КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6441/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.
Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Петрика І.Й.Суддів:Ключковича В.Ю., Кобаль М.І.При секретарі судового засідання:Валяєвій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Маестро Торг» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Маестро Торг» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Маестро торг» пред'явило позов до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Маестро торг», за результатами якої складено акт від 17.04.2014 року №1080/26-59-22-04/37931224 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Маестро торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року»; визнання протиправними дій ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, які полягають в зміні в Аналітично інформаційній системі «Податковий борг» на підставі акту від 17.04.2014 року №1080/26-59-22-04/37931224 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Маестро торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року»; зобов'язання ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з Аналітично інформаційної системи «Податковий борг» інформацію, внесену на підставі акту від 17.04.2014 року №1080/26-59-22-04/37931224 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Маестро торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року».
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2014 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким позовні вимоги задовольнити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню з ухваленням нового рішення у справі з таких підстав.
Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 198, 202, п. 4 ч. 1ст. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідачем здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «Маестро торг» (код ЄДРПОУ 37931224), щодо господарських відносин з контрагентами, з якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за період з 01.01.2014 по 31.01.2014 року.
Акт складений з урахуванням отриманих відповідачем від ДПІ у Оболонському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві акта про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЮРАЙ» (код ЄДРПОУ 22886866) та ТОВ «СМТ Тайм» (код ЄДРПОУ 38133584) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року та витягу з кримінального провадження № 32014100000000036, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 3ст. 212 КК України.
За результатами вжитих заходів щодо проведення зустрічної звірки складено акт від 17.04.2014 року № 1080/26-59-22-04/37931224 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Маестро Торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.01.2014 по 31.01.2014 року (далі - акт від 17.04.2014 року).
Зі змісту акту від 17.04.2014 року вбачається, що зустрічну звірку неможливо було провести у зв'язку з тим, що згідно ІС «Подтковий борг», що використовується в ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, станом на момент проведення зустрічної звірки, стан підприємства: 9 - «направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням».
За результатами проведених заходів податковий орган дійшов висновку про те, що правочини, укладені позивачем з контрагентами, порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб, в тому числі, податковим органом встановлено порушення вимог п.198.2 п.198.3 п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим задекларовані податкові зобов'язання та податковий кредит за перевіряємий період за січень 2014 рік підлягають зменшенню до « 0».
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що обґрунтованість та законність дій відповідачем суду доведена, суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Із такою правовою позицією суду першої інстанції колегія суддів не погоджується із огляду на наступне.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
В порушення вищевказаної норми, відповідачем не складалася довідка, а складений документ неналежної форми - акт.
Згідно п. 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232 (далі - Порядок), з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Відповідачем не надано суду запитів ініціаторів звірки - податкових органів, в яких знаходиться на обліку контрагенти позивача, отримання яких передує проведенню зустрічної звірки згідно п. 3 Порядку.
Отже, відповідачем порушено порядок проведення зустрічної звірки в частині недотримання процедури ініціювання такої звірки.
Пунктом 4 вказаного Порядку встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Проте, як вбачається з матеріалів справи відповідачем не отримано від податкового органу жодного запиту, складеного з дотриманням приписів п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України та у відповідності до п. 4 Порядку.
Наведені законодавчі положення дають підстави для висновку про те, що процес зіставлення даних податкової звітності з ПДВ у розрізі контрагентів є формальним рівнем податкового контролю, на стадії якого податковий орган фактично порівнює задекларовані контрагентами кореспондуючі суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з метою оперативного виявлення платників, що підлягають документальній перевірці.
Зазначений етап контрольно-перевірочної роботи не передбачає здійснення податковим органом оцінки дотримання платником вимог податкового законодавства та аналізу змісту та характеру правовідносин, що стали підставою для формування даних податкового обліку платника. Адже питання правильності відображення платником в обліку проведених господарських операцій досліджуються податковим органом при проведенні податкової перевірки платника з дослідженням фінансово-господарських документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податку.
У даному випадку ДПІ у Шевченківському районі не було виявлено розбіжності у податковій звітності Позивача та його контрагентів за перевірені податкові періоди при співставленні засобами системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів. Однак при цьому відповідач дійшов висновку про недостовірність задекларованих контрагентами даних податкового обліку.
Крім того, зазначений Акт про неможливість проведення зустрічної звірки не відповідає встановленій формі та змісту в частині зазначення відомостей про відповідність правочинів вимогам законодавства, та встановлення результатів перевірки.
Так, з метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок органами державної податкової служби наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року №236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі по тексту - Методичні рекомендації).
Відповідно до пункту 4.4 Методичних рекомендацій визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
В зразку «Акт про неможливість проведення зустрічної звірки», який є додатком 3 до Методичних рекомендацій, не передбачено зазначення інформації про реальність, нікчемність господарських операцій, щодо якого виявилось неможливим провести зустрічну звірку. Чи визначення результатів співставлення інформації зазначеної в податковій звітності з інформацією наявною у відповідача.
Стаття 73 Податкового кодексу України та методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом державної податкової адміністрації України № 236 від 22.04.2011, передбачає, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку з встановленням відсутності суб'єкта господарювання за місцезнаходженням (податковою адресою) складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, який засвідчує факт неможливості її проведення без встановлення висновків стосовно документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснюються між ними, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, з аналізу якого вбачається, що у податкового органу відсутні повноваження на здійснення в рамках проведеної зустрічної звірки контролю за додержанням податкового законодавства, а проведення звірки є лише заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, оскільки дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки полягають у співставленні даних та перевірці встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України, а також аналізі податкової інформації та документів.
В акті про неможливість проведення зустрічної звірки, відповідачем викладені висновки з приводу обставин здійснення позивачем господарської діяльності. При цьому, відповідачем не заперечувався факт проведення зустрічної звірки позивача за відсутності інформації, яка мала бути визначена у запиті.
Таким чином, відповідач не мав права проводити зустрічну звірку ТОВ «Маестро Торг» з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо формування податкового кредиту та податкових зобов'язань, а тому дії щодо проведення зустрічної звірки, за результатами якої складено акт, є протиправними.
Пунктом 45.2 статті 45 Податкового кодексу України визначено, що податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України
Відповідно до статті 93 Цивільного кодексу України, місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Відповідно до частини 5 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням повинні міститися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Положенням частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців не містить запису про відсутність за юридичною адресою Позивача.
Відтак, факт наявності інформації в автоматизованих базах даних та службових документах податкового органу про відсутність платників податків за юридичними адресами не може бути підставою для висновків про неправомірне формування позивачем податкових зобов'язань, якщо така адреса відповідає даним Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців, а також за умови вірно заповнених всіх інших реквізитів.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Маестро торг», за результатами якої складено акт від 17.04.2014 року №1080/26-59-22-04/37931224 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Маестро торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року» підлягають задоволенню.
Інформацію викладену в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки відповідач вніс до інформаційної системи «Податковий блок», зокрема інформацію в частині податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, а саме зменшив суми податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість та податку на прибуток.
Колегія суддів вважає, що самовільна зміна відповідачем даних, задекларованих позивачем у податкових деклараціях з податку на додану вартість та податку на прибуток за період, що перевіряється суперечить загальним засадам оподаткування та нормам Податкового кодексу України. Крім того, відповідачем була надана довідка, яка підтверджує внесення даних змін.
Відповідач, як контролюючий орган, може змінити задекларовані платником податків дані податкової звітності лише шляхом визначення суми грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, у випадках, передбачених п. 54.3 ст. 54 ПК України
В свою чергу, колегія суддів зазначає, що висновки Акта про неможливість проведення зустрічної звірки не можуть бути підставою для внесення змін до податкової звітності.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13 лютого 2013 року у справі № К/9991/74156/12.
Отже, дії пов'язані із зміною відомостей, які містяться в електронних базах даних відповідача, в тому числі і в ІС «Податковий блок» на підставі акту про неможливість проведення зустрічної звірки є протиправними та такими, що порушують права позивача.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про задоволення позовних вимог в цій частині та зобов'язання відповідача вилучити з ІС «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі Акту від 17.04.2014 року.
У зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції при ухваленні постанови було порушено норми матеріального та процесуального права, а висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню є помилковим.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, тому вбачаються підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст., 94, 160, 196, 198, 202, 205, 207, 254, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Маестро Торг» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2014 року задовольнити повністю.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 червня 2014 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Маестро Торг» задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Маестро торг», за результатами якої складено акт від 17.04.2014 року №1080/26-59-22-04/37931224 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Маестро торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року».
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві, які полягають в зміні в Аналітично-інформаційній системі «Податковий блок» на підставі Акту від 17.04.2014 року № 1080/26-59-22-04/37931224 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Маестро торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року».
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з Аналітично-інформаційної системи «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі Акту від 17.04.2014 року № 1080/26-59-22-04/37931224 «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Маестро торг» (код за ЄДРПОУ 37931224) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Петрик І.Й.
Судді: Ключкович В.Ю.
Кобаль М.І.
Головуючий суддя Петрик І.Й.
Судді: Ключкович В.Ю.
Кобаль М.І.