Ухвала суду № 39795834, 17.07.2014, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
17.07.2014
Номер справи
583/617/14-а
Номер документу
39795834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 583/617/14-а

2-а/583/67/14

У Х В А Л А

Іменем України

"17" липня 2014 р. м.Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі :

головуючого-судді Верес М.Ф.

при секретарі Алєксєєнко І.В.

з участю позивача ОСОБА_1

розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Міністерства оборони України, Держави Україна в особі Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії, - суд

Встановив :

21 лютого 2014 року позивач звернувся до суду з позовом до Держави Україна в особі Міністерства оборони України, Держави Україна в особі Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії.

Мотивуючи свої вимоги тим, що проходив дійсну військову службу в Збройних Силах в військовому вищому навчальному закладі на посадах професорсько-викладацького складу. Отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена із військової служби та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду у Сумській області. 30.12.2013 року набув сили наказ Міноборони від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» згідно якого збільшено грошове забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме збільшені посадові оклади військовослужбовців військових навчальних закладів. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області не перерахувало йому пенсію з 01.01.2014 року згідно ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В зв'язку з чим позивач змушений звернутися до суду для захисту своїх прав. Просить суд визнати бездіяльність держави Україна в особі Міноборони щодо не надання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям протиправною та такою, що порушує права ОСОБА_1, як людини, які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; зобов'язати державу Україна в особі Міноборони надати повідомлення Пенсійному фонду Україна про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з набуття чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України»; зобов'язати державу Україна в особі Пенсійного Фонду Україна після отримання інформації від Міноборони надати повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області про необхідність підготовки територіальними органами Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року та визнати за ОСОБА_1 право на перерахунок розміру його пенсії. Крім того, вважає, що йому була спричинена моральна шкода, яку він оцінює в сумі 32886 гривень та просить стягнути на його користь з державного бюджету України, оскільки не реалізація очікувань на неперерахування йому пенсії та невиплата своєчасно пенсії відповідного розміру з боку Держави Україна на підставі наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 та в зв'язку з невиконанням судових рішень він поніс втрати немайнового характеру внаслідок моральних страждань та інших негативних явищ, заподіяних діями (бездіяльністю) Держави Україна в особі Міністерства оборони України. У зв'язку з бездіяльністю держави Україна в особі Міноборони щодо не надання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям у зв'язку з набуттям наказу Міноборони № 814 від 27.11.2013 року порушено його право на перерахунок пенсії та матеріальне право власності, внаслідок чого завдано моральних страждань та нервових переживань. В зв'язку з тим, що органами владних повноважень Міноборони та Пенсійним фондом України невиконані певні дії, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2007 року № 45 його протиправно щомісяця лишають частини власності у вигляді певних сум пенсії, значно знижена якість його життя, що спричиняє йому великі душевні страждання. В результаті порушення його прав, він вимушений звертатися до суду за захистом своїх прав, що викликає у нього душевні переживання, порушує його звичайний ритм життя, змушений докладати значних зусиль для захисту своїх прав, що спричиняє йому нервові переживання. Просив стягнути з Державного бюджету України на його користь витрати на правову допомогу в сумі 3850 гривень. Крім того, додатково просив стягнути з державного бюджету України в особі Територіального управління Державної судової адміністрації в Сумській області на його користь витрати за правову допомогу в сумі 850 гривень через Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області шляхом безпосереднього списання коштів в межах видатків, передбачених Територіальному управлінню Державній судовій адміністрації України в Сумській області на здійснення правосуддя місцевими загальними та місцевими адміністративними судами.

В судовому засіданні позивач заявив клопотання про призначення судової психологічної експертизи, на вирішення якої поставити запитання :

1. Чи є ситуація, що досліджується за справою (порушення цивільних прав, та як

наслідок порушення і майнових прав ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по цей час, а

саме бездіяльність держави Україна в особі Міноборони щодо не надання

повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій

військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів

військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних

підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних

Сил України" та порушення права ОСОБА_1, як людини, які передбачені ст. 1

Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

(ЕТ8 № 9)), психотравмувальною для ОСОБА_1

2. Чи є ситуація, що досліджується за справою (судова тяганина з приводу порушення прав ОСОБА_1 Державою Україна в особі Міноборони та Пенсійного фонду України) психотравмувальною для ОСОБА_1

3. Якщо так, то чи завдані ОСОБА_1 страждання (моральна шкода)?

4. Чи спричинені ОСОБА_1 страждання (моральна шкода) за умов ситуації, що досліджуються у справі (порушення цивільних та майнових прав ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по цей час, а саме недоплата певної суми пенсії Державою

Україна в особі Пенсійного фонду України (його територіальних підрозділів) ?

5. Чи спричинені ОСОБА_1 страждання (моральна шкода) за умов ситуації, що досліджуються у справі (судова тяганина з приводу порушення прав ОСОБА_1 Державою Україна в особі Міноборони)?

6. Якщо ОСОБА_1 завдані страждання (моральна шкода), який можливий розмір становить грошова компенсація за завдані страждання (моральну шкоду)?

Так як вважає, що з'ясування наявності моральної шкоди потребує спеціальних знань. А також просить, відшкодування витрат на проведення психологічної експертизи по справі покласти за рахунок держави, посилаючись на ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» та постанову Кабінету Міністрів України від 01.07.1996 року "Про затвердження Інструкції про порядок і розміри відшкодування витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним науково-дослідним установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів" проведення судових експертиз спеціалізованими науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров'я України здійснюється на підставі договору між цими установами та органами дізнання, попереднього слідства чи судом за рахунок коштів, що виділяються для цієї мети з державного та місцевих бюджетів.

Суд, вислухавши думку всіх учасників судового процесу, проаналізувавши матеріали справи, дійшов висновку, що клопотання позивача слід задовольнити зі слідуючих підстав.

Відповідно до вимог ст. 81 Кодексу адміністративного судочинства України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу.

Враховуючи, що для з'ясування наявності спричинення позивачу моральної шкоди потребує спеціальних знань, по справі необхідно призначити судово-психологічну експертизу.

Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.

Враховуючи, що позивач є інвалідом війни, від сплати судових витрат звільнений, на підставі вимог ст. 92 КАС України витрати за проведення експертизи слід компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись Ст. ст. 81, 133, 156, 158, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

Ухвалив :

Клопотання позивача ОСОБА_1 задовольнити.

Призначити по справі судово-психологічну експертизу для з'ясування наявності моральної шкоди, виконання якої доручити експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса (м. Харків, вул. Золочівська, 8 «а», 61177), на вирішення якої поставити слідуючи питання :

1. Чи є ситуація, що досліджується за справою (порушення цивільних прав, та як

наслідок порушення і майнових прав ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по цей час, а саме бездіяльність держави Україна в особі Міноборони щодо не надання повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку із набуттям чинності наказу Міноборони від 27.11.2013 року № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних

Сил України" та порушення права ОСОБА_1, як людини, які передбачені ст. 1 Протоколу № 1 к Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ЕТ8 № 9)), психотравмувальною для ОСОБА_1

2. Чи є ситуація, що досліджується за справою (судова тяганина з приводу порушення прав ОСОБА_1 Державою Україна в особі Міноборони та Пенсійного фонду України) психотравмувальною для ОСОБА_1

3. Якщо так, то чи завдані ОСОБА_1 страждання (моральна шкода)?

4. Чи спричинені ОСОБА_1 страждання (моральна шкода) за умов ситуації, що досліджуються у справі (порушення цивільних та майнових прав ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по цей час, а саме недоплата певної суми пенсії Державою

Україна в особі Пенсійного фонду України (його територіальних підрозділів) ?

5. Чи спричинені ОСОБА_1 страждання (моральна шкода) за умов ситуації, що досліджуються у справі (судова тяганина з приводу порушення прав ОСОБА_1 Державою Україна в особі Міноборони)?

6. Якщо ОСОБА_1 завдані страждання (моральна шкода), який можливий розмір становить грошова компенсація за завдані страждання (моральну шкоду)?

Попередити експерта про кримінальну відповідальність по Ст.ст. 384, 385 КК України.

Витрати за проведення експертизи компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

На час проведення експертизи провадження у справі зупинити.

Для проведення експертизи надати справу № 583/617/14-а, 2-а-/583/67/14 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Міністерства оборони України, Держави Україна в особі Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії.

Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд протягом 5 днів з дня її отримання.

Суддя : М.Ф. Верес