ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" липня 2014 р.Справа № 916/2602/13Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Будішевської Л.О.,
Суддів: Бєляновського В.В., Мишкіної М.А.,
при секретарі судового засідання Щербатюк О.В.
за участю представників сторін:
від прокурора - Лянна О.А. - посвідчення,
Стеценко О.О. - посвідчення,
Ставська І.С. - посвідчення,
від позивача - Краснощок О.О. - за довіреністю,
Ільін В.В. - за довіреністю,
від відповідача - Маркаров І.Р. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника прокурора Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області від 02 квітня 2014 року
у справі №916/2602/13
за позовом Одеського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря
до відповідача Комунального підприємства «Водопостачання та каналізація»
про стягнення 210522,28 грн.
В судовому засіданні 01 липня 2014 року оголошувалась перерва до 10 липня 2014 року.
встановив:
У вересні 2013 року Одеський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері (далі-прокурор) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря (далі-позивач) звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до комунального підприємства (КП) «Водопостачання та каналізація» (далі-відповідач) про стягнення з останнього 210522,28 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок спецводокористування без дозволу на спеціальне водокористування.
Рішенням господарського суду Одеської області від 02 квітня 2014 року (головуючий суддя Оборотова О.Ю., судді Горячук Н.О., Демешин О.А.) у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду мотивоване не доведеністю розрахунку збитків та не додержанням вимог законодавства при проведенні перевірки та складанні актів.
Крім того, суд першої інстанції прийшов до висновку, що із актів відбору проб №1243 від 10.05.2012р., №1407 від 28.05.2012р., №1124 від 29.05.2012р. та протоколів вимірювання показників складу та властивостей проб вод №1243 від 17.05.2012р., №1407 від 04.06.2012р., №1408 від 04.06.2012р., наданих прокурором до матеріалів справи, не вбачається, що перевірка проводилась саме КП «Водопостачання та каналізація».
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, заступник прокурора Одеської області звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судове рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст.ст.68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.44, 48, 49, 110 Водного кодексу України, п.5 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, ч.1 ст.41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», ст.84 Господарського процесуального кодексу України, п.п.1, 4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 23.03.2012р. «Про судове рішення».
Як зазначає прокурор, безпідставними є посилання суду в оскарженому рішенні на недоведеність належним чином заявленого до стягнення розміру збитків, оскільки розрахунок здійснено Держекоінспекцією не за фактом скиду забруднюючих речовин із зворотними водами з перевищенням ГДС, а за фактом самовільного водокористування та за відсутності спеціального дозволу.
Розрахунок розміру збитків зроблений на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.
Господарським судом необґрунтовано не взято до уваги, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 06.06.2012р. №102834 факт скиду зворотних вод без дозволу на спецводокористування встановлено з 07.05.2012р. За результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення від 06.06.2012р. №102834 у той же день постановою про накладення адміністративного стягнення на посадову особу відповідача накладено штраф, якій останнім сплачено.
Моментом припинення порушення є час отримання відповідачем дозволу на спецводокористування, а саме 12.10.2012р.
Також, судом безпідставно не взято до уваги акт перевірки від 19.09.2013р., складений позивачем за результатами перевірки відповідача, який підписано уповноваженою особою КП «Водопостачання та каналізація» без заперечень та зауважень. Цим актом було встановлено та підтверджено факт спецводокористування комунальним підприємством у період з 07.05.2012р. по 11.10.2012р., в тому числі скиду дощових вод до водного об'єкту зі зливового колектору в районі міського пляжу м. Южне без дозволу.
Вказаний акт на момент розгляду справи є чинним, відомості, зазначені в ньому за допомогою належних та допустимих доказів відповідачем не спростовані, а, отже, у суда були відсутні правові підстави для відхилення зазначеного документа в якості доказу по справі.
Суд дійшов помилкового висновку в оскарженому рішенні стосовно того, що відповідачем були вжиті усі необхідні дії, направлені на своєчасне отримання дозволу на спецводокористування, оскільки відповідач звернувся до дозвільного органу лише на 8 день після закінчення строку дії попереднього дозволу замість того, а не за 1 місяць як це передбачено чинним законодавством.
У запереченнях та доповненнях до заперечень на апеляційну скаргу відповідач її не визнає та зазначає, що із наданого позивачем до матеріалів справи акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами та розрахунку розміру відшкодування збитків, відбори проб води проводились лише в період травня місяця 2012 року, а саме: 10.05.2012р., 28.05.2012р. та 29.05.2012р., при цьому як вбачається із п.1 розрахунку розміру відшкодування збитків позивача розрахунок проведено за період з 07.05.2012 р. по 11.10.2012р.
Відбір проб води в районі міського пляжу м. Южне Одеської області та зливового колектору за період червень, липень, серпень, вересень та жовтень 2012р. не проводилося, будь-яких фактів скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду у вказаний період позивачем не виявлялося та не встановлювалося.
Будь-яких доказів (фактів) які б підтверджували скид забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду за період з 29 травня по 11 жовтня 2012 року позивачем не надано.
Крім того, як стверджує скаржник у відзиві на скаргу, КП «Водопостачання та каналізація» використовує воду відповідно до цілей та умов її надання, з дотриманням встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використанню води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території, скид забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотним водами, з перевищенням граничнодопустимого скиду не здійснювався.
Прокурор в засіданні суду на задоволенні апеляційної скарги наполягав з підстав, викладених в ній.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги в повному обсязі.
Представник відповідача в засіданні суду апеляційної інстанції заперечував проти задоволення апеляційної скарги, посилаючись на доводи, викладені у відзиві на неї.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги, заслухавши прокурорів, представників позивача та відповідача, перевіривши юридичну оцінку встановлених судом першої інстанції фактичних обставин справи і їх повноту, застосування норм матеріального та процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.
19.09.2013р. державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря проведено позапланову перевірку КП «Водопостачання та каналізація», за результатами якої складено акт перевірки від 19.09.2013р., підписаний уповноваженою особою підприємства без заперечень та зауважень.
Цим актом встановлено факт спецводокористування комунальним підприємством у період з 07.05.2012р. по 11.10.2012р., у т.ч. скиду дощових вод до водного об'єкту зі зливового колектору в районі міського пляжу м. Южне Одеської області без дозволу.
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 №389, позивачем було зроблено розрахунок збитків, завданих державі внаслідок порушення відповідачем законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, які склали 210522,28 гривень за період з 07.05.2012р. по 11.10.2012р.
В розрахунку використані: протокол про адміністративне правопорушення від 06.06.2012р. №1025834, постанова про накладення адміністративного стягнення від 06.06.2012р. №102817, акт відбору проб від 10.05.2012р. №1243, протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод №1243 від 17.05.2012р., акт відбору проб від 28.05.2012р. №1407, протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод №1407 від 04.06.2012р., акт відбору проб від 29.05.2012р. №1124, протокол вимірювань показників складу та властивостей проб вод №1408 від 04.06.2012р., дозволи на спеціальне водокористування №УКР3548-А/Оде, терміном дії з 24.07.2009р. по 06.05.2012р. та №УКР3548-А/Оде, терміном дії з 12.10.2012р. по 05.010.2017р., видані Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області, довідка Гідрометеорологічного центру Чорного та Азовського морів від 12.12.2012р. №687, лист ДП «Науково-дослідного проектно-конструкторського інституту морського флоту України» від 18.01.2013р. №19/3-038.
Колегія суддів, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, дійшла наступного висновку.
Частиною 3 статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах. Статтею 44 названого Закону передбачено встановлення лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище.
Пункт 3 частини 1 статті 44 Водного кодексу (ВК) України відносить до обов'язків водокористувачів дотримання встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони перевищують гранично допустимі скиди токсичних речовин та містять збудників інфекційних захворювань (п.5 ч.2 ст.70 ВК України).
Порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України (ст.110 ВК України). Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України (ст.111 ВК України).
Пунктом є) частини 2 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище особи несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами), встановлені Методикою №389 від 20.07.2009р.
Згідно з Методикою №389 наднормативним скидом забруднюючих речовин у водний об'єкт є частина маси фактично скинутої речовини у зворотних водах, що перевищує масу речовини, максимально допустиму для відведення за розрахунковий період. При цьому, наднормативними скидами забруднюючих речовин у водний об'єкт з перевищенням граничнодопустимого скиду (ГДС) вважаються, зокрема, скиди зі зворотними водами забруднюючих речовин з перевищенням встановлених нормативів ГДС, що підлягають нормуванню згідно із законодавством, або таких, що не підлягають нормуванню згідно із законодавством; скиди забруднюючих речовин внаслідок порушення регламенту санкціонованого скиду зворотних вод з перевищенням за окремими показниками нормативів ГДС регламенту (п.2.1. Методики №389).
Тобто, за наведеною методологією необхідною умовою визначення суми збитків є встановлення факту перевищення нормативу гранично допустимого скиду.
Пунктом 2.2 Методики №389 визначено, що факт наднормативного скиду забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами встановлюється державними інспекторами за результатами інструментально-лабораторних методів контролю, документальної перевірки суб'єктів господарювання та розрахунковим методом.
В силу пункту 1.4. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства (наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. №464) документом, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання, є акт перевірки.
В акті перевірки зазначаються: виявлені порушення й недоліки. До акта перевірки додаються (за наявності) порівняльні таблиці, графіки, схеми, оформлені належним чином, підписані та надані посадовими особами суб'єкта господарювання, що перевіряється. В акті перевірки також зазначається інформація, пов'язана з проведенням інструментально-лабораторного контролю (відбір проб та вимірювання безпосередньо на об'єкті перевірки), та зазначаються посилання на акти відбору проб та протоколи вимірювань. (п.п.4.15, 4.16 Порядку №464).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за наслідками відбору зразків продукції посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт відбору зразків. Акт відбору зразків продукції складається у трьох примірниках. Всі примірники акта підписуються посадовою особою, яка відібрала зразки продукції, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою. Один примірник акта відбору зразків додається до опломбованих (опечатаних) зразків продукції та передається разом із зразками до уповноваженої та/або акредитованої організації, що призначена для проведення експертизи (випробування) та зазначена в рішенні про відбір зразків продукції, другий - залишається у суб'єкта господарювання, третій - в особи, яка здійснила відбір зразків продукції.
Зі змісту акта перевірки від 19.09.2013р. вбачається, що під час її проведення здійснено відбір проб із зливового колектора в районі міського пляжу м.Южне та морської води в районі скиду із зливового колектора.
В той же час, порушення ст.ст.44,70 ВК України констатовано на підставі протоколів вимірювань складу та властивостей проб, складених поза межами даної перевірки.
Крім того, із актів відбору проб №1243 від 10.05.2012р., №1407 від 28.05.2012р., №1124 від 29.05.2012р. та протоколів вимірювання показників складу та властивостей проб вод №1243 від 17.05.2012р., №1407 від 04.06.2012р., №1408 від 04.06.2012р. вбачається, що інспекцією були перевірені наступні об'єкти: 1) вода з пруду м. Южний, 2) морська вода в місті стікання пруда, 3) вода з зливневого випуску м. Южний, 4) морська вода в місті стікання зливневих вод, дослідженням яких встановлено перевищення норм ГДК.
Акти відбору проб води №1243 від 10.05.2012р., №1407 від 28.05.2012р. та №1124 від 29.05.2012р. у трьох примірниках не складалися, примірники представнику КП «Водопостачання та каналізація» не надавалися, на адресу підприємства не направлялися та представником відповідача не підписувалися.
Крім того, із змісту цих актів не вбачається, що об'єкти, які були перевірені інспекцією знаходяться на балансі КП «Водопостачання та каналізація».
Вказані обставини свідчать про порушення державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря порядку проведення відбору проб води в період травня місяця 2012 року, у зв'язку з чим акти відбору проб води №1243 від 10.05.2012р., №1407 від 28.05.2012р. та №1124 від 29.05.2012р. та протоколи вимірювання показників складу та властивостей проб вод №1243 від 17.05.2012р., №1407 від 04.06.2012р., №1408 від 04.06.2012р. не можуть прийматися до уваги, як належні докази.
Також, судова колегія приходить до висновку про відсутність вини відповідача у скоєному правопорушенні, враховуючи наступне.
Відповідно до положень п.9 ч.1 ст.44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Дія дозволу на спецводокористування №УКР3548-А/Оде, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області 24.07.2009р. скінчилася 06.05.2012р. Новий дозвіл на спецводокористування №УКР3548-А/Оде КП «Водопостачання та каналізація» одержало в Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Одеській області 12.10.2012р.
Отже, в період з 07.05.2012р. по 11.10.2012р. відповідач здійснював спеціальне водокористування, а саме скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти без дозволу.
За даним фактом посадову особу, а саме начальника відділу збуту притягнуто до адміністративної відповідальності (протокол про адміністративне правопорушення №102834 від 06.06.2012р. та постанова про накладення адміністративного стягнення №102817 від 06.06.2012р.). Вказані протокол та постанова винесені за результатами перевірки, проведеної 18.05.2012р. Акт цієї перевірки в матеріалах справи відсутній.
З травня 2012р. відповідачем вживались необхідні заходи для своєчасного отримання дозволу на спецводокористування, а зупинити скид дощових вод зі зливного колектору він не міг.
07.05.2012р. відповідачем було надано на узгодження до Одеського обласного управління водних ресурсів нормативну документацію поточних ІТНВПВ, розроблену підприємством.
14.05.2012р. КП «Водопостачання та каналізація» звернулося до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області з проханням видати новий дозвіл на спецводокористування у зв'язку з закінченням попереднього.
14.05.2012р. поточні ІТНВПВ були направлені для узгодження до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області.
15.05.2012р. відповідач звернувся до ДП «Науково-дослідного проектно-конструкторського інституту морського флоту України» з проханням розробити проект нових нормативів гранично допустимих скидів забруднюючих речовин, що доступають з зливового колектору КП «Водопостачання та каналізація».
14.06.2012р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області було повернуто відповідачу надані ІТНВПВ для усунення зауважень.
09.07.2012р. відповідачем було повторно направлено до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області ІТНВПВ для узгодження.
26.07.2012р. між КП «Водопостачання та каналізація» та ДП «Науково-дослідного проектно-конструкторського інституту морського флоту України» укладено договір №6303 на створення науково-технічної продукції, відповідно до якого ДП «Науково-дослідного проектно-конструкторського інституту морського флоту України» зобов'язаний виконати проект нормативів гранично допустимих скидів, забруднюючих речовин в водний об'єкт для КП «Водопостачання та каналізація» та супроводження погодження з контролюючими органами у відповідності до чинного законодавства.
26.07.2012р. між КП «Водопостачання та каналізація» та ВАТ «Науково-виробниче підприємство «Окружающая середа» було укладено договір №70, відповідно до якого ВАТ «Науково-виробниче підприємство «Окружающая середа» зобов'язується розробити розрахунок показників водокористування для КП «Водопостачання та каналізація», погодити розроблену нормативну документацію з контролюючими органами у відповідності до чинного законодавства України та отримати дозвіл на спецводокористування.
10.09.2012р. Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області узгодило поточні ІТНВПВ направлені КП «Водопостачання та каналізація».
17.10.2012р. поточні ІТНВПВ були затверджені рішенням виконавчого комітету Южненської міської ради №796.
Що стосується періоду, за який розраховані збитки, судова колегія зазначає наступне.
Відповідно до п.п.2.4 та 2.5 Методики, в разі якщо розрахунковий період перевищує п'ять діб, з моменту встановлення факту скиду зворотних вод з перевищенням встановлених нормативів ГДС до повного його припинення проби води відбираються не менше трьох разів. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №102834 від 6.06.2012р. факт скиду зворотних вод без дозволу на спецводокористування встановлено з 07.05.2012р. Моментом припинення порушення можна вважати час отримання дозволу на спеціальне водокористування, а саме 12.10.2012р.
Як стверджує прокурор, в результаті здійснення відповідачем скиду забруднюючих речовин в Чорне море зі зворотними водами без дозволу на спеціальне водокористування за період з 07.05.2012р. по 12.10.2012р. державі була заподіяна шкода у розмірі 210522,28 грн., яка розрахована відповідно до п.7.4. «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів».
Такі доводи прокурора нічим не підтверджені, оскільки в матеріалах справи відсутні жодні докази того, що державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря в період з червня місяця 2012 року по жовтень 2012 року проводився відбір проб води в районі міського пляжу м. Юже Одеської області та зливового колектору.
Будь-яких фактів скиду відповідачем забруднюючих речовин у водний об'єкт зі зворотними водами з перевищенням граничнодопустимого скиду за період з 29 травня 2012 року по 11 жовтня 2012 року державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря не виявлялося та не встановлювалося.
В п.3.7 акта перевірки від 19.09.2013р. зазначено, що питання дотримання лімітів скидання забруднюючих речовин у водний об'єкт не перевірялось.
З урахуванням наведених правових положень та встановлених обставин даної справи, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги необґрунтованими, оскільки вони не відповідають вимогам законів, що регулюють спірні правовідносини.
За таких обставин колегія суддів не знаходить законних підстав для скасування рішення суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 99, 101-103, 105 Господарського процесуального кодексу України,
апеляційний господарський суд
постановив:
Рішення господарського суду Одеської області від 02 квітня 2014 року у справі №916/2602/13 залишити без змін, а апеляційну скаргу заступника прокурора Одеської області без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст постанови складено та підписано 15.07.2014р.
Головуючий суддя: Будішевська Л.О.
Судді: Бєляновський В.В.
Мишкіна М.А.