Постанова № 3983746, 16.06.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2009
Номер справи
2а-2998/09/2370
Номер документу
3983746
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-2998/09/2370  

16 червня 2009 року м. Черкаси

11 год. 15 хв.

 

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді  - Коваленка В.І.,

при секретарі  - Поповій Ю.Є.

за участю представника сторони :

позивача - Темчишиної - Благодір С.П., за довіреністю ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі в Черкаській області до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дубіївка» про стягнення 5806 грн. 67 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Управлінням Пенсійного фонду України в Черкаському районі в Черкаській області подано до суду адміністративний позов до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дубіївка» про стягнення заборгованості на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 5806 грн. 67 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю та пояснив наступне.

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Дубіївка» є юридичною особою і зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Черкаському районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

За березень 2009 р. відповідач не сплатив страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 5806 грн. 67 коп.  

Оскільки сума страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в загальному розмірі 5806 грн. 67 коп. у строки, встановлені п. 6 ст. 20, ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 р., відповідачем не сплачена, представник позивача просить стягнути її у судовому порядку.

Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не з'явився та не направив представника, хоча був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в установленому порядку.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Відповідач є юридичною особою і зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Черкаському районі в Черкаській області та згідно Довідки № 23-618 від 23.02.2000 року включений до єдиного державного реєстру як платник страхових внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що даного зобов'язання відповідач вчасна на протязі березня 2009 року не виконував.

У зв'язку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни, позивачем на підставі частини 3 статті 106 Закону № 1058-IV,  було виставлено вимоги про стягнення заборгованості на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 05.05.09. № ю 52 на суму 5806 грн. 67 коп. та відправлено їх на адресу відповідача.

Відповідач даного зобов'язання не виконав.  

Абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону № 1058-IV визначено, що у разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.  

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом - «Закон № 1058-IV»).

Частиною 1 статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.   

Відповідно до статті четвертої Закону № 400/97-ВР страхувальники повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33,2 % від фонду оплати праці підприємства та відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 - 5 % сукупного оподатковуваного доходу фізичних осіб, які працюють на підприємстві за трудовим договором.

 Відповідно Закону № 1058-ІV та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 - страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом № 1058-ІV.  

Згідно статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.97 р. № 400/97-ВР (надалі за текстом - «Закон № 400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.

Крім того, частиною 1 статті 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, які використовують працю найманих працівників.  

Статтею 14 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.

Дослідженням матеріалів справи встановлено, що управління Пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області є належним позивачам, оскільки підпунктом 7 пункту 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001р. № 21/2001, Пенсійний фонд має право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.   Зокрема, абзацом 8 частини 3 статті 106 Закону України № 1058-1V передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Пунктом 6 статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

 Згідно пункту 2, 3 статті 20 Закону № 1058-IV, обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до розрахунку суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який подається платником до органів Пенсійного фонду України щорічно до 1 квітня року, наступного за звітним роком.

Частиною шостої статті 17 Закону №1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до статей 18, 20 Закону України № 1058-ІV та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р. та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 - страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому Законом України № 1058-ІV.

Крім того, невиконання даного обов'язку платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування призводить до неповного формування бюджету Пенсійного фонду України та до порушення статті 46 Конституції України, яка гарантує права громадян на забезпечення у разі втрати працездатності, втрати годувальника, в старості та в інших випадках передбачених законом.

Слід також зазначити, що згідно пункту 12 статті 20 Закону №1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Згідно із ч. 4 ст. 18 Закону №1058-IV страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.

 Судом встановлено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за березень 2009 року відповідачем сплачені не були.   

Отже, заборгованості страхових внесків відповідача перед позивачем на момент розгляду справи в суді становить 5806 грн. 67 коп.  

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

 На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст.11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Дубіївка», що знаходиться за адресою: 19631, Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Дубіївка, пл. Богдана Хмельницького, Буд. 14-А; ідентифікаційний код 03793372 на користь управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі в Черкаській області, що знаходиться за адресою: 18008, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Вернигори, 17; ідентифікаційний код 21366780; р/р 256013011730 ОПЕРВ обласного управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 354507 заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 5806 грн. 67 коп. (п'ять тисяч вісімсот шість грн.) 67 коп.  

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

  

Суддя В.І. Коваленко