ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2014 року 17 год. 30 хв. Справа № 808/3116/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовною заявою: Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про: стягнення суми податкового боргу в розмірі 4095, 20 грн.
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Вільнянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача суму податкового боргу:
- по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 1 393,47 грн.
- по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 2 701,73 грн.
Ухвалою суду від 15.05.2014 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та надано відповідачу строк для подання до суду заперечень проти позову та доказів на їх обґрунтування, або заяву про визнання позову.
23.06.2014 до суду повернувся конверт з відміткою посадової особи поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Заперечення або заява про визнання адміністративного позову на адресу суду від відповідача не надходили.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази, вирішив продовжити розгляд справи у порядку скороченого провадження і встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Розглянувши матеріали адміністративного позову, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності у Вільнянському районі 08.12.1997, відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24.04.2014.
Станом на 30.04.2014 за ФОП ОСОБА_1 обліковується податковий борг щодо якого ОДПІ не подавався адміністративний позов до суду в сумі - 4 095, 20 грн., а саме:
- по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 1 393, 47 грн.
- по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 2 701, 73 грн.
Сума зазначеного податкового боргу утворилась у зв'язку з наступним:
1) Єдиний податок з фізичних осіб.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного податку у 2013-2014 роках у приватного підприємця виникла заборгованість у розмірі 1 3938, 47 грн. Зокрема, згідно заяви про застосування спрощеної системи оподаткування № 2394/0/3 від 15.03.2012 року:
- по терміну сплати 20.10.2013 задекларовано до сплати у бюджет 229, 40 грн. у зв'язку з переплатою у розмірі 25, 53 грн. сума заборгованості становить 203,87 грн.;
- по терміну сплати 20.11.2013 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 229,40грн.;
- по терміну сплати 20.12.2013 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 229,40 грн.;
- по терміну сплати 20.01.2014 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 243,60грн.;
- по терміну сплати 20.02.2014 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 243,60грн.;
- по терміну сплати 20.03.2014 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 243,60грн.
Отже, сума боргу по єдиному податку з фізичних осіб станом на 30.04.2014року складає -1 393,47 грн.
2) Орендна плата з фізичних осіб.
Також ФОП ОСОБА_1 є платником орендної плати з фізичних осіб. На виконання Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. за № 2755-УІ, платником подавалися податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) суми зобов'язань за якими у бюджет не сплачувались.
Зокрема, згідно Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 18.02.2013 за №1300001837:
- по терміну сплати 30.08.2013 задекларовано до сплати у бюджет 323,67 грн., у зв'язку з переплатою сума заборгованості становить 97,80 грн.;
- по терміну сплати 30.09.2013 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.;
- по терміну сплати 30.10.2013 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.;
- по терміну сплати 30.11.2013 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.;
- по терміну сплати 30.12.2013 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.;
- по терміну сплати 30.01.2014 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.
Згідно Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 20.02.2014 за №1400002596:
- по терміну сплати 02.03.2014 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.;
- по терміну сплати 30.03.2014 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.;
- по терміну сплати 30.04.2014 задекларовано до сплати у бюджет та не сплачено 323,67грн.;
Крім цього в обліковій картці платника податків обліковується пеня у сумі 14,57 грн.
Отже, сума боргу по орендній платі з фізичних осіб станом на 30.04.2014 складає 701,73 грн. (2 687,16 грн. сума основного боргу + 14,57 пені).
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу, платники плати за землю самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня поточного року і не пізніше 20 лютого поточного року подають до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 46.1 ст. 46 Податкового кодексу визначено, що податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків (п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу).
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вказана сума не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
З метою погашення податкового боргу податкова вимога ОДПІ від 02.07.2013 № 326-19/54 була направлена поштою, а саме рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу ФОП ОСОБА_2 Податкова вимога повернена до ОДПІ поштою 28.08.2013 з відміткою вузлу зв'язку «За закінченням терміну зберігання». Про що складено Акт № 326-19/54 від 28.08.2013 про неможливість вручення податкової вимоги.
Відповідно до «Порядку направлення органами доходів і зборів податкових вимог платникам податків», затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 576, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1840/24372. податкова вимога складається з двох частин - корінець податкової вимоги та частини, що направляється платнику податків.
Крім того, відповідно до п.п. 4.5 зазначеного Порядку, структурний підрозділ, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції в день отримання податкової вимоги від податкового керуючого, надсилає (вручає) податкову вимогу платнику податків, при цьому корінець податкової вимоги залишається в органі доходів і зборів та долучається до справи платника податків.
Вищенаведені заходи ДПІ щодо стягнення заборгованості не дали позитивних результатів.
Відповідно до п. 291.3. статті 291 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Згідно з п.п. 298.1.1 пункту 298.1. статті 298 ПКУ, для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву.
Відповідно до п.п. 298.1.4. пункту 298.1. статті 298 ПКУ, суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.
Відповідно до п. 293.1 статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
При цьому відповідно до п. 293.2 ст. 293 Податкового кодексу України для другої групи платників єдиного податку ставка становить від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати. В даному випадку, відповідач має сплачувати 20 % до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового, (звітного) року (а саме 1 147 грн.).
Порядок сплати єдиного податку встановлено п. 295.1 ст. 295 Податкового кодексу України, де визначено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Відповідно до п. 295.2 ст. 295 Податкового кодексу України, нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється органами державної податкової служби на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та\або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків в'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з п. 58.1 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Податкове зобов'язання відповідачем не сплачено, а тому у відповідності до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України вважається сумою податкового боргу.
У разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Зазначена в податковій вимозі сума погашена не була.
Повторне надіслання вимог не передбачено Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 Кодексу, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Відповідно до пп. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пп. 95.2 Кодексу стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Суд вважає, що податковий борг, який виник у зв'язку із несплатою відповідачем єдиного податку, підтверджений документально, а тому підлягає стягненню.
Керуючись статтями 17, 158-163, 167, частиною 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) суму податкового боргу:
- по єдиному податку з фізичних осіб у розмірі 1393 (одна тисяча триста дев'яносто три) грн. 47 коп. на р/р 31512970700080, одержувач УК у Вільнянському районі (м. Вільнянськ), код одержувача 37997149, банк ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015, код б/к 18050400;
- по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 2 701 (дві тисячі сімсот одну) грн. 73 коп., на р/р 33217815700080, одержувач УК у Вільнянському районі (м. Вільнянськ), код одержувача 37997149, банк ГУДКСУ в Запорізькій області. МФО 813015, код б/к 13050500.
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький