Постанова № 39796372, 16.06.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2014
Номер справи
2а-1933/10/0370
Номер документу
39796372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2014 року Справа № 2а-1933/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної інспекції України з контролю за цінами до відділу Держземагенства у Турійському районі Волинської області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін,

ВСТАНОВИВ:

02 липня 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами у Волинській області звернулася з адміністративним позовом Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін - необґрунтовано одержаної виручки та штрафу в сумі 31845,00 грн., застосованих згідно з рішенням позивача від 01 червня 2010 року №35-К.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області проведено позапланову перевірку Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області на предмет додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на землевпорядні роботи, та послуги, пов'язані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян, про що складено акт від 28 травня 2010 року № 000788. На підставі матеріалів перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області прийнято рішення від 01 червня 2010 року №35-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у вигляді вилучення в Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області 10615,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та стягнуто в дохід Державного бюджету штраф у сумі 21230,00 грн. Проте, відповідач вказане рішення не виконав, економічні санкції добровільно не сплатив.

Позивач просив стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 31845,00 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 22 липня 2010 року провадження у цій справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-1950/10/0370 за позовом Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області до Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення №35-К від 01 червня 2010 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін (а.с.40).

Згідно з ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16 червня 2014 року поновлено провадження у цій справі, замінено позивача Державну інспекцію з контролю за цінами у Волинській області її правонаступником Державною інспекцією України з контролю за цінами, а Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області - Відділом Держземагенства у Турійському районі Волинської області.

До судового засідання представники сторін подали до суду письмові клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а.с.64, 74).

Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, оскільки від представників сторін надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, а дану справу можливо розглянути і вирішити на основі наявних матеріалів, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області з 21 по 28 травня 2010 року була проведена перевірка Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на землевпорядні роботи, та послуги, пов'язані з оформленням документів, в тому числі, які посвідчують право власності на земельні ділянки при передачі їх безоплатно у власність громадян, про що складено акт від 28 травня 2010 року № 000788 (а.с.6-10). В акті перевірки зафіксовано, що у період з 01 червня 2009 року по 17 травня 2010 року Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області неправомірно нараховувалася плата за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг (плата за надання висновків до технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку в розмірі 30,00 грн. за один висновок; плата за надання довідок про нормативну грошову оцінку в розмірі 5,00 грн. з фізичних осіб, 25,00 грн. з юридичних осіб; плата фактично за присвоєння кадастрового номера для фізичних осіб (замовників) в розмірі 5,00 грн., при тому, що у заявах, договорах і актах виконаних робіт зазначалося про надання довідок про правовий статус, кількісні і якісні характеристики земельної ділянки).

На підставі матеріалів перевірки Державною інспекцією з контролю за цінами у Волинській області прийнято рішення від 01 червня 2010 року № 35-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін: вилучено в Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області 10615,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та стягнуто в дохід Державного бюджету України штраф у сумі 21230,00 грн. (а.с.31).

Згідно із частиною першою статті 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" (з наступними змінами та доповненнями, чинного на момент прийняття рішення від 01 червня 2010 року № 35-К) вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

При цьому, частиною другою статті 14 цього ж Закону передбачено, що підприємства, організації та інші юридичні і фізичні особи мають право оскаржити до суду порушення цін з боку державних органів, підприємств, організацій, кооперативів та інших юридичних і фізичних осіб і вимагати відшкодування завданих їм збитків у випадках реалізації їм товарів та послуг з порушенням вимог чинного законодавства.

Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області оскаржило у судовому порядку рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 01 червня 2010 року № 35-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2010 року у справі № 2а-1950/10/0370 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 01 червня 2010 року №35-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині вилучення в Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області в дохід Державного бюджету необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 5915,00 грн. та стягнення з Управління Держкомзему у Турійському районі Волинської області в дохід державного бюджету штрафу в розмірі 11830,00 грн.; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.46-49). Вказана постанова суду набрала законної сили 27 травня 2014 року на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 квітня 2014 року (а.с.50-54).

Згідно із частиною першою статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, оскільки постановою Волинського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2010 року у справі № 2а-1950/10/0370, яка набрала законної сили, встановлено правомірність прийняття рішення від 01 червня 2010 року № 35-К лише в частині застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін у сумі 14100,00 грн. (з них 4700,00 грн. необґрунтовано одержана виручка та 9400,00 грн. - штраф), тому в силу вимог частини першої статті 72 КАС України вказана обставина при розгляді цієї справи не доказується.

Отже, враховуючи, що рішення Державної інспекції з контролю за цінами у Волинській області від 01 червня 2010 року № 35-К про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в частині застосування економічних санкцій - вилучення 4700,00 грн. необґрунтовано одержаної виручки та стягнення 9400,00 грн. штрафу прийняте з дотриманням норм чинного законодавства України та не виконане, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь Державного бюджету України економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 14100,00 підлягають задоволенню. Решта суми, застосованої рішенням від 01 червня 2010 року № 35-К - 17745, 00 грн., стягненню не підлягає, оскільки рішення у цій частині скасоване. Відтак, позов слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 41, 72, 122, 160, 162, 163 КАС України, на підставі Закону України "Про ціни і ціноутворення", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Стягнути з Відділу Держземагенства у Турійському районі Волинської області (майдан Центральний, 5, смт Турійськ, Волинська область, 44800, ідентифікаційний код 38187027) на користь Державного бюджету України економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 14100,00 грн. (чотирнадцять тисяч сто грн. 00 коп.).

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ж.В.Каленюк