ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 липня 2014 року м. Львів № 813/4495/14
16 год. 30 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, –
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області (далі – ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» (далі – ДП «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони ведення гірничих робіт по проведенню і кріпленню Південного розвідувального штреку пласта n7н до усунення відповідачем зазначених в акті перевірки порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення робіт.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт по проведенню і кріпленню Південного розвідувального штреку пласта n7н, було виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників. Враховуючи зазначене, у зв’язку з виникненням умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об’єкта, машин і механізмів несе ризик загрози життю працівників, з метою недопущення спричинення шкоди здоров’ю працюючих у ДП «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова», позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідачу скеровувалась копія ухвали про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі від 26.06.2014 року за його зареєстрованим місцезнаходженням, вказану ухвалу позивач отримав 01.07.2014 року, що підтверджено повідомленням про вручення поштового відправлення.
Заперечень чи пояснень відповідача щодо даного адміністративного позову у встановлений ст. 183-2 КАС України строк до суду не надходило.
На підставі ч. 4, 5 ст. 183-2 КАС України суд розглянув справу одноособово без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Оцінивши повідомлені позивачем обставини та долучені до справи докази на їх підтвердження суд встановив наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктами 1, 6 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгіпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України.
Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення Кривий Ріг.
Пунктом 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Львівській області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року №186-к, визначено, що територіальне управління є територіальним органом, який діє у складі Держгірпромнагляду України та їй підпорядковується.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 року за № 1531/20269 (далі - Положення № 826), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідно до п. 2.1 Положення №826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки).
Пунктом 2.26 Положення №826 передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Судом встановлено, що на підставі наказу ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області від 16.05.2014 року №469, витягу з графіка проведення перевірок суб’єктів господарювання (виробничих об’єктів) на червень 2014 року, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об’єктів від 19.05.2014 року №554/07-02 та направлення на проведення перевірки від 19.05.2014 року №1548/07-02, позивачем було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої ТУ Держгірпомнагляду у Львівській області складено акт від 18.06.2014 року №07-02-08/73.
Перевіркою встановлено наступні порушення:
1) допущена експлуатація рамного податливого кріплення Південного розвідувального штреку пласта n7н без верхньої міжрамної стяжки, що є порушенням п.5 глави 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10, затверджених наказом Держгірпромнагляду України №62 від 22.03.2010 р., що може призвести до зменшення несучої здатності кріплення обрушення породи та блокування і загибелі людей під нею;
2) допущена експлуатація рамного податливого кріплення Південного розвідувального штреку пласта n7н з незатягнутою затяжкою боками виробки і не щільним затягуванням затяжкою покрівлі виробки з ПК-9 до ПК-11, що є порушенням п. 5 глави 3 розділу V «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10, що може призвести до зменшення несучої здатності кріплення, обрушення породи та блокуванні і загибелі людей під нею;
3) тупикова виробка Південного розвідувального штреку пласта n7н довжиною 120 м, що проводиться по вугільному пласту, не обладнана резервним вентилятором місцевого провітрювання (ВМП), що є порушенням п. 2 глави 4 розділу VІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10, що у випадку зупинки робочого ВМП (вентилятора місцевого провітрювання) у виробці може зменшитись вміст кисню менше 20% за об’ємом, це приведе до загибелі людей;
4) в тупиковій частині виробки Південного розвідувального штреку пласта n7н на відстані 5-10 м від її устя, для розгазовування виробки не встановлено спеціальний пристрій, що є порушенням п. 3 глави 5 розд.VІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10 та п.3.7 «Інструкції з розгазовування гірничих виробок, розслідування, обліку та попередження загазувань», що може привести до виникнення небезпечної метано-повітряної суміші, під час розгазування, її вибуху і травмування та загибелі людей;
5) у гірничій виробці Південного розвідувального штреку пласта n7н біля лебідки ЛВ-25 №1 не встановлено стопор на рейках, а біля лебідки ЛВ-25 №3 у вибої не встановлено тупиковий бар’єр, що перешкоджають скачуванню вагонеток у разі обривання каната, причіпного пристрою або зчіпки, що є порушенням п. 22 глави 1 розділу VІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10, що може привести до скачування вагонеток на працівників, які працюють на лебідках їх травмування або загибелі;
6) допущена експлуатація трансформаторної підстанції, яка встановлена на головному західному відкотному квершлагу пласта n7н на ПК-2 від якої живляться споживачі Південного розвідувального штреку пласта n7н, з несправним засобом вибухозахисту (ширина щілини (зазору) у фланцевому з’єднанні більше 0,55 мм), що є порушенням п.12 г глави 1 розділу ХІІІ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10, що може привести до вибуху метано-повітряної суміші у оболонці підстанції, розповсюдженню вибуху по виробкам і загибелі людей;
7) допущено встановлення вогнегасників у виробці Південного розвідувального штреку пласта n7н термін експлуатації яких закінчився, що є порушенням п. 3, глави 1 розділу ІХ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10. У випадку виникнення пожежі у виробці відсутня можливість її локалізації засобами пожежогасіння, розповсюдження пожежі, що може привести до травмування або загибелі людей;
8) у гірничій виробці Південного розвідувального штреку пласта n7н відстань від кінця протипожежного трубопроводу до вибою становить 70 м, що є порушенням п.7, глави З розділу ІХ «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10 та п.7.4.6 «Правил пожежної безпеки для підприємств вугільної промисловості» НАПБ Б.01.009-2004, що у випадку виникнення пожежі у виробці унеможливлює її локалізацію, та може привести до виникнення вибуху пилу травмування або загибелі людей.
Позивач вважає, що дані порушення створюють загрозу життю працівників ДП «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова».
Проте відповідачем не надано жодних доказів щодо усунення виявленого порушення, зазначеного в акті перевірки №07-02-08/73 від 18.06.2014 року.
Згідно з п.5 ч.1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, ненаданням відповідачем жодних доказів щодо усунення виявленого порушення, зазначеного в акті перевірки №07-02-08/73 від 18.06.2014 року, суд дійшов висновку, щодо обґрунтованості позовних вимог ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом заборони ведення гірничих робіт по проведенню і кріпленню Південного розвідувального штреку пласта n7н до усунення відповідачем зазначених вище порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення робіт.
У відповідності до вимог ст. 94 КАС України судові витрати на користь позивача не присуджуються.
Керуючись ст. ст. 17-19, 94, 160-163, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Степова» (с. Глухів. Сокальський район, Львівська область, 80054, код ЄДРПОУ 26360457) шляхом заборони ведення гірничих робіт по проведенню і кріпленню Південного розвідувального штреку пласта n7н до усунення порушень, зазначених в акті перевірки Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Львівській області №07-02-08/73 від 18.06.2014 року та отримання у встановленому порядку рішення суду на відновлення робіт.
Постанова суду першої інстанції є остаточною, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку.
У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до п. 8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України відповідач зобов'язаний виконати постанову негайно.
Суддя Клименко О.М.