Головуючий у 1 інстанції - Матвєєва В.В.
Суддя-доповідач - Попов В.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2014 року справа №812/1849/14
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Попова В.В.,
суддів Сухарька М.Г., Блохіна А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства " Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 р. у справі № 812/1849/14 за позовом Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Публічного акціонерного товариства " Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Антрацитівська міська рада Луганської області про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 р. у справі № 812/1849/14 позовні вимоги Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Антрацитівська міська рада Луганської області про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу в сумі 249040,99 грн. - задоволено повністю. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» (юридична адреса: 94613, Луганська область, м. Антрацит, вул. Петровського, 75-а, ідентифікаційний код 03113271) з рахунків у банках, обслуговуючих платника, в рахунок сплати податкової заборгованості в загальному розмірі 249040,99 грн. (двісті сорок дев'ять тисяч сорок гривень дев'яносто дев'ять копійок), з яких:
- суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 25043,00 грн. перерахувати до державного бюджету на р/р31114029700010, код платежу 14010100, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;
- суму податкового боргу з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення у розмірі 517,40 грн. перерахувати до державного бюджету на р/р331143629700010, код платежу 19010101, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;
- суму податкового боргу з податку на прибуток (доходи) приватних підприємств у розмірі 10955,00 грн. перерахувати до державного бюджету на р/р31112009700010, код платежу 1102100, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області;
- суму податкового боргу з орендної плати за землю в розмірі 212525,59 грн. перерахувати до державного бюджету на р/р33211812700010, код платежу 13050200, банк: ГУДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код отримувача 37983403, отримувач - Антрацитівське УДКСУ Луганської області.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, представник відповідача - Публічного акціонерного товариства " Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918" , подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищевказану постанову та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Мотивами апеляційної скарги особа, яка її подала, зазначає порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду обставинам справи та неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» зареєстроване юридичною особою виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 26.01.1996 (а. с. 6), про що внесено запис до ЄДР підприємств та організацій України (а. с. 9). Перебуває на податковому обліку в Антрацитівській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області з 29.01.1996 за №96/01-25-231 (а. с. 10).
Згідно свідоцтва №100287262 відповідач є платником податку на додану вартість з 15.07.1997 (а. с. 11).
Станом на 19.02.2014 ПАТ «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» має податкову заборгованість перед бюджетом в загальному розмірі 249040,99 грн., з яких:
1) податковий борг з екологічного податку в розмірі 517,40 грн., що підтверджується податковими деклараціями за 4 квартал 2012 року №9087059005 від 08.02.2013, якою підприємством самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 185,30 грн. (а. с. 24-25), за 1-3 квартал 2013 року №9022707480 від 22.04.2013, №9043050581 від 18.07.2013, №9066727809 від 21.10.2013 - розмір самостійно визначеного грошового зобов'язання становить 332,10 грн. (а. с. 18-23);
2) податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 25043,00 грн., що підтверджується податковими деклараціями №9058206981 від 18.09.2013, №9065192813 від 16.10.2013, №9074189223 від 19.11.2013, №9082704543 від 20.12.2013, №9087770526 від 17.01.2014 (а. с. 26-35);
3) з податку на прибуток (доходи) приватних підприємств у розмірі 10955,00 грн., що підтверджується податковою декларацією №9086170165 від 30.01.2013 (а. с. 36);
4) з земельного податку в розмірі 212525,59 грн., що підтверджується податковою декларацією №9002598644 від 28.01.2013, якою відповідачем було самостійно задекларовано суму земельного податку у розмірі 212525,59 (а. с. 16-17).
Зазначена вище заборгованість ПАТ «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» також підтверджується розрахунком суми боргу (а. с. 37-40), обліковою карткою платника (а. с. 45-67).
Антрацитівською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області з метою погашення податкового боргу платника податків вживалися заходи з погашення податкового боргу, а саме: посадовій особі відповідача була вручена податкова вимога від 24.02.2011 №32, що була отримана 28.02.2011, але у встановленому законом порядку не була оскаржена та не виконана (а. с. 13).
Зазначені вище заходи не призвели до позитивних результатів, сума боргу в добровільному порядку відповідачем до теперішнього часу не сплачена.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Податкового Кодексу України зазначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Відповідно до п. п. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Податкового Кодексу України передбачено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового Кодексу України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового Кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем були подані податкові декларації із ПДВ, з екологічного податку, з податку на прибуток та з плати за землю, в яких підприємством самостійно визначено розмір податкових зобов'язань із зазначених податків в загальному розмірі 249040,99 грн.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п. п. 14.1.156 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно ст. 15 Податкового кодексу України, платники податків - фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Податковим кодексом України або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з вищезазначеним Кодексом.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п. п. 16.1.4 п. 1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право: застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України (п. п. 20.1.19); звертатися до суду щодо накладення арешту на кошти та інші цінності, що знаходяться в банку, платника податків, який має податковий борг, у разі якщо у такого платника податків відсутнє майно та/або його балансова вартість менша суми податкового боргу, та/або таке майно не може бути джерелом погашення податкового боргу (п. п. 20.1.33); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (п. п. 20.1.34).
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового Кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Відповідно до зазначених вище матеріалів справи, якими підтверджується наявність податкового боргу, за відповідачем рахується самостійно не сплачена податкова заборгованість в загальному розмірі 249040,99 грн.
Статтею 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Так як обставини справи, які, відповідно до законодавства, повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов Антрацитівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області до Публічного акціонерного товариства «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Антрацитівська міська рада Луганської області, про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу в загальному розмірі 249040,99 грн. підлягає задоволенню.
Що стосується доводів відповідача щодо стягнення заборгованості із земельного податку в розмірі 212525,59 грн. в порядку господарського судочинства, то вони не заслуговують на уваги з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки
Як вбачається з матеріалів справи, 29.12.2004 між ПАТ «Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918» та Антрацитівською міською радою Луганської області було укладено договір оренди земельної ділянки (а. с. 73-74). За умовами договору підприємство перераховувало кошти на розрахунковий рахунок виконкому Антрацитівської міської ради.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового Кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до п. 61.1. ст. 61 Податкового Кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п. 41.1 ст. 41 Податкового Кодексу України, такими органами, зокрема, є органи доходів і зборів.
Відповідно п. п. 20.1.34 до ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини
З аналізу зазначених норм Податкового кодексу України вбачається, що на податковий орган, в даному випадку Антрацитівську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, покладено обов'язок щодо контролю за правильністю обчислення та справляння земельного податку та можливість звернення до суду щодо його стягнення.
Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства " Антрацитівське автотранспортне підприємство №10918" - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 р. у справі № 812/1849/14 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів : В.В. Попов
М.Г. Сухарьок
А.В. Блохін