Ухвала суду № 39751887, 03.07.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2014
Номер справи
826/1452/14
Номер документу
39751887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1452/14 Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Лічевецький І.О.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Грищенко Т.М., Мельничука В.П., при секретарі - Війтович Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдом» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 квітня 2014 року адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдом» до Державної інспекції України з контролю за цінами про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Трейдом» (надалі за текстом - «ТОВ «Трейдом») звернулась до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Державної інспекції України з контролю за цінами (надалі за текстом - «Держцінінспекція») «Про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін» № 109 від 19 грудня 2013 р.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 квітня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати назване судове рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Трейдом» є юридичною особою та з 18 жовтня 1996 р. обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

За даними довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України одним з видів діяльності позивача є збір, очищення та постачання води.

30 грудня 2009 р. Київською обласною державною адміністрацією видано ліцензію серії АВ № 501840 на право здійснення ТОВ «Трейдом» господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.

У період з 27.11.2013 р. по 16.12.2013 р. посадовцями Держцінінспекції проведено перевірку дотримання ТОВ «Трейдом» вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

За результатами перевірки складено акт № 205 від 16.12.2013 р.

Цим актом зафіксовано порушення позивачем ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» внаслідок надання послуг з центрального водопостачання та водовідведення на загальну суму 401 652 грн. 69 коп. без встановлення цін/тарифів уповноваженим органом.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки, Держцінінспекцією прийнято рішення № 109 від 19 грудня 2013 р. «Про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін».

Згідно вказаному рішенню з ТОВ «Трейдом» підлягає вилученню в доход бюджету 401 652 грн. 69 коп. штрафу.

Цим же рішенням позивача зобов'язано повернути споживачам необґрунтовано отриману виручку у розмірі 401 652 грн. 69 коп.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначені Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року № 1875-IV (надалі за текстом - «Закон № 1875-IV»).

Згідно статті першої цього Закону житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Стаття друга Закону № 1875-IV встановлює, що одним з принципів державної політики у сфері житлово-комунальних послуг є регулювання цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, перелік яких визначено цим Законом, з урахуванням досягнутого рівня соціально-економічного розвитку, природних особливостей відповідного регіону та технічних можливостей.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 1875-IV до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Частиною 1 статті 13 Закону № 1875-IV комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо) віднесено до житлово-комунальних послуг.

Відповідно до статті 14 Закону № 1875-IV житлово-комунальні послуги залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги поділяються на три групи. Зокрема, до другої групи належать послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території.

Згідно із 31 Закону № 1875-IV порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 р. № 869.

Спеціальним законом, який визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21 червня 2012 р. № 5007-VI (надалі за текстом - «Закон № 5007-VI»).

Відповідно до вимог статті 10 цього Закону суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: вільні ціни; державні регульовані ціни.

Згідно статті 13 Закону № 5007-VI державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін, граничних цін, граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди), граничних нормативів рентабельності, розміру постачальницької винагороди, розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.

За приписами сит 20 Закону № 5007-VI за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки. Сума необґрунтованої виручки, одержаної суб'єктами господарювання, які на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача, повертається споживачам.

З огляду на наведені правові норми та враховуючи, що ТОВ «Трейдом» не звернулось до органу місцевого самоврядування з метою встановлення цін/тарифів на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, слід погодитись з висновком суду попередньої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Твердження позивача про те, що такі послуги ним не надавались обґрунтовано не взято судом до уваги.

Відповідно до умов договору про надання послуг № 01/02-В від 01.02.2010 р. ТОВ «Трейдом» зобов'язалось надати ТОВ «Трейдом-Сервіс» послуги з забезпечення умов водопостачання та водовідведення житлового масиву на території за адресою Київська обл., Обухівський р-н, смт. Козин, вул. Соловяненко, ж/м Сосновий бір та ж/м Сонячний берег з використанням власних мереж, обладнання, механізмів та транспортних засобів.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1875-IV виконавець - це суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Таким чином, позивач є виконавцем в розумінні Закону № 1875-IV.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що місцевим адміністративним судом при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи чи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдом» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 квітня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту прийняття, проте може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі в 20-ти денний строк з дня складення ухвали в повному обсязі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з подачею документу про сплату судового збору, а також копій касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копій оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Т.М.Грищенко

суддя В.П.Мельничук

Ухвала складена в повному обсязі 11 липня 2014 р.

.

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Грищенко Т.М.

Мельничук В.П.