Рішення № 39814940, 14.07.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
14.07.2014
Номер справи
916/590/14
Номер документу
39814940
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" липня 2014 р.

Справа № 916/590/14

Господарський суд Одеської області у складі :

судді Никифорчука М.І.

при секретареві Ніколаєві П.В.

за участю представників сторін :

Прокурор: Доброжан Н.І., посвідчення № 010038 від 17.10.2012 р.;

від позивача (Білгород-Дністровської міської ради Одеської області): не з’явився;

від відповідача: не з’явився;

від третьої особи: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 916/590/14:

за позовом: Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради Одеської області;

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів "Гемопласт";

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділу Держземагенства у м. Білгород-Дністровському Одеської області;

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -

в с т а н о в и в :

Заступник Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області звернувся із позовом в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради Одеської області до публічного акціонерного товариства "Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів "Гемопласт" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Відділу Держземагенства у м. Білгород-Дністровському Одеської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, посилаючись на наступне.

Білгород-Дністровською міжрайонною прокуратурою проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок суб'єктами підприємницької діяльності на умовах оренди на території міста Білгород Дністровського та Білгород-Дністровського району.

Встановлено, що рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 31.07.2006 № 78 відкритому акціонерному товариству «Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів «Гемопласт» надано в оренду на 49 років земельну ділянку площею : 33,4084 га за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 57 для обслуговування та експлуатації будівель та споруд.

На підставі зазначеного рішення між Білгород-Дністровською міською радою та ПАТ «Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів «Гемопласт».: 30.06.2011 укладено договір оренди земельної ділянки площею 33,4084 га, яка розташована за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 57 для обслуговування та експлуатації будівель та споруд строком на 49 років, зареєстрований у відділі Держкомзему у м. Білгород-Дністровському за № 511030004000036 від 29.10.2011.

Відповідно до п. 12 договору оренди розмір орендної плати щорічно переглядається орендодавцем. Розмір орендної плати переглядається також у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.

Рішенням Білгород-Дністровської міської ради № 565-УІ від 31.05.2013 введено в дію нову нормативно-грошову оцінку земель міста Білгород-Дністровського.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно п. 34, 35 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;. затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати, за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

З 01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, статтею 288 якого зазначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 цього ж закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку. відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, -: 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому у разі визначення . орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати,, ніж зазначений у цій частині (п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України).

Пунктом 13 типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Враховуючи, що ставка земельного податку, згідно з п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки, затвердження нової нормативної грошової оцінки земель призвело до зміни розміру земельного податку.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення оренднрї плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно з ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.

Умовами спірного договору (п. 12) передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі у випадку збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Згідно з ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.01.2014 № 01-09/222, складеного відділом Держземагенства у м.Білгород-Дністровському, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 51783020,00 грн.

Рішенням Білгород-Дністровської міської ради від 17.04.2008 № 473-У «Про визначення та встановлення орендної плати за землю в місті Білгород-Дністровському» для вказаної категорії земель встановлений коефіцієнт - 3.

Відповідно до п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. ,

Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України «Про оренду землі».

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни, умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання інший стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за відсутності згоди відповідача на зміну умов договору).

Таким чином, враховуючи витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.01.2014 № 01-09/222, рішення Білгород-Дністровської, міської ради від 17.04.2008 № 473-V, розрахунок орендної плати, наданої Білгород-Дністровською міською радою згідно листа від 31.01.2014 № 02/15-19-680/357, п. 5 договору оренди земельної ділянки має бути викладений у наступній редакції: Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 51783020,00 грн. (п'ятдесят один мільйон сімсот вісімдесят три тисячі двадцять гривень), а п. 9 договору оренди земельної ділянки - у наступній редакції: Орендна плата вноситься орендарем щомісяця у сумі 129457,55 грн (сто двадцять дев'ять тисяч чотириста п'ятдесят сім гривень, п'ятдесят п'ять копійок). на розрахунковий рахунок № 33218812700011, одержувач - Управління Державної казначейської служби України у Білгород-Дністровському районі Одеської області, код: 23215016, банк: УДК в Одеській області м. Одеса, МФО: 828011, код платежу -13050200,

Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності, є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 за №3-рп\99, «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор або його заступник у кожному випадку: самостійно визначає, в чому саме полягає порушення інтересів держави в конкретних правовідносинах, які підлягають вирішенню в судовому порядку.

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з частковою державною власністю у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й у діяльності приватних підприємств, товариств.

Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інш.) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності України, гарантування її державної, економічної безпеки, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання.

Відповідно до пункту 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України, покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках зазначених законом. В тому числі такі випадки передбачені ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру».

Стаття 2 ГПК України у випадках, встановлених законом, передбачає, що прокурор-може звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. Але інтереси територіальної громади є складовою частиною державних інтересів.

Так, згідно пункту 1 резолютивної частини вищезазначеного рішення Конституційного суду України, прокурори та їх заступники подають позовні заяви саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ, організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави.

Як вбачається з пункту 2 резолютивної частини вищезазначеного рішення Конституційного суду України, під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ст. 14 Конституції України, ч. 1 ст. 148 ГК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави та об'єктом права власності українського народу. Від імені народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції та законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування; . сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно положень ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» Білгород-Дністровська міська рада є представницьким виборним органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти: інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

За вимогами п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно з ст. 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є поряд з іншим земля й природні ресурси, що є у власності територіальних громад.

Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності. Статтею 83 ЗК України передбачено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам міст є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності.

Таким чином, відсутність додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки в частині зміни розміру орендної плати завдає шкоду комунальній власності територіальній громаді Білгород-Дністровської міської ради, власником та розпорядником якої є Білгородт Дністровська міська рада.

Підставою для набуття територіальною громадою в особі Білгород-Дністровської міської ради права комунальної власності на землю є безоплатна передача їй землі державою. Оскільки право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів, кожне порушення закону, щодо безпідставного заволодіння комунальною власністю є порушенням державних інтересів.

Згідно з ст. 145 Конституції України права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

У даному випадку органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Білгород-Дністровська міська рада, оскільки згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад відноситься вирішення питань регулювання земельних відносин.

Таким чином, регулювання земельних відносин з порушенням законодавства України спричиняє державі і територіальній громаді економічні збитки, перешкоджає здійсненню передбаченого Конституцією України права власності на землю, тягне нераціональне використання земель і спричинення збитків оточуючому середовищу.

Вказаним і обумовлюється необхідність представництва прокурором інтересів держави в особі Білгород-Дністровської міської ради.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтею 121 Конституції України, статтею 36-1 Закону «Про прокуратуру», ст.ст. 6, 632, 651, 654 759, 762, 792 Цивільного кодексу України, прокурор просить :

Внести зміни до договору оренди землі від 30.06.2011, укладеного між Білгород- Дністровською міською радою та публічним акціонерним товариством «Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів «Гемопласт» на земельну ділянку площею 33,4084 га, яка розташована за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 57 для обслуговування та експлуатації будівель та споруд строком на 49 років, зареєстрованого у відділі Держкомзему у м. Білгород-Дністровському за № 511030004000036 від 29.10.2011.

Викласти п. 5 у наступній редакції: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: становить 51783020,00 грн. (п'ятдесят один мільйон сімсот вісімдесят три тисячі двадцять гривень).

Викласти п. 9 у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем щомісяця в сумі 129457,55 грн. (сто двадцять дев'ять тисяч чотириста п'ятдесят сім гривень, п'ятдесят п'ять копійок) на розрахунковий рахунок № 33218812700011, одержувач - Управління Державної казначейської служби України у Білгород-Дністровському районі Одеської області, код: 23215016, банк: УДК в Одеській області м. Одеса, МФО: 828011, код платежу- 13050200».

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.03.2014р. (суддя Рога Н.В.) провадження у справі №916/590/14 припинено на підставі пункту 1-1 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України в зв’язку з відсутністю предмету спору.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 24.04.2014 р. вказана ухвала скасовано та справа передана на розгляд до господарського суду Одеської області.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, вислухавши представника прокуратури, проаналізувавши приписи законодавства, що регулює правовідносини по даному спору, господарський суд прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу ( ГПК ) України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема : письмовими і речовими доказами.

Відповідно до вимог ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Як випливає із суті спору предметом даного спору є вимога про внесення змін до укладеного між сторонами договору оренди землі від 30.06.2011р.

Із матеріалів справи вбачається, що 30.06.2011р. між Білгород-Дністровською міською радою („орендодавець”) та публічним акціонерним товариством "Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів "Гемопласт" („орендар”) укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування, на підставі рішень Білгород-Дністровської міської ради за №78-V від 31.07.2006р. та за №583- V від 17.09.2008р. в оренду терміном на 49 років земельну ділянку для обслуговування та експлуатації будівель і споруд за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 57 кадастровий номер земельної ділянки 5110300000010080075 (а.с.24-29, 41).

У пункті 41 зазначеного договору сторонами узгоджено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Вказаний договір оренди земельної ділянки зареєстрований у відділі Держкомзему у м.Білгород-Дністровський Одеської області за №511030004000036 від 29.10.2011р.(а.с.41- на звороті).

14.02.2014р. між сторонами було укладено угоду про перерахунок розміру орендної плати земельної ділянки до договору оренди земельної ділянки №511030004000036 від 29.10.2011р., у відповідності до якої нормативно-грошова оцінка земельної ділянки складає 51783020 грн., орендна плата в місяць - 129457, 55 грн., в рік-1553490,60 грн.(а.с.55).

Відповідно до п. 12 договору оренди розмір орендної плати щорічно переглядається орендодавцем. Розмір орендної плати переглядається також у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавством України.

Рішенням Білгород-Дністровської міської ради № 565-УІ від 31.05.2013 введено в дію нову нормативно-грошову оцінку земель міста Білгород-Дністровського.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно п. 34, 35 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;. затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати, за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 3 ст. 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Статтями 5, 13, 15, 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. За результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Статтею 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 цього ж закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку. відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, -: 12 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому у разі визначення . орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати,, ніж зазначений у цій частині (п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України).

Пунктом 13 типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220, встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, та в інших випадках, передбачених законом.

Враховуючи, що ставка земельного податку, згідно з п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 % від їх нормативної грошової оцінки, затвердження нової нормативної грошової оцінки земель призвело до зміни розміру земельного податку.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Цивільного кодексу України сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами. Відповідно до змісту статей 759 та 762 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Відповідно до ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 189 ГК України ціна є істотною умовою договору.

Згідно ст. 632 ЦК України, у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Частиною 1 ст. 792 ЦК України передбачено, цю за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, яким є Закон України «Про оренду землі».

Відповідно до ч. 3 ст.762 ЦК України договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

За вимогами ч. 1 ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.

Частиною 1 ст. 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

За положеннями ч. 1 ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Перевіривши наведені позивачем норми закону, суд прийшов до висновку, що оскільки нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом, і сторонами в договорі оренди (п.12) передбачена можливість зміни розміру орендної плати на вимогу однієї із сторін у разі зміни розмірів земельного податку, тому зміна розміру орендної плати за майно державної власності на підставі приведених позивачем норм є підставою для її перегляду.

Така ж правова позиція викладена Вищим господарським судом України в постановах від 13 вересня 2012 р. у справі № 04/5026/405/2012 та від 28 вересня 2010 р. у справі № 11/14-ПД-10 про зобов`язання внести зміни до договору оренди.

Відтак господарський суд вважає вимоги Прокурора законними, обґрунтованими, доведеними наявними у справі доказами і тому підлягаючими задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44,49,82-85 ГПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги Заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Білгород-Дністровської міської ради Одеської області – задовольнити повністю.

Внести зміни до договору оренди землі від 30.06.2011, укладеного між Білгород- Дністровською міською радою (67700, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, вул. Леніна, 56, код ЄДРПОУ 26275763) та Публічним акціонерним товариством «Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів «Гемопласт» (67700, Одеська обл., м.Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 57, код ЄДРПОУ 00480922) на земельну ділянку площею 33,4084 га, яка розташована за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 57 для обслуговування та експлуатації будівель та споруд строком на 49 (сорок дев’ять) років, зареєстрованого у відділі Держкомзему у м. Білгород-Дністровському за № 511030004000036 від 29.10.2011р.

Викласти п. 5 у наступній редакції: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки: становить 51783020,00 грн. (п'ятдесят один мільйон сімсот вісімдесят три тисячі двадцять гривень).

Викласти п. 9 у наступній редакції: «Орендна плата вноситься орендарем щомісяця у сумі 129457,55 грн. (сто двадцять дев'ять тисяч чотириста п'ятдесят сім гривень, п'ятдесят п'ять копійок) на розрахунковий рахунок № 33218812700011, одержувач - Управління Державної казначейської служби України у Білгород-Дністровському районі Одеської області, код: 23215016, банк: УДК в Одеській області м. Одеса, МФО: 828011, код платежу-; 13050200».

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Підприємство по виробництву медичних виробів з полімерних матеріалів «Гемопласт» (67700, Одеська обл., м.Білгород-Дністровський, вул. Маяковського, 57, код ЄДРПОУ 00480922) до державного бюджету України до державного бюджету України (рахунок №31210206783008, Одержувач: ГУДКСУ в Одеській області, Код ЄДРПОУ – 37607526, Банк одержувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код бюджетної класифікації: 22030001, Код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області: 03499997) через Білгород-Дністровську об’єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів в Одеській області 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. судового збору.

Повний текст рішення складено та підписано 18.07.2014р.

Суддя Никифорчук М.І.