Постанова № 39781682, 15.07.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
914/1348/14
Номер документу
39781682
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" липня 2014 р. Справа № 914/1348/14

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії

головуючого - судді - Гнатюк Г.М.

суддів - Кравчук Н.М.

- Якімець Г.Г.

Розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м.Київ від 19.06.2014р. б/н.

на рішення господарського суду Львівської області від 17.06.2014р.

у справі № 914/1348/14

за позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради, смт.Східниця

до відповідача: Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м.Київ

про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.2009р. №04.09.439.00095.

за участю представників сторін:

від прокуратури: Куцик В.Б. - ст.прокурор відділу

від позивача: не з'явився

від відповідача: Трускавецька Т.В. - представник

01.07.2014р. на адресу суду поступила апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» на рішення господарського суду Львівської області від 17.06.2014р. у даній справі, яка автоматизованою системою документообігу суду розподілена до розгляду судді-доповідачу Гнатюк Г.М.

Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 03.07.2014 року у склад колегії для розгляду справи №914/1348/14 введено суддів Кравчук Н.М. та Мирутенка О.Л.

Ухвалою суду від 03.07.2014р. зазначена вище апеляційна скарга прийнята до провадження та призначена до розгляду на 15.07.2014р.

У зв'язку із перебуванням судді Мирутенка О.Л. у відпустці, розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 14.07.2014р., у склад колегії суддів для розгляду справи №914/1348/14 замість судді Мирутенка О.Л. введено суддю Якімець Г.Г.

Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

Прокурору та представнику відповідача роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст.22 ГПК України.

Позивач не забезпечив явки в судове засідання уповноваженого представника. Враховуючи те, що позивач був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, колегія вважає за можливе розглянути справу за його відсутності, у відповідності до ст.75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами.

Встановив :

Рішенням господарського суду Львівської області від 17.06.2014р. у справі №914/1348/14 (суддя Козак І.Б.) позов прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради задоволено повністю та внесено зміни у п.5 договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, укладеного між Східницькою селищною радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 04.09.439.00095, шляхом викладення п.5 договору у наступній редакції: "Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 11 221 (одинадцять тисяч двісті двадцять одна) грн. 50 коп."; внесено зміни до Договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, укладеного між Східницькою селищною радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта", який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" за № 04.09.439.00095, та викладено п. 9 договору у наступній редакції: "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 1346 (одна тисяча триста сорок шість) грн. 58 коп. за рік, або 112 (сто дванадцять) грн. 22 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р 33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м. Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежу 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем", а також стягнено з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в дохід Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, так як висновки місцевого господарського суду не відповідають обставинам справи, у зв'язку з чим просить оскаржуване рішення скасувати та в задоволенні позовних вимог відмовити. При цьому скаржник стверджує про те, що суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги те, що ні чинним законодавством України, ні умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативно грошової оцінки землі. Скаржник також покликається на безпідставність висновку місцевого господарського суду про те, що орендна плата за земельні ділянки комунальної власності є регульованою ціною за рішенням органу місцевого самоврядування. Крім цього, апелянт зазначає, що оскільки відповідач зареєстрований у м.Києві, то відповідно до ч.1 ст.17 ГПК України справа мала б розглядатися Господарським судом міста Києва.

Прокурор та позивач письмових відзивів на апеляційну скаргу не подали, однак в судовому засіданні прокурор усно заперечив доводи скаржника та просив залишити оскаржуване рішення господарського суду Львівської області без змін.

Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, оцінивши докази наявні в матеріалах справи та заслухавши пояснення прокурора і представника відповідача, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку, що рішення господарського суду Львівської області від 17.06.2014р. у справі №914/1348/14 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.12.2009р. між Східницькою селищною радою (Орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", правонаступником якого є ПАТ «Укрнафта» (п.1.2. Статуту ПАТ «Укрнафта»), від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (Орендар) було укладено договір оренди землі строком на 25 років, згідно якого Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промислового призначення площею 0,0150 га для обслуговування свердловини №92 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради.

Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років (п.8 договору).

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1285,50грн.

Згідно з п.9 договору орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.2008р. за №236 становить 12% від нормативно-грошової оцінки, що складає 154,26грн. і вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12,86грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок Східницької селищної ради.(а.с.13)

Відповідно до витягу з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться у смт.Східниця, станом на 25.03.2011р. складає 11221,50грн.

30.12.10 р. Східницькою селищною радою було прийнято рішення № 8 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель смт. Східниці".

21.01.11р. рішенням №24 Східницькою селищною радою було затверджено "Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння" (надалі Положення) в смт. Східниці. Даним положенням врегульовані ставки орендної плати в залежності від категорій земельних ділянок, які здаються в оренду. Зокрема в п. п. 2.4 п.2 Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння становить 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування: свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій.

24.01.2011 року Східницькою селищною радою на адресу відповідача було направлено повідомлення (вих.№28) про зміну орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та пропозицією укласти додаткову угоду до договору. Листом від 12.09.2011 року (вих.509-535) відповідачу направлено повторну пропозицію щодо укладення додаткової угоди (а.с.22,23).

Однак, відповіді на наведені пропозиції укласти додаткову угоду Східницька селищна рада не отримала, а отже, між міською радою та відповідачем не досягнуто згоди щодо встановлення нового розміру орендної плати відповідно до вимог закону.

Відповідно до ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.

Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не більше 12 % нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Також, пунктами 34 та 35 ч.1 ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування" визначено виключну компетенцію міської ради щодо вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Судом встановлено, що в п.13 договору про оренду землі сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається один раз в рік, зокрема у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміна коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Відповідно до п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.11 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна у договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.

Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Зазначеним спростовується посилання скаржника на безпідставне врахування місцевим судом положень рішень органів місцевого самоврядування.

Оскільки, обов'язковими до виконання рішеннями Східницької селищної ради від 30.12.2010 року №8 "Про затвердження нормативно грошової оцінки земель смт.Східниця" та рішення № 24 від 21.01.11 р. «Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння", затверджено нову грошову оцінку землі та встановлено орендну плату у розмірі 12% від оцінки (що відповідає умовам п. 9 договору), тому визначення нового розміру орендної плати (виходячи з нормативної грошової оцінки землі у розмірі 11221,50грн.) відповідає вимогам ст. 288 (п. 288.5) Податкового кодексу України. Отже, річний розмір орендної плати повинен складати 1346,58грн., місячний - 112,22грн.

Докази скасування вищезазначених рішень Східницької селищної ради в матеріалах справи відсутні.

З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства України, рішень Східницької селищної ради та умов договору, колегія суддів вважає вірним висновок місцевого господарського суду про наявність правових підстав для внесення змін до спірних пунктів договору від 14.12.2009р. щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зміненої в установленому законом порядку, з метою приведення цього договору у відповідність до вимог законодавств та усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.

Твердження відповідача, щодо відсутності у договорі оренди положень, що передбачають внесення змін до договору оренди у зв'язку із зміною нормативно-грошової оцінки спростовуються умовами укладеного договору (п.13).

Доводи скаржника про те, що судом порушені вимоги територіальної підсудності даної справи, то суд апеляційної інстанції зазначає, що у вирішенні спорів, що виникають у зв'язку з укладенням, зміною, розірванням, виконанням, припиненням договорів оренди земельних ділянок, інших договорів щодо користування земельними ділянками, у тому числі про стягнення заборгованості з орендної плати за договорами користування земельною ділянкою, господарським судам слід виходити з правил виключної підсудності, встановлених частиною дев'ятою статті 16 ГПК. Тобто, зважаючи на те, що земельна ділянка знаходиться у смт.Східниця Львівської області, то справа підсудна господарському суду Львівської області.

Інші доводи апелянта спростовуються викладеним вище аналізом обставин справи та чинного законодавства.

З огляду на викладене, колегія Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення місцевого господарського суду прийняте у відповідності до норм матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для його скасування.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати судового збору. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишено без задоволення, витрати по сплаті судового збору, в порядку ст.49 ГПК України, слід віднести на скаржника.

Керуючись ст.ст. 101,103,105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд

Постановив:

1. Рішення господарського суду Львівської області від 17.06.2014 року у справі №914/1348/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" залишити без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

3. Матеріали справи повернути в господарський суд Львівської області.

Головуючий суддя Гнатюк Г.М.

Суддя Кравчук Н.М.

Суддя Якімець Г.Г.

Повний текст постанови

виготовлено 16.07.2014р.