КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № ав826/4563/14 Головуючий у 1-й інстанції: Погребінченко І.М. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
10 липня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Бистрик Г.М., Карпушової О.В.,
при секретарі - Ніколаєнко М.Г.,
за участю представників позивача - Ільєнко О.В., Волокітіна О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов та розпоряджень,
В С Т А Н О В И Л А:
Публічне акціонерне товариство «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов від 12 березня 2014 року № 265-ЦД-1-Е, № 263-ЦД-1-Е, № 264-ЦД-1-Е, № 266-ЦД-1-Е; визнання протиправними та скасування розпоряджень від 12 березня 2014 року № 161-ЦД-1-Е, № 163-ЦД-1-Е, № 162-ЦД-1-Е, № 160-ЦД-1-Е.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 квітня 2014 року позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 березня 2014 року № 266-ЦД-1-Е та розпорядження Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 12 березня 2014 року № 160-ЦД-1-Е. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням в частині відмови в задоволенні частини позовних вимог, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 квітня 2014 року в частині незадоволення позовних вимог та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників позивача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 06 листопада 2013 року Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято наступні розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери до 07 лютого 2014 року, а саме:
- № 2559-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж», у строк до 07.02.2014 року усунути порушення вимог ч. 1 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом виключення з Положення про Наглядову раду умову щодо дострокового припинення повноважень члена наглядової ради у разі втрати ним статусу акціонера товариства;
- № 2510-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж», у строк до 07.02.2014 року усунути порушення вимог ч. 3 ст. 51 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом укладення з членами наглядової ради Позивача договорів, якими визначити права, обов'язки, відповідальність сторін, умови та порядок отримання винагороди;
- № 2512-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж», у строк до 07.02.2014 року усунути:
· порушення ч. 5 ст. 42 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом приведення у відповідність до названої норми Закону пп. 9.8.6 п. 9.8 ст. 9 Статуту визначивши, що рішення загальних зборів приймається більш як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій, а не трьома чвертями голосів від їх загальної кількості;
· порушення ч. 1 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом приведення у відповідність до названої норми Закону п. 10.3 ст. 10 Статуту визначивши, що члени наглядової ради товариства повинні обиратися з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність, та/або з числа юридичних осіб - акціонерів, а не члени наглядової ради обираються загальними зборами з числа фізичних осіб, які мають повну дієздатність на строк 3 (три) роки;
· порушення ч. 1 ст. 89 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом приведення у відповідність до названої норми Закону п. 15.5 ст. 15 Статуту визначивши черговість розподілу майна між кредиторами, а саме: у разі ліквідації платоспроможного акціонерного товариства вимоги його кредиторів та акціонерів задовольняються, зокрема, у четверту чергу, а не в четверту чергу здійснюються виплати за простими акціями, які підлягають обов'язковому викупу товариством.
- № 2511-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» усунути порушення ч. 5 ст. 58 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом укладення з членами правління Позивача трудових договорів.
06 лютого 2014 року на виконання Розпоряджень відповідача № 2559-ЦД-1-Е, № 2510-ЦЦ-1-Е, 2512-ЦЦ-1-Е позивач направив Центральному територіальному департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку листи за №№ 045, 046, 047, якими повідомив останнього про тимчасову неможливість їх виконання через неможливість з об'єктивних причин, скликати загальні збори акціонерів, та з посиланням на п. 6 розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкції, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року № 1470 просив продовжити строк виконання розпорядження 30.04.2014 року.
Водночас, листом від 06 лютого 2014 року за № 048, позивачем надано відповідачу на виконання розпорядження № 2511-ЦД-1-Е від 06 листопада 2013 року копії відповідних договорів, укладених із членами Правління товариства.
13 лютого 2014 року, у зв'язку із невиконанням, у строк до 07 лютого 2014 року, Розпоряджень від 06 листопада 2013 року № 2559-ЦД-1-Е, № 2510-ЦЦ-1-Е, 2512-ЦЦ-1-Е, № 2511-ЦД-1-Е, Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» та керівника або уповноважену особу останнього зобов'язано з'явитися до відповідача для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень.
27 лютого 2014 року відповідачем складено Акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 271-ЦД-1-Е, № 268-ЦД-1-Е, № 270-ЦД-1-Е, № 269-ЦД-1-Е.
12 березня 2014 року Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів:
- № 265- ЦД-1-Е за невиконання Розпорядження № 2559-ЦД-1-Е на позивача накладено штрафну санкцію в сумі 17 000, 00 грн.;
- № 263- ЦД-1-Е за невиконання Розпорядження № 2510-ЦД-1-Е на позивача накладено штрафну санкцію в сумі 17 000, 00 грн.;
- № 264- ЦД-1-Е за невиконання Розпорядження № 2512-ЦД-1-Е на позивача накладено штрафну санкцію в сумі 17 000, 00 грн.;
- № 266- ЦД-1-Е за невиконання Розпорядження № 2511-ЦД-1-Е на позивача накладено штрафну санкцію в сумі 17 000, 00 грн.
Крім цього, 12 березня 2014 року Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку також винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери до 16 червня 2014 року, а саме:
- № 161-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж», у строк до 07.02.2014 року усунути порушення вимог ч. 1 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом виключення з Положення про Наглядову раду умову щодо дострокового припинення повноважень члена наглядової ради у разі втрати ним статусу акціонера товариства;
- № 163-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж», у строк до 07.02.2014 року усунути порушення вимог ч. 3 ст. 51 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом укладення з членами наглядової ради Позивача договорів, якими визначити права, обов'язки, відповідальність сторін, умови та порядок отримання винагороди;
- № 162-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж», у строк до 07.02.2014 року усунути:
· порушення ч. 5 ст. 42 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом приведення у відповідність до названої норми Закону пп. 9.8.6 п. 9.8 ст. 9 Статуту визначивши, що рішення загальних зборів приймається більш як трьома чвертями голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у загальних зборах та є власниками голосуючих з відповідного питання акцій, а не трьома чвертями голосів від їх загальної кількості;
· порушення ч. 1 ст. 53 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом приведення у відповідність до названої норми Закону п. 10.3 ст. 10 Статуту визначивши, що члени наглядової ради товариства повинні обиратися з числа фізичних осіб, які мають повну цивільну дієздатність, та/або з числа юридичних осіб - акціонерів, а не члени наглядової ради обираються загальними зборами з числа фізичних осіб, які мають повну дієздатність на строк 3 (три) роки;
· порушення ч. 1 ст. 89 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом приведення у відповідність до названої норми Закону п. 15.5 ст. 15 Статуту визначивши черговість розподілу майна між кредиторами, а саме: у разі ліквідації платоспроможного акціонерного товариства вимоги його кредиторів та акціонерів задовольняються, зокрема, у четверту чергу, а не в четверту чергу здійснюються виплати за простими акціями, які підлягають обов'язковому викупу товариством.
- № 160-ЦД-1-Е, яким зобов'язано ПАТ «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» усунути порушення ч. 5 ст. 58 Закону України «Про акціонерні товариства», шляхом укладення з членами правління Позивача трудових договорів.
Вважаючи вказані рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні частини позовних вимог суд першої інстанції прийшов до висновку про умисне, протиправне невиконання позивачем розпоряджень відповідача від 06 листопада 2013 року № 2559-ЦД-1-Е, № 2510-ЦЦ-1-Е, 2512-ЦЦ-1-Е, що утворює склад правопорушення, передбаченого 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та є підставою для направлення розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною 1 ст.1 Закону України «Про державне регулювання цінних паперів в України» передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживання і порушенням у цій сфері.
Згідно ст. 2 даного Закону, проведення державного регулювання цінних паперів здійснюється в тому числі, і з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема: - надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства (пункт 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» ); - накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 8 ч. 1 ст. 11 вказаного Закону передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стосовно правомірності винесення відповідачем постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 12 березня 2014 року № 265-ЦД-1-Е, № 263-ЦД-1-Е, № 264-ЦД-1-Е та розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12 березня 2014 року № 161-ЦД-1-Е, № 163-ЦД-1-Е, № 162-ЦД-1-Е, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 3.1 Статуту позивача засновниками товариства є фізичні особи - акціонери закритого акціонерного товариства «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» і юридична особа - відкрите акціонерне товариство «Спецгідроенергомонтаж» (Російська федерація, м. Санкт-Петербург).
Акціонерами товариства визнаються фізичні і юридичні особи, які набули права власності на акції Товариства на підставах, передбачених чинним законодавством та цим статутом (п. 3.2.1 Статуту).
Згідно п. 5.1.1 Статуту для забезпечення діяльності товариства створено статутний капітал у розмірі 864000 гривень, якій поділено на 960000 акцій номінальною вартістю 90 копійок кожна, у тому числі, частка ВАТ «Спецгідроенергомонтаж» - 329022 акції (34,27% від загальної кількості акцій).
Вищим органом Товариства є загальну збори (п. 9.1.1 Статуту).
Загальні збори можуть вирішувати будь-які питання діяльності Товариства (п. 9.2.1 Статуту).
До виключної компетенції Загальних зборів належить, зокрема:
- внесення змін до Статуту Товариства;
- затвердження положень про Загальну збори, Наглядову раду, правління та Ревізійну комісію, а також зміни до них;
- обрання членів Наглядової ради, затвердження умов цивільно-правових або трудових договорів, що укладатимуться з ними, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання цивільно-правових договорів з членами Наглядової ради;
- прийняття рішення про припинення повноважень членів Наглядової ради.
Порядок скликання Загальних зборів Товариства передбачено п. 9.3 Статуту.
Зокрема, порядок денний Загальних зборів попередньо затверджується Наглядовою радою, а в разі скликання позачергових Загальних зборів на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонерами, які цього вимагають.
До порядку денного річних загальних зборів обов'язково вносяться питання про затвердження річного звіту Товариства, про розподіл прибутку і збитків Товариства, про прийняття рішення за наслідками розгляду звіту Наглядової ради, Правління, та Ревізійної комісії.
До порядку денного Загальних зборів не рідше ніж один раз на три роки обов'язково вносяться питання про обрання членів Наглядової ради (у т.ч. про затвердження умов цивільно-правових або трудових договорів, що укладатимуться з членами Наглядової ради, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання цивільно-правових договорів з членами Наглядової ради) та про прийняття рішення про припинення повноважень членів Наглядової ради.
Письмове повідомлення про проведення Загальних зборів та їх порядок денний надсилається кожному акціонеру, зазначеному в переліку акціонерів, складеному в порядку, встановленому законодавством України, на дату, визначену Наглядовою радою, а в разі скликання позачергових Загальних зборів , на вимогу акціонерів у випадках, передбачених законом, - акціонерами, які цього вимагають. Така дата не може передувати дню прийняття рішення про проведення Загальних зборів і не може бути встановленою раніше, ніж за 60 днів до дати проведення Загальних зборів.
Письмове повідомлення про проведення Загальних зборів та їх порядок денний надсилається акціонерам персонально рекомендованим листом, у строк не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення особою, яка скликає Загальні збори.
Товариство додатково надсилає повідомлення про проведення загальних зборів та їх порядок денний фондовій біржі, на якій Товариство пройшло процедуру лістингу.
Згідно п. 9.7.2 Загальні збори мають кворум за умови реєстрації у них акціонерів, які сукупно є власниками не менше 60% голосуючих акцій. Загальні збори Товариства визнаються правомочними лише за наявності кворуму.
Відповідно до п. 9.8.1 Статуту Одна голосуюча акція надає акціонеру один голос для вирішення питань, винесених на голосування на Загальних зборах, крім проведення кумулятивного голосування під час обрання Наглядової ради та Ревізійної комісії.
Право голосу на Загальних зборах мають акціонери - власники простих акцій Товариства, які володіють акціями на дату складання переліку акціонерів, які мають право на участь у Загальних зборах.
Таким чином, з огляду на викладене, рішення Загальними зборами приймається за наявності кворуму, тобто за умови реєстрації у них акціонерів, які сукупно є власниками не менше 60% голосуючих акцій.
При цьому, як вірно визначено судом першої інстанції, 34,27% від загальної кількості акцій належить ВАТ «Спецгідроенергомонтаж», інша частина акціонерам Закритого акціонерного товариства «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» (фізичним особам).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивачем на виконання розпоряджень від 06 листопада 2013 року № 2559-ЦД-1-Е, № 2510-ЦЦ-1-Е, 2512-ЦЦ-1-Е, було надано відповідачу лише копії листів, адресованих генеральному директору ВАТ «Спецгідроенергомонтаж» від 24.04.2013 року № 228, від 21.05.2013 року № 262, від 13.02.2014 року № 062, якими останнього повідомлялося про необхідність проведення Загальних зборів та надавалася можливість дати пропозиції щодо дати їх призначення. Втім, доказів надсилання письмових повідомлень про проведення Загальних зборів іншим акціонерам Закритого акціонерного товариства «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» (фізичним особам) позивачем не було.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що він зі свого боку робив все можливе для виконання вимог розпоряджень відповідача.
Так, колегія суддів зазначає, що несумлінне ставлення акціонерів до необхідності виконання вимог діючого законодавства не звільняє товариство від обов'язку виконувати вимоги законодавства та від відповідальності за невиконання цих вимог.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують.
Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Дніпро-Спецгідроенергомонтаж» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23 квітня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Оксененко
Судді:
Г.М. Бистрик
О.В. Карпушова
Ухвалу в повному тексті виготовлено 15.07.2014 року.
.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Бистрик Г.М.
Карпушова О.В.