Постанова № 39847839, 09.07.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2014
Номер справи
808/3953/14
Номер документу
39847839
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2014 року ( 15 год. 45 хв.)Справа № 808/3953/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого - судді Максименко Л.Я.

при секретарі судового засідання Приймаку Є.О.,

представників сторін

від позивача: Козлов О.Ю., угода про надання правової допомоги № 06/02 від 10.06.2014

від відповідача: Сергієнко Т.С., довіреність № 10/08-29-10 від 17.01.2014

від третьої особи: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою: ОСОБА_4, м. Запоріжжя

до відповідача: Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, м. Запоріжжя

третя особа: Запорізька міська рада, м. Запоріжжя

про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (далі - позивач) звернувся із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Запорізька міська рада в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області від 27.05.2014 № 93-15.

В обґрунтування позову посилається на те, що згідно договору оренди землі від 27.03.2012, укладеного між позивачем та Запорізькою міською радою, ОСОБА_4 є орендарем земельної ділянки загальною площею 0,1180га за адресою м. Запоріжжя, вул. Брянська, 15 для розташування підприємства автосервісу. Відповідно до умов договору позивач своєчасно сплачував орендну плату шляхом внесення плати рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця. Вказує, що всупереч положенням договору, оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням відповідач вимагає сплати орендної плати всією сумою одразу за рік, змінюючи таким чином умови договору, що діючим законодавством не передбачено. Посилаючись на положення п. 287.3 ст. 287, п. 288.1 ст. 288 ПК України вважає протиправним висновок податкового органу про необхідність сплати орендної плати за земельну ділянку на підставі винесеного податкового повідомлення-рішення.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, наполягає на задоволенні позову.

Відповідач позов не визнав, у письмових запереченнях від 09.07.2014 вх. № 26595 посилається на те, що відповідно до договору від 27.03.2012 Запорізька міська рада надала у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1180 га за адресою м. Запоріжжя, вул. Бердянська, 15 гр. ОСОБА_4 Оскільки позивач не подав до контролюючого органу податкову декларацію про визначення орендної плати на 2014 рік, керуючись п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, а також виконуючі обов'язки, покладені п. 287.5 ст. 287, п. 286.5 ст. 128.6 ПК України ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було прийняте податкове повідомлення-рішення від 27.05.2014 № 93/15 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 23 511,27 грн., яка відповідає розміру орендної плати встановленому договором оренди землі від 27.03.2012. Вважає, що дії фахівців контролюючого органу ґрунтуються на законодавстві, а спірне податкове повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим. Просить у задоволені адміністративного позову відмовити повністю.

Під час розгляду справи по суті представник відповідача підтримав заперечення з підстав викладених вище.

Третя особа в судове засідання не прибула, письмові пояснення, заяви чи клопотання до суду не надходили. Оскільки Запорізька міська рада про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, суд визнав за можливе розглянути справу за її відсутності.

В судовому засіданні 09.07.2014 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до пп. 14.1.147. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно із п. п. 287.1, 287.2 ст. 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою; облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.

Відповідно до п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Пунктом 288.2 ст. 288 ПК України передбачено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 ПК України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4 ст. 288 ПК України).

Судом встановлено, що 27.03.2012 між Запорізькою міською радою (орендодавець) та гр. ОСОБА_4 (орендар) укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець відповідно до рішення тринадцятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради від 05.10.2011 № 109/23 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування підприємства автосервісу, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Брянська, 15.

Згідно з п. 2, 5 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1180 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:009:0372; нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 783 708,80 грн.

Пунктами 11, 13 договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 23 511,27 грн., щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя.

В той же час, п. 288.7 ст. 288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Так, відповідно до ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п. 286.5 ст. 286 ПК України, нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Підпунктом 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Згідно з п. 58.1 ст. 58 ПК України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п. 2.2 п. 2 розділу ІІ Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 № 1236 у випадках, зазначених у пункті 2.1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ органу державної податкової служби складає податкове повідомлення-рішення: за формою згідно з додатком 1 для платників податків - фізичних осіб (форма «Ф»), якщо відповідно до законодавства орган державної податкової служби самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних із порушенням податкового або іншого законодавства.

На виконання вимог вищезазначених положень податкового законодавства 27.05.2014 ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення № 93-15 форми «Ф», яким ОСОБА_4 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «орендна плата з фізичних осіб» на загальну суму 23 511,27 грн.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених

статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем доведено та підтверджено долученими до справи доказами, що під час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області діяла законно та у межах повноважень, визначених Податковим кодексом України.

Посилання позивача на те, що прийнявши податкове повідомлення-рішення від 27.05.2014 № 93-15 податковий орган фактично втрутився у договірні відносини між гр. ОСОБА_4 та Запорізькою міською радою і практично змінив умови договору оренди землі, шляхом встановлення нових строків і порядку сплати орендної плати, суд дослідивши до уваги не приймає з огляду на таке.

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 ПК України, кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з п. 7.3 ст. 7 ПК України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Пунктом 288.4 ст. 288 ПК України передбачено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

В той же час, п. 288.7 ст. 288 ПК України передбачає, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Системний аналіз положень статті 288 ПК України дає підстави стверджувати, що податкове законодавство надає сторонам договору оренди землі диспозитивність у визначені істотних умов договору оренди землі, обмежуючи при цьому волю сторін угоди шляхом, зокрема, встановлення періоду, порядку обчислення орендної плати, строку сплати та порядку її зарахування до бюджетів.

Тому, укладаючи договори оренди землі сторони мають узгоджувати істотні умови договору з положеннями Податкового кодексу України.

Також суд вважає необґрунтованим посилання позивача на положення п. 286.2, п. 286.3 ст. 286 ПК України, оскільки відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Тобто, вказана норма визначає порядок подання податкової декларації з плати за землю всіма платниками податків, крім фізичних осіб.

Враховуючи те, що договір оренди землі від 27.03.2012 укладено позивачем як фізичною особою-громадянином, то вказана норма на позивача в даному випадку не розповсюджується.

Таким чином, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 належить відмовити повністю.

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

При зверненні до суду з адміністративним позовом, позивач сплатив суму судового збору за вимоги майнового характеру в розмірі 182 грн. 70 коп., що становить 10 відсотків ставки судового збору, а відтак решта суми судового збору підлягає стягненню з позивача пропорційно до відхиленої частини вимоги.

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Запорізька міська рада про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Державного бюджету України 1644грн.30 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.Я. Максименко