Справа № 752/9767/14-а
Провадження №: 2-а/752/616/14
ПОСТАНОВА
іменем України
15.07.2014 Голосіївський райсуд м. Києва
в складі головуючого судді Чередніченко Н.П. з участю секретаря Фаренюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов"зання вчинити певні дії , -
в с т а н о в и в:
у червні 2014 року позивач звернувс в суд з вказаним позовом до відповідача про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов"зання вчинити певні дії мотивуючи свої вимоги тим , що він є інвалідом ІІ групи із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1 категорії осіб ,які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов"зання вчинити певні дії.
14 лютого він письмово звернувся до відповідача з заявою , в якій просив надати йому розгорнуту довідку про розміри нарахованих і виплачених йому ,починаючи з 2005 року ,сум державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду ,заподіяну здоров"ю , а у разі нарахування та виплат сум пенсій у розмірі меншому ніж передбачено ст.ст. 50,54 ,67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " для відповідної категорії громадян , провести нарахування-перерахунок належних йому пенсій у відповідності до норм чинного законодавства та виплатити недоотриману різницю .
Однак УПФУ в Голосіївському районі відмовило позивачу , оскільки підстави для перерахунку та проведення доплат відсутні .
В зв"язку з чим позивач і вимушеий звернутися до суду з вказаним позовом, яким просить зобов"язати відповідача перерахувати державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров"ю у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком з 01.08.2011 року .
До суду позивач та представник відповідача не з"явилися направили клопотання про розгляд справи за їх відсутності .
Дослідивши матеріали справи , судом встановлено наступне .
З 07.02.2011 року гр. ОСОБА_1 перебуває в управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва по теперішній час та отримує пенсію по інвалідності II групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У серпні 2011р. ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Голосіївського районного суду м. Києва щодо зобов'язання управління ПФУ в Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахування державної пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % від мінімальної пенсії за віком з 01.04.1999р.
Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 11.08.2011р. по справі № 2а-3154/11 (суддя Горбань Н.І..) позовні вимоги за період з 01.04.1999р по 05.02.2011р. залишено без розгляду, Постановою Голосіївського районного суду м. Києва від 25.08.2011 зобов»язано управлінням ПФУ в Голосіївському районі м. Києва здійснити перерахунок пенсії за період 05.02.2011 по 22.07.2011 рік згідно ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком державної пенсії та згідно ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.12.2011р. апеляційні скарги ОСОБА_1 та управління ПФУ в Голосіївському районі м. Києва залишено без задоволення, постанову Голосіївського районного суду м. Києва від 25.08.2011р. - без змін.
30.01.2012р. позивач звернувся з оригіналом виконавчого листа та письмовою заявою до управління ПФУ в Голосіївському районі м. Києва щодо виконання вищезазначеного рішення суду. Управлінням ПФУ в Голосіївському районі м. Києва було проведено перерахунок пенсії позивача, що підтверджується розпорядженням №817680 від 02.02.2012р.
Різниця недоотриманої пенсії в результаті проведеного перерахунку складає -24 489,12грн.
Відповідно до статті 116 Конституції України Кабінету Міністрів України забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики, політики в сфері праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування.
Згідно зі статтею 117 Конституції Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови розпорядження, які є обов'язковими до виконання. Таким чином, порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" інвалідам II групи віднесеним до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.54 цього Закону в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, по II групі інвалідності не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2011 рік" з 01.01.2011р. прожитковий мінімум складає - 750,00 грн., 01.04.2011р.- 764,00 грн.,01.10.2011 -784,00грн., 01.12.2011-800,00грн.,
Відповідно до Закону України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011рік" від 14 червня 2011року №3491-УІ установлено ,що у 2011 році норми і положення ст.39, 50, 51, 52, 54 Закону України
"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного бюджету Пенсійного фонду України на 201 Ірік". 23.07.2011 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету» №745 від 06.07.2011, якою були установлені мінімальні розміри пенсій, розміри додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, та розмір компенсації в разі втрати годувальника, а саме, які були передбачені раніше Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2012 рік" з 01.01.2012 р. прожитковий мінімум складає - 822,00 грн., 01.04.2012р. - 838,00 грн., 01.07.2012 -844,00грн., 01.10.2012 - 856,00грн., 01.12.2012 - 884,00грн.,
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 передбачено, що у 2012 році норми і положення ст.20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року, Кабінетом Міністрів України делеговано повноваження регулювати порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та Законів України.
З 1 січня 2012 року відповідно ,до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - пенсії). Мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС становить:
I групи інвалідності - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
II групи інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
III групи інвалідності - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
I групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 150 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.
II групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 125 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.
III групи інвалідності - 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2012 р. і 110 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1 липня 2012 р.
У разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, І групи - 285 відсотків, II групи - 255 відсотків, III групи - 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового
мінімуму для осіб, які втратили працездатність: особам, що належать до категорії 1: з
числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам І групи 50 відсотків; інвалідам II групи - 40 відсотків; інвалідам III групи - 30 відсотків.
Для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з
Чорнобильською катастрофою: з 1 січня 2012 р.:
інвалідам І групи - ЗО відсотків;
інвалідам II групи - 20 відсотків;
інвалідам III групи - 15 відсотків;
з 1 липня 2012 р.: інвалідам І групи - 36 відсотків;
інвалідам II групи - 24 відсотки;
інвалідам III групи - 18 відсотків.
Особам, що належать до категорій 2-4:
з 1 січня 2012 р.: особам, що належать до категорії 2,-15 відсотків;
особам, що належать до категорії 3,-10 відсотків;
особам, що належать до категорії 4, - 5 відсотків;
з 1 липня 2012 р.: особам, що належать до категорії 2,-18 відсотків;
особам, що належать до категорії 3,-12 відсотків;
особам, що належать до категорії 4, - 6 відсотків;
Отже, виходячи з вищезазначеного, по матеріалам пенсійної справи з 01.01.2012 розрахунок пенсії позивача ОСОБА_1 проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням заробітної плати за роботу в зоні відчуження.
Загальний розмір пенсії позивача ОСОБА_1 з 01.01.2012 року складає - 3558,89грн., (основний розмір пенсії - 2851,28грн. (середньомісячний заробіток - 4073,27грн. х 70% - ступень втрати професійної здатності довідка МСЕК), підвищення інваліда армії прирівняних до інвалідів війни 2 гр. - 328,80грн.(822,00грн.х 40%), додаткова пенсія інваліда 2 гр. ЧАЄС - 328,80грн.(822,00грн.х 40%), щомісячна цільова грошова допомога - 50,00грн.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2013 рік" з 01.01.2013 р. прожитковий мінімум складає - 894,00грн., 01.12.2013 - 949,00грн.
Відповідно пункту 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" №5515-УІ від 06.12.2012 року установлено, що з 1 січня 2013 року норма і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, та 54 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» " застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" з 01.01.2014 р. прожитковий мінімум складає - 949,00грн.
Пенсії гр. ОСОБА_1 перераховується з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року № З-рп/2012 зазначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативію-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
В резолютивній частині рішення встановлено, що:
- однією з ознак України, як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов»язаня справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій прав на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги- принципами пропорційності і справедливості.
- повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону України про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов»язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції України та законів України.
У мотивувальній частині Рішення, яка є обов»язковою до виконання, зазначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного Кодексу України.
Згідно з ч. 7 ст. 20 Бюджетного Кодексу України за бюджетними програмами, здійснення заходами за якими потребує нормативно-правового визначення механізму використання бюджетних коштів, головні розпорядники коштів державного бюджету розробляють проекти порядків використання коштів державного бюджету та забезпечують їх затвердження у терміни, визначені Кабінетом Міністрів України. За рішенням Кабінету Міністрів України порядки використання коштів державного бюджету затверджується Кабінетом Міністрів України або головним розпорядником коштів державного бюджету за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.
Враховуючи викладене, Кабінет Міністрів України мас всі достатні правові підстави врегулювання питання здійснення соціальних виплат та допомоги в межах фінансових ресурсів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 р.».
Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі м. Києва здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду України, бюджет Пенсійного фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.
Ст. 73 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. 9 постанови КМУ "Про затвердження положення про Пенсійний фонд України" передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
В зв"язку з вищенаведеним вимоги позивача є необгрунтованими та такими , що не підлягають задоволенню .
На підстави викладеного та керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання дій та бездіяльності незаконними і неправомірними та зобов"зання вчинити певні дії - відмовити .
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з часу її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя