахунок пенсії позивачу за період з 25.04.2011 року по 20.12.2011 року з відрахування сум індексації з пенсії починаючи з 25.04.2011 року.
Крім того, розпорядженням Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва від 11.02.2014 року № 189007 на виконання постанови Печерського районного суду від 18.06.2013 року, яка набрала законної сили 22.01.2014 року проведено перерахунок пенсії позивача: за період з 21.12.2011 року по 18.06.2013 року без проведення індексації пенсії.
Позивач вважає рішення Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва щодо перерахунку пенсії без проведення її індексації неправомірним, у зв'язку з чим звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Колегією суддів встановлено, що постановою Печерського районного суду міста Києва від 20 грудня 2011 року у справі 2-а-2205/11 задоволено адміністративний позов позивача до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» з врахуванням графи «інші надбавки», зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» з врахуванням графи «інші надбавки» за період з 25 квітня 2011 року по 20 грудня 2011 року. Вказана постанова від 20 грудня 2011 року у справі 2-а-2205/11 набрала законної сили в порядку, визначеному статтею 254 КАС України, на підставі ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2013 року у справі 2а-2205/11, якою було залишено без задоволення апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва на постанову Печерського районного суду міста Києва від 20 грудня 2011 року у справі 2-а-2205/11, а постанову Печерського районного суду міста Києва від 20 грудня 2011 року у справі 2-а-2205/11 - без змін.
Також, постановою Печерського районного суду міста Києва від 18 червня 2013 року у справі №757/10396/13-а задоволено адміністративний позов позивача до Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва здійснити позивачу перерахунок пенсії відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» з урахуванням графи «інші надбавки» за період з 21 грудня 2011 року по 18 червня 2013 року. Вказана, постанова від 18 червня 2013 року у справі №757/10396/13-а набрала законної сили в порядку, визначеному статтею 254 КАС України на підставі ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2014 року у справі №757/10396/13-а, якою було залишено без задоволення апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва на постанову Печерського районного суду міста Києва від 18 червня 2013 року, а постанову Печерського районного суду міста Києва від 18 червня 2013 року - без змін.
Постановою Печерського районного суду міста Києва від 28 квітня 2014 року у справі № 757/8008/14-а визнано протиправним і скасовано розпорядження Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 19.06.2013 року без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва провести ОСОБА_3 з 19.06.2013 року перерахунок і виплату пенсії державного службовця з урахуванням при обчисленні розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Як вбачається з листа Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва від 18 липня 2013 року за №84/К-6 та розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва №189007 від 15 травня 2013 року, 15 травня 2013 року Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва було проведено не лише перерахунок (призначення) пенсії ОСОБА_3 за період з 25 квітня 2011 року по 20 грудня 2011 року на виконання постанови Печерського районного суду міста Києва від 20 грудня 2011 року у справі 2-а-2205/11, але й здійснено відрахування сум індексації з пенсії ОСОБА_3, починаючи з 25 квітня 2011 року.
03 липня 2013 року ОСОБА_3 було виплачено пенсію у розмірі 4830,79 грн., з яких 1452,28 грн., як це визначено у листі Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва на адресу ОСОБА_3 від 18 липня 2013 року за №84/К-6 - борг перед ОСОБА_3 з огляду на проведений Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва перерахунок пенсії з 25 квітня 2011 року по 20 грудня 2011 року.
Розмір призначеної 22 грудня 2010 року ОСОБА_3 пенсії становив 3367,77 грн., розмір перерахованої ОСОБА_3 пенсії на 25 квітня 2011 року становив 3707,59 грн., а розмір перерахованої ОСОБА_3 пенсії на 21 грудня 2011 року був знову затверджений на рівні 3367,77 грн., що підтверджується відомостями розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва №189007 від 15 травня 2013 року.
Таким чином, за період з 25 квітня 2011 року по 20 грудня 2011 року ОСОБА_3 мала би отримати доплату у розмірі 2673, 25 грн. (339,82 грн. за кожен з семи повних місяців в період з 25 квітня 2011 року по 24 листопада 2011 року, що повинно становити суму, яка дорівнює 2378,74 грн.; а в період з 25 листопада 2011 року по 20 грудня 2011 року розмір перерахованої пенсії мав би становити 294,51 (339,82 грн. розділити на 30 днів та помножити на 26 днів).
Однак, як вбачається з листа Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва на адресу ОСОБА_3 від 18 липня 2013 року за №84/К-6, з 2673,25 грн. ОСОБА_3 отримала лише 1452,28 грн.
За інформацією Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва, сума у розмірі 1220,97 грн. (сума отримана шляхом віднімання від 2673,25 грн. - суми, нарахованої до виплати, 1452,28 грн. - суми, фактично виплаченої) є загальною сумою індексації пенсії, яка була раніше виплачена ОСОБА_3 та утримана Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва з ОСОБА_3 на підставі розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва №189007 від 15 травня 2013 року.
Таким чином, ані при проведенні перерахунку (призначенні) пенсії на підставі розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва №189007 від 15 травня 2013 року, ані при проведенні перерахунки (призначенні) пенсії на підставі розпорядженні Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва №189007 від 11 лютого 2014 року суми індексації пенсії, які повинні були б бути обчислені з пенсії у розмірі 3707,59 грн., не нараховувалися і не виплачувалися.
Крім того, як вбачається з позовної заяви позивача, а також інших доказів які містяться в матеріалах справи, починаючи з 25 квітня 2011 року ОСОБА_3 не отримувала жодних сум індексації пенсії, які б були обчислені з пенсії у розмірі 3367,77 грн.
Питання індексації пенсії врегульоване Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Вказаним Законом визначено правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
У відповідності до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Згідно ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Отже, норми діючого законодавства встановлюють, що індексація пенсії визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії чи внаслідок проведених перерахунків, проводиться автоматично, а також інших обставин.
З метою реалізації вказаного закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Пункт 11 Порядку визначає, що індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше від 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Пунктом 2 Порядку передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Пунктом 4 Порядку встановлено, що у разі несвоєчасної виплати індексації грошових доходів громадян провадяться їх компенсація відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Пункт 13 Порядку встановлює, що спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги ту обставину, що рішення Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва, оформлене розпорядженням №189007 від 11 лютого 2014 року, в частині проведення перерахунку (призначення) ОСОБА_3 з 21 грудня 2011 року по 18 червня 2013 року, не враховує сум індексації пенсії, що порушує права позивача на отримання нею належних сум при виплаті (перерахунку) пенсії, що як наслідок свідчить про протиправність розпорядження від 11.02.2014 року в частині проведення індексації пенсії.
Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва не надано належних та допустимих доказів, що підтверджують відсутність правових підстав для нарахування (перерахунку) пенсії ОСОБА_3 без врахування індексації, тому у суду першої інстанції були достатні правові підстави для задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст. ст. 201 - 204 КАС України.
Суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини і правильно застосував норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 122, 158, 160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва - залишити без задоволення, а постанову Печерського районного суду міста Києва від 06 червня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: О.М. Романчук
Судді: С.Б.Шелест
О.Є.Пилипенко
Головуючий суддя Романчук О.М
Судді: Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.