Справа № 367/8736/13-ц
ІРПІНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2014 року Ірпінський міський суд Київської області в складі:
головуючого судді Пархоменко О.В.
при секретарі Лантух Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду справу за позовом прокурора міста Ірпеня в інтересах держави в особі Бучанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в :
Прокурор міста Ірпеня звернувся до суду із даним позовом, посилаючись на те, що прокуратурою міста Ірпеня в порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів проведено перевірку додержання вимог чинного законодавства при погашенні заборгованості по сплаті відновної вартості по зеленим насадженням до місцевого бюджету. Встановлено, що рішенням Бучанської міської ради від 27.12.07 № 590-24-У "Про дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність" було надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1000 кв. м. (за рахунок земель запасу) для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1. 24.07.08 рішенням Бучанської міської ради № 916/6-35/У затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
Позивач вказує, що відповідно до п. 5 рішення Бучанської міської ради № 916/6-35-У ОСОБА_1 зобов'язано провести сплату відновної вартості зелених насаджень в сумі 15 034,31 грн. відповідно до затвердженого розрахунку. На земельній ділянці, яка передана у власність відповідачу знаходилися зелені насадження, про що свідчить акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню № 394 від 23.06.08, який складений комісією у складі першого заступника міського голови Хоменко Ю.А., представника Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Київській області Дзюблюк О.А., завідувача відділу архітектури та містобудування Ткаченко В.Г., начальника інспекції по благоустрою Бердікова Т.М., майстра КП "Бучанське УЖКГ" ОСОБА_6 Згідно даного акту обстеження на відведеній земельній ділянці знаходяться п'ять дерев, з них : 3 сосни діаметром 42-48 см віком 129 років у задовільному стані та 2 сосни діаметром 38,42 см віком 129 років у незадовільному стані. Вказані зелені насадження, що залишаються на місці на час будівництва передаються на збереження ОСОБА_1.
Вказує, що згідно розрахунку відновної вартості зелених насаджень за адресою АДРЕСА_1, виконаним заступником директора КПК КОР "Обласний лісгосп" Сауляком В.С. та затвердженим директором даного підприємства Нікітчуком В.О., відновна вартість зелених насаджень складає 15 034,31 грн. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 у власність площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 пройшов державну експертизу землевпорядної документації. Згідно висновку даної експертизи № 11а-76е від 16.07.08, затвердженого начальником Головного управління земельних ресурсів у Київській області Іванюком А.А., розрахунок відновної вартості зелених насаджень складає 15 034,31 грн. Так, без оплати відновної вартості ОСОБА_1 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 670377 (кадастровий номер земельної ділянки 3210945300:01:047:0169). Враховуючи те, що земельна ділянка, яка надана у власність ОСОБА_1, надавалася з земель запасу Бучанської міської ради, про що свідчить довідка про правовий статус земельної ділянки № 86 від 25.06.08, видана відділом земельних ресурсів у місті Буча, тому відновна сума відновної вартості від зелених насаджень повинна надходити до місцевого бюджету м. Буча. Таким чином невиконання відповідачем зобов'язання щодо сплати відновної вартості за зелені насадження на земельній ділянці площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 спричинили недоотримання коштів місцевого бюджету Бучанської міської ради Київської області; сума недоотриманих коштів складає 15 034,31 гривен.
Позивач також вказує, що про наявну заборгованість по сплаті за зелені насадження прокуратурі міста Ірпеня стало відомо в червні 2013 року в ході проведення перевірки щодо повноти вжитих заходів представницького характеру для стягнення коштів по заборгованості по сплаті відновної вартості за зелені насадження, у зв'язку з чим строк позовної давності для звернення до суду з вказаним позовом не пропущений.
В зв'язку із викладеними обставинами позивач просив стягнути з ОСОБА_1 на користь Бучанської міської ради Київської області заборгованість по сплаті коштів за відновну вартість зелених насаджень в сумі 15 034,31 грн. та судові витрати.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали, підтвердили обставини, викладені в позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_11 в судовому засіданні позов не визнав, суду пояснив, що відповідач не здійснював порубку зелених насаджень на отриманій у власність земельній ділянці, вважав, що відповідач повинен оплатити відновну вартість лише тих зелених насаджень, які підлягають видаленню за його заявою та на підставі акта спеціальної комісії і рішення виконавчого комітету міської ради. Однак відповідач не звертався до жодних компетентних органів з заявами щодо отримання ордеру на видалення зелених насаджень на переданій йому земельній ділянці, так як не мав наміру та не видаляв жодних зелених насаджень на вказаній земельній ділянці. Також пояснив, що в акті обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню № 394 від 23.06.2008 року чітко зазначено, що сосна в кількості 5 дерев мають вік понад 129 років, тобто досягли вікової межі, а тому за дані зелені насадження відповідно до абзацу 6 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045 відновлювальна вартість не підлягає сплаті. Також вважав, що позивачем пропущений строк позовної давності для звернення до суду із даним позовом, просив застосувати строк позовної давності та у позові відмовити.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши письмові докази по справі, суд вважає заявлений позов таким, що не підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
У відповідності до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
У відповідності до ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням Бучанської міської ради Київської області від 27 грудня 2007 року № 590-24-У "Про дозвіл гр. ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в приватну власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1" дано дозвіл ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, загальною площею 1000 кв. м. для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1.
Рішенням Бучанської міської ради Київської області від 24 липня 2008 року № 916/6-35-У "Про затвердження гр. ОСОБА_1 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність по АДРЕСА_1" затверджено ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1; надано ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1; передано ОСОБА_1 в приватну власність земельну ділянку, площею 0,1000 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1; попереджено ОСОБА_1, що приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості) та одержання документа, що посвідчує право власності на неї забороняється; ОСОБА_1 провести сплату відновної вартості зелених насаджень в сумі 15 034,31 гривен відповідно до затвердженого розрахунку.
Встановлено, що згідно довідки відділу земельних ресурсів у місті Буча Київської області від 25.06.2008 року № 86 "Про правовий статус земельної ділянки" згідно державної статистичної звітності кількісного обліку земель, що в межах міста Буча (форми 6-зем) земельна ділянка загальною площею 0,1000 га за адресою АДРЕСА_1 обліковується, як землі запасу Бучанської міської ради - зелені насадження загального користування.
Згідно Акту № 394 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 23 червня 2008 року комісія, призначена виконавчим комітетом Бучанської міської ради розпорядженням № 125 від 04 червня 2007 року оглянула зелені насадження за адресою АДРЕСА_1 та визначила, що на відведеній земельній ділянці знаходяться п'ять дерев, з них : 3 сосни діаметром 42-48 см віком 129 років у задовільному стані та 2 сосни діаметром 38,42 см віком 129 років у незадовільному стані. Вказані зелені насадження, що залишаються на місці на час будівництва передаються на збереження ОСОБА_1.
Згідно розрахунку відновної вартості зелених насаджень в АДРЕСА_1 від 23.06.2008 року, затвердженого директором КП КОР "Обласний лісгосп" Нікітчук В.О., проведеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 року № 1045 п.2, загальна сума відновної вартості становить 15 034,31 гривен.
Встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1 Київської області пройшов державну експертизу землевпорядної документації. Згідно висновку державної експертизи землевпорядної документації від 16 липня 2008 року № 11а-76е, затвердженого начальником Головного управління земельних ресурсів в Київській області Іванюк А.А. розрахунок відновної вартості зелених насаджень складає 15 034,31 гривен.
Встановлено, що 18 вересня 2008 року ОСОБА_1 отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 670377 на підставі рішення 35 сесії 5 скликання Бучанської міської ради від 24.07.2008 р. № 916/6-35-У, згідно якого вона є власником земельної ділянки площею 0,1000 га за адресою АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
В судовому засіданні також встановлено, що згідно довідки фінансового управління Бучанської міської ради від 26.11.2013 року № 270/13-д ОСОБА_1 станом на 26.11.2013 року не сплатила відновну вартість за зелені насадження, розташовані на земельній ділянці, переданій у приватну власність відповідно до рішень Бучанської міської ради, прийнятих у 2008 році.
Наведені обставини підтверджуються поясненнями учасників судового процесу, матеріалами справи.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначаються Законом України "Про благоустрій населених пунктів", який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
У відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Частиною 3 ст. 28 даного закону видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 року № 1045.
Відповідно до п. 11 постанови Кабінету Міністрів України № 1045 від 1 серпня 2006 року "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах" відновна вартість зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, що відведена в установленому порядку фізичній або юридичній особі (крім відновної вартості зелених насаджень, посаджених (створених) цією особою), сплачується під час передачі такої ділянки у власність відповідної особи.
У відповідності до ст. ст. 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У відповідності до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, тощо.
У відповідності до ч.3 ст. 373 ЦК України право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (грунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 1045 від 1 серпня 2006 року "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах" сплата відновної вартості зелених насаджень не проводиться у разі досягнення деревом вікової межі.
В судовому засіданні було встановлено, що відповідач 18 вересня 2008 року отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 670377 на підставі рішення 35 сесії 5 скликання Бучанської міської ради від 24.07.2008 р. № 916/6-35-У, згідно якого вона є власником земельної ділянки площею 0,1000 га за адресою АДРЕСА_1, цільове призначення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Згідно довідки фінансового управління Бучанської міської ради від 26.11.2013 року № 270/13-д ОСОБА_1 станом на 26.11.2013 року не сплатила відновну вартість за зелені насадження, розташовані на земельній ділянці, переданої у приватну власність відповідно до рішення Бучанської міської ради, прийнятого у 2008 році. Разом із цим згідно Акту № 394 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 23 червня 2008 року на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_1 знаходяться зелені насадження, а саме сосни в кількості 5 дерев віком 129 років.
Згідно наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 N105 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 липня 2006 р. за N 880/12754 "Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України" максимальна вікова межа сосни становить 120 років.
Таким чином, оскільки зелені насадження у кількості 5 сосен , які знаходяться на земельній ділянці відповідачки, досягли вікової межі, а тому відповідно до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України № 1045 від 1 серпня 2006 року "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах" сплата відновної вартості зелених насаджень , які досягли вікової межі, не проводиться.
Таким чином відсутні підстави для задоволення позовних вимог, а тому суд відмовляє прокурору у задоволенні позову.
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року № 1045 "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах", ст. ст.15, 16, 22, 626, 628, 629 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 60, 61, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов прокурора міста Ірпеня в інтересах держави в особі Бучанської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості залишити без задоволення.
Повне рішення буде виготовлене протягом п'яти днів з дня закінчення розгляду справи 19.07.2014 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О. В. Пархоменко