Постанова № 39788271, 07.07.2014, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
07.07.2014
Номер справи
344/9153/14-п
Номер документу
39788271
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 344/9153/14-п

Провадження № 3/344/3621/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2014 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Пастернак І.А., за участю представника СБУ - Денега В.П., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Управління служби безпеки України в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, громадянина України, одруженого, інженер-конструктора відділу з розробки проектів проведення робіт БуТЕС ПАТ "ДТЕК Західенерго", проживаючого АДРЕСА_1, за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

18 червня 2014 року встановлено, що ОСОБА_2, на якого поширюються обов'язки та права працівника режимно-секретного органу (РСО) Бурштинської теплової електричної станції ПАТ "ДТЕК Західенерго" (далі - БуТЕС ПАТ "ДТЕК Західенерго ") маючи допуск до державної таємниці за формою 3 та маючи доступ до інформації з грифом секретності "Таємно", всупереч своїм функціональним обов'язкам, Закону України "Про державну таємницю", Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від18.12.2013р. №939 (далі - Порядок), порушив встановлений законодавством порядок надання допуску та доступу до державної таємниці, а також не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, у результаті чого виникли передумови до втрати відомостей секретного характеру або їх розголошення.

Так, ОСОБА_2 всупереч вимогам ст.ст. 18, 21, 22, 23, 27, 28 Закону України "Про державну таємницю" та вимогам п.п. 41, 42. 43, 64, 77, 80, 82. 83. 84, 116, 117 Порядку №939 скасував допуск та доступ до державної таємниці окремим працівникам БуТЕС ПАТ "ДТЕК Західенерго". Зокрема, уповноваженою особою РСО підготовлено та подано до підпису директору БуТЕС ПАТ "ДТЕК Західенерго" наказ №487-к від 07.11.2013 р. про скасування допуску та доступ до державної таємниці працівникам підприємства ОСОБА_5, ОСОБА_3, ОСОБА_4, що суперечить вимогам зазначених вище нормативно-правових актів. Водночас, відповідно до вимог п. 77 Порядку, у разі звільнення громадянина з роботи на підприємстві, в установі, організації, переведення на іншу роботу чи службу, не пов"язану з державною таємницею, наданий такому громадянину доступ до секретної інформації наказом керівника підприємства, установи, організації припиняється. При цьому допуск до державної таємниці залишається чинним протягом шести місяців з дати видання такого наказу або розпорядження.

Крім того, ОСОБА_2 не розроблений План заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану у БуТЕС ПАТ "ДТЕК Західенерго". Зокрема, на підставі п.п.734-747Порядку, забезпечення режиму секретності у разі настання особливого періоду або введення правового режиму надзвичайного стану передбачає:

розроблення плану заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану;

здійснення до настання особливого періоду або введення правового режиму надзвичайного стану необхідних заходів щодо підготовки для евакуації матеріальних носіїв секретної інформації;

організацію виконання запланованих заходів в умовах особливого періоду або надзвичайного стану;

здійснення контролю за станом підготовки підприємства, установи, організації до особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану, а також на всіх стадіях виконання плану заходів.

План заходів розробляється РСО разом з іншими структурними підрозділами і затверджується керівником підприємства, установи, організації. Зазначений план повинен містити основні заходи (організаційні, технічні, контрольні тощо), спрямовані на запобігання витоку секретної інформації у разі введення особливого періоду або надзвичайного стану, з визначенням відповідальних посадових осіб за здійснення кожного з основних запланованих заходів.

У планах заходів дії працівників РСО та посадових осіб, які залучаються до його виконання, повинні за часом і місцем відповідати загальним заходам підприємства, установи, організації у разі введення особливого періоду або надзвичайного стану.

Плани заходів також повинні містити:

1) переліки матеріальних носіїв секретної інформації, які в умовах воєнного або надзвичайного стану залишаються на місці чи переміщуються в безпечні місця в межах підприємства, установи, організації, передаються для зберігання до архівних установ, вивозяться до місць евакуації, знищуються на місці. Зазначені переліки складаються таким чином щоб уникнути необхідності їх постійно переробляти у зв 'язку з поточними змінами у журналі або картці обліку РСО;

2) порядок переміщення матеріальних носіїв секретної інформації в безпечні місця в межах підприємства, установи, організації, передачі секретних документів та справ на архівне зберігання, знищення на місці матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають наукової, історико-культурної та практичної цінності, вивезення їх до місць евакуації;

3) список посадових осіб (склади команд), відповідальних за організацію та виконання заходів, в тому числі за підготовку та передачу секретних документів і справ на архівне зберігання, підготовку матеріальних носіїв секретної інформації до евакуації та транспортування їх до місць евакуації, охорону в період їх підготовки до транспортування та під час транспортування, знищення матеріальних носіїв секретної інформації на місці.

У разі настання обставин, внаслідок яких може виникнути загроза знищення або пошкодження матеріальних носіїв секретної інформації або місць їх зберігання (пожежі, аварії тощо), у планах заходів з метою локалізації та ліквідації небезпеки окремо визначається порядок пропуску та супроводу в режимі приміщення (зони, території) пожежної охорони, медичних працівників, бригад рятувальників, тощо.

Плани заходів повинні також передбачати організацію роботи РСО в місцях евакуації, у тому числі порядок роботи з матеріальними носіями секретної інформації, контрольні заходи тощо.

Дo настання особливого періоду або введення правового режиму надзвичайного стану РСО разом з іншими структурними підрозділами підприємства, установи, організації готують проекти таких документів:

описи секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання;

акти про знищення матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають практичної та культурної цінності;

описи матеріальних носіїв секретної інформації, що підлягають вивезенню до місць евакуації.

Плани заходів та зазначені у пункті 740 цього Порядку документи періодично, але не менш як один раз на рік, переглядаються та у разі потреби до них вносяться зміни.

РСО забезпечується достатньою кількістю тари, мішків тощо для пакування та транспортування матеріальних носіїв секретної інформації до місць евакуації.

Порядок поводження з матеріальними носіями секретної інформації в місцях евакуації повинен відповідати вимогам цього Порядку.

Матеріальні носії секретної інформації в умовах евакуації перевозяться транспортними засобами в супроводі охорони.

Умови транспортування повинні виключити можливість несанкціонованого доступу до матеріальних носіїв секретної інформації сторонніх осіб.

Працівники підприємств, установ, організацій, які від'їжджають до місць евакуації, здають ключі від особистих сейфів (металевих шаф) РСО.

Приміщення, де розміщуються призначені для евакуації матеріальні носії секретної пормації, охороняються цілодобово. Охорона режимних приміщень та території підприємства, установи, організації посилюється введенням додаткових постів.

Після евакуації підприємства, установи, організації або їх частини працівники РСО разом з представниками структурних підрозділів, які залишилися на місці, перевіряють усі режимні приміщення, а також сховища і сейфи (металеві шафи) виконавців, про що складають відповідний акт.

Матеріальні носії секретної інформації не підлягають вивезенню і знищуються на місці комісією із складенням акта у разі їх зараження радіоактивними, отруйними та іншими речовинами та за відсутності можливості здійснити їх дезактивацію, дезінфекцію тощо, неможливості вивезення до місць евакуації та збереження у подальшому, можливості захоплення в результаті безпосереднього нападу.

Акти про знищення на місці матеріальних носіїв секретної інформації, що не вивозяться в місця евакуації або не здаються на архівне зберігання, затверджуються керівниками РСО.

Разом з цим, внаслідок цих дій (бездіяльності) ОСОБА_2 виникли передумови до розголошення державної таємниці або втрати документів, що містять державну таємницю. Зважаючи на викладене, уповноважена особа РСО підприємства ОСОБА_2 всупереч покладеним функціональним обов"язкам не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємніці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

Представник Управління служби безпеки України в Івано-Франківській області в судовому засіданні обставини викладені в протоколі №314 від 19.06.2014 року про вичинення гр. ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст. 212-2 КУпАП підтримав, просив накласти адміністративне стягнення в мінімальному розмірі.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, попередньо подав до суду заяву, в якій просив справу розглянути у його відсутності, з протоколом №314 від 19.06.2014 року погоджується. За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, вважаю, що справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи вважаю, що вина ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення, окрім особистого визнання, що міститься в протоколі про адміністративне правопорушення №314 від 19.06.2014 р., доводиться вказаним протоколом та іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Аналізуючи зібрані по справі докази, вважаю, що дії ОСОБА_2 вірно кваліфіковані за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.

Обираючи вид і розмір адміністративного стягнення враховую характер вчиненого правопорушення, його наслідки, особу порушника, який вину у вчиненому визнав повністю, ступінь його вини, вважаю, що на нього слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

Керуючись п. 6 ч. 1 ст. 212-2, ст.ст. 7, 33, 221, 268, 280, 283-285, 289 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, громадянина України, одруженого, інженер-конструктора відділу з розробки проектів проведення робіт БуТЕС ПАТ "ДТЕК Західенерго", проживаючого АДРЕСА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, громадянина України, одруженого, інженер-конструктора відділу з розробки проектів проведення робіт БуТЕС ПАТ "ДТЕК Західенерго", проживаючого АДРЕСА_1 в спеціальний фонд Державного бюджету України з зарахуванням на рахунок 31214206700002, отримувач коштів УДКСУ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської обл., код за ЄДРПОУ 37952250, банк отримувача ГУДКС України в Івано-Франківській області, код банку отримувача (МФО) 836014, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ суду 02891693 - 36 грн. 54 коп. судового збору.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора. Апеляційна скарга, протест прокурора на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя Пастернак І.А.